sinemafilm.netfukushima_sevgilimwir_monsterwildfukushima_sevgilim4_kral

 

 

İstanbul Modern Sinema’da Almanya’dan yepyeni filmler

Gri Bölge

İstanbul Modern Sinema, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle ve Sinema Sponsoru Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla sekizincisini düzenlediği Almanya'dan Yepyeni Filmler seçkisi, Gri Bölge başlığıyla 1-11 Aralık 2016’da sinemaseverleri bekliyor.

bisiklet_filmleri

 

Son dönem Alman sinemasının öne çıkan yapımlarından oluşan seçkide bu yıl; aydınlık ve karanlık, iyilik ve kötülük, karamsarlık ve umut, düşmanlık ve dostluk, nefret ve sevgi, merhamet ve acımasızlık gibi zıt kavramlar arasında dolanan filmler yer alıyor.

Kimi gerçek, kimi kurmaca hikayeler
Bu filmler gerek geçmişten gerekse günümüzden, bazısı gerçek bazısı kurmaca hikâyeler anlatırken, insan doğasının iki ucu arasında kalmış hâllere dikkat çekiyor ve bizleri dünyanın bugünkü durumu üzerine de düşünmeye davet ediyor.
Film Programı

FUKUSHIMA SEVGİLİM (GRÜSSE AUS FUKUSHIMA) 2016

Almanya | DCP, Siyah- Beyaz, 108’ | Almanca, İngilizce, Japonca
Yönetmen:Doris Dörrie
Oyuncular:Rosalie Thomass, Kaori Momoi, Nami Kamat
Marie ve kocası daha evlendikleri gün ayrılırlar. Marie, mutsuzluğunu geride bırakabilmek amacıyla çok uzaklara kaçmaya karar verir ve “Clowns4Help” örgütü için Japonya'ya gider. Hedef, Fukushima felaketi sonrasında hayatta kalanlara yardım etmektir. Marie bu görevi yerine getiremeyeceğini kısa sürede anlamasına rağmen, bir kadının yardım çağırısı onu geri dönmekten alıkoyar. Yaşı ilerlemiş bir geyşa olan Satomi'ye eşlik eder; birlikte Satomi'nin radyoaktif kirlenme yüzünden 2011'den bu yana karantinaya alınan bölgedeki yıkılmış evine giderler. Burada geçirdikleri süre içinde, birbirine hiç benzemeyen bu iki kadın arasında beklenmedik bir dostluk gelişir. İlk gösterimi 2016 Berlin Film Festivali'nde yapılan Fukushima Sevgilim, usta yönetmen Doris Dörrie'nin en iyi filmleri ile kıyaslanmış ve son derece başarılı siyah-beyaz görüntü yönetimiyle övgü toplamıştı.

MARIJA, 2016

Almanya, İsviçre | DCP, Renkli, 90’ | Almanca
Yönetmen:Michael Koch
Oyuncular:Margarita Breitkreiz, Georg Friedrich, Şahin Eryılmaz
Marija Ukrayna'dan Almanya'nın Ruhr Bölgesi'ndeki Dortmund'a göç eder. Burada uzun süredir hayalini kurduğu bir şeyi gerçekleştirmek, bir kuaför salonu açmak istemektedir. Ama bunun için önce para biriktirmesi gerekir. Para karşılığı bazı hizmetler yaparak, küçük işler üstlenerek gerekli parayı biriktirmeye çalışır. Bu arada karşılaştığı bir inşaatçı ona bir iş bulur, ama zamanla başka şeyler de istemeye başlar. Marija bu durumdan hoşnut değildir ama yabancı bir ülkede yardım teklif eden birine hayır denebilir mi? Film, 2016'da yarışma filmi olarak gösterildiği Locarno Film Festivali'nde ve daha sonra Toronto Film Festivali'nde beğeniyle karşılandı.

GELGİTLERİMİZ (WIR SIND DIE FLUT), 2016

Almanya |DCP, Renkli, 84‘|Almanca
Yönetmen: Sebastian Hilger
Oyuncular: Max Mauff, Lana Cooper, Swantje Kohlhof, Roland Koch, Max Herbrechter
15 yıl önce, deniz kıyısındaki küçük bir köy olan Wildholm’de deniz ve denizle birlikte bütün çocuklar kaybolmuştur. O zamandan beri boş sokakları ve bakımsız evleriyle köyde bir mezar sessizliği hüküm sürmektedir. Çocukların kaybolmasıyla birlikte bütün yetişkinlerin yaşam sevinci ve umudu da kaybolmuştur. İki genç fizikçi olan Jana ve Micha bu gizemli durumu araştırmak için Berlin‘den köye gelirler. Köy ahalisi onlara aksi davranır ve yardım etmek istemez. Sadece köyde kalmış tek genç olan Hanna onların araştırmalarına ilgili gösterir. Birlikte bu olayın üzerindeki sis perdesini aralamaya çalışırlar. Gelgitlerimiz'in ilk gösterimi bu yılki Berlin Film Festivali’nin Perspektive Deutches Kino bölümünde gerçekleşti.

POLIZEIRUF 110: KURTLAR (POLIZEIRUF 110: WÖLFE), 2016

Almanya | ProRess, Renkli, 90’ | Almanca
Yönetmen:Christian Petzold
Oyuncular:Barbara Auer, Jasna Fritzi Bauer, Matthias Brandt
Christian Petzold'ün yönettiği ikinci Polizeiruf 110 filminin baş kahramanları yine Münihli polis müfettişi Hanns von Meuffels ve aşık olduğu Hamburglu meslektaşı Constanze Hermann. Constanze, Bavyera'nın bir köyünde bulunan yaşam ve sağlık merkezinde alkol bağımlılığını tedavi etmeye çalışmaktadır. Çok alkol aldığı bir gece dışarı çıkar ve dolaşırken bir kurt görür. Gördüğünün alkolün etkisiyle oluşmuş bir sanrı olduğunu düşünse de ertesi sabah genç bir kadına ait bir ceset bulunur. Cesedin yüzü vahşi bir hayvan tarafından parçalanmış durumdadır. Meuffels vakayı Constanze Hermann ile birlikte çözmeye çalışır. Geçtiğimiz yıl Almanya'dan Yepyeni Filmler çerçevesinde gösterilen, Christian Petzold'ün çektiği ilk Polizeiruf 110 bölümü Çemberler gibi, Kurtlar da büyük beğeniyle karşılandı. Özellikle başarılı oyunculukları, görüntü yönetimi ve müzik kullanımı övgü topladı.

VAHŞİ (WILD), 2016

Almanya | DCP, Renkli, 97’ | Almanca
Yönetmen:Nicolette Krebitz
Oyuncular:Lilith Stangenberg, Georg Friedrich, Silke Bodenbender
Ania içine kapanık genç bir kadındır. Ev ve iş arasında geçen hayatının tekdüze ritmi günün birinde parkta karşılaştığı kurtla sarsılır. Bu vahşi hayvanla bakışlarının kesiştiği andan itibaren Ania da değişmeye başlar. Giderek çevresinden uzaklaşır ve kurdu takıntı haline getirir. En sonunda hayvanı yakalayıp evine hapseder. Böylece Ania ve kurt arasında başka kimsenin anlam veremeyeceği bir ilişki başlar. Artık genç kadın toplum kurallarını unutmuştur ve sadece içgüdülerine kulak verir. Şahane müzikler ve stilize sahneler eşliğinde izleyeceğiniz bu modern toplum eleştirisi şoke edici ve kışkırtıcı olduğu kadar zarif ve erotik de…

BEN VE KAMINSKI (ICH UND KAMINSKI), 2015

Almanya, Belçika |DCP, Renkli, 124’ | Almanca, Fransızca, İngilizce
Yönetmen:Wolfgang Becker
Oyuncular:Daniel Brühl, Jesper Christensen, Amira Casar, Geraldine Chaplin
Manuel Kaminski, zamanında Matisse’in öğrencisi ve Picasso’nun arkadaşı olarak sanat dünyasına girmiş ve görme yetisini kaybetmeye başlayınca “kör ressam” lakabıyla ünlenmiştir. Modern sanat tarihinin ilginç efsanelerinden Kaminski, uzun zamandır insan içine çıkmamaktadır. Hatta onun çoktan öldüğünü sananlar bile vardır. Başına buyruk ve fırsatçı gazeteci Sebastian Zöllner ise Kaminski’nin münzevi hayatı sürdüğü İsviçre Alpleri’ndeki evin adresine ulaşır.Sonuçta Zöllner beklenmedik şekilde kendisini bu efsane ressamla bir yolculukta bulur. Yönetmen Wolfgang Becker ve oyuncu Daniel Brühl, Elveda Lenin!’den 12 yıl sonra tekrar bir aradalar. Onlara Avrupa sinemasının pek çok ünlü ismi de irili ufaklı rollerde eşlik ediyorlar.

BİR ALMAN GENÇLİĞİ (UNE JEUNESSE ALLEMANDE), 2015

Almanya, İsviçre, Fransa | DCP, Renkli, 95’ | Almanca
Yönetmen:Jean-Gabriel Périot
1960'lı yılların Federal Almanyası’na ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) örgütünün kuruluşuna bir bakış. Fransız yönetmen Périot filmde, her türlü ek yorumdan kaçınarak sadece arşiv materyali kullanıyor. "Yeraltı"ndan belgelerin karşısına dönemin basınındaki yansımaları koyan yönetmenin konuya yönelik duruşunu filmin montajında buluyor izleyici. Bir Alman Gençliği çok sayıda televizyon filminden ve Hellmut Costard, Ulrike Meinhof, Holger Meins, Helke Sander, Thomas Giefer, Helma Sanders-Brahms, Jean-Luc Godard, Michelangelo Antonioni, Rainer Werner Fassbinder gibi yönetmenlerin filmlerinden kesitler içeriyor. Film, César ödülleri için "En İyi Belgesel" dalında aday gösterildi.

ÖLÜMCÜL YALANLAR (WIR MONSTER), 2015

Almanya | DCP, Renkli, 95’ | Almanca
Yönetmen: Sebastian Ko
Oyuncular:Mehdi Nebbou, Ulrike C. Tscharre, Janina Fautz
Paul ve Christine boşanmış bir çifttir. Ergenlik çağındaki kızları Sarah bu ayrılığı bir türlü kabullenememiştir ve giderek iletişim kurulması daha zor birisine dönüşmektedir. Fakat ne Paul ne de Christine, kızlarının içine düştüğü bunalımın sonuçlarını kestiremez. Sarah’nın en yakın arkadaşı Charlie kayıptır ve bütün ipuçlarının işaret ettiği o korkunç ihtimali kızları da kabul etmektedir: Sarah, kıskançlık nedeniyle çıkan bir kavga sırasında Charlie’nin ölümüne neden olmuştur. Paul ve Christine buna inanmakta zorluk çekseler de hem kızlarının hem de kendilerinin geleceğini düşünerek cinayeti örtbas etmeye çalışırlar. Sebastian Ko’nun yönettiği bu soğukkanlı gerilim filmi orta sınıf ahlak değerlerini tersyüz ederken, hikâyesindeki sürpriz gelişmelerle izleyiciyi sürekli şaşırtıyor.

4 KRAL (4 KÖNIGE), 2016

Almanya | DCP, Renkli, 98’ | Almanca
Yönetmen:Theresa von Eltz
Oyuncular:Paula Beer, Jella Haase, Jannis Niewöhner
Lara, Alexandra, Timo ve Fedja adlı dört genç, Noel zamanı olmasına rağmen evlerinde yaşanan huzursuzluklar nedeniyle gençlere özel bir psikiyatri kliniğindedir. Onlarla ilgilenen doctor Wolf’un ise Noel’i birlikte geçirecek kimsesi yoktur. Herkes için zorlu geçen terapi seansları sonucunda olan bitenin temelinde gençlerin ailelerinde yaşananlar olduğu ortaya çıkar. 4 Kral, yer yer komik anlara tanık olacağınız etkileyici bir büyüme hikayesi.

reset

timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes