sinemafilm.netbisiklet_filmlerilion_des_mogolskalabakathe_himalayasalgol

 

 

Zamana Meydan Okuyan Filmler Canlı Müzikle Buluşuyor!

3. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 15-18 Aralık 2016 Tarihlerinde ‘Yol ve Yolculuk’ Temasıyla Gerçekleşiyor

Sessiz sinemanın eşsiz örneklerini sinemaseverlerle buluşturan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin üçüncüsü, 15-18 Aralık 2016 tarihleri arasında Akbank Sanat, İtalyan Kültür ve Fransız Kültür merkezlerinde seyirciyle buluşuyor. Bu yılın ana teması ise ‘Yol ve Yolculuk’!

bisiklet_filmleri

 

Kino İstanbul tarafından organize edilen, İtalya’nın ünlü sinemateği Cineteca di Bologna ve Hollanda'nın saygın sinema müzesi Eye Filmmuseum'un kurumsal ortağı olduğu festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nın desteği, Akbank Sanat, İtalyan Kültür ve Fransız Kültür merkezlerinin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Sinemanın öncü örneklerini canlı müzik eşliğinde bir araya getiren festivalde, yerli - yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel birer sunum yapılıyor.

Yola ve yolculuğa dair birçok filmin yanında büyük kısmı ilk kez seyirci karşısına çıkacak Osmanlı İmparatorluğu dönemi görüntülerinden Diva filmlerine, Chaplin ve Keaton klasiklerinden Alman Dışavurumculuğu’na ve ‘renkli sessizler’e kadar birçok bölüm yer alıyor programda. Festival bu yıl, İtalya’nın Bologna kentinde yer alan ve film arşivciliği, restorasyonu ve korumacılığı konusunda elli yıldan fazla bir süredir hizmet veren, aynı zamanda festivalin kurumsal ortağı olan Cineteca di Bologna’nın direktörü Gian Luca Farinelli’yi ağırlıyor.

Sinema ve müziğin eşsiz birlikteliğinden doğan, yalnızca o ana adanmış performanslardan oluşan festivalin bilet fiyatları bu yıl da değişmedi. Biletler, Biletix satış kanallarından ve etkinlik mekanlarında kurulacak festival gişelerinden alınabilecek.

Filmler yola koyuldu!

Festivalin bu yılki teması ise ‘Yol ve Yolculuk’ olarak belirlendi. Trenin istasyona girişiyle başlayan sinema ve özellikle de sessiz sinema, daha ilk görüntülerden itibaren seyircileri bir yolculuğa çıkarttı. Modern çağın hız kazanan icatları olan uçak, gemi, araba veya trene her zaman kamera ve sinema da eşlik etti. Teknik anlamda hareketli ve hızlı görüntü demek olan sinema kendisini çağın hızına kaptırarak dünyanın bir ucunda gerçekleşen olayları seyircinin ayağına getirdi. Bu durum modern çağın en önemli özelliklerinden biri olan, dünyaya iletişim aracılığıyla hükmetme arzusunu giderdi ve bireyin bu anlamdaki zaferinin ışıltılı bir yansıması oldu. Uzaklardan gelen bu film kareleri perdede birer ‘atraksiyon’a dönüşürken seyircide uyandırdıkları şaşkınlık, hem de alışılmamış yer ve kültürlere merak, sinemanın gelişmesine katkı sağladı.

Festival programında ana tema kapsamında, dünyaca ünlü prodüktör Jean Desmet’nin Eye Filmmuseum’daki koleksiyonundan araba ve yol filmleri seçkisi yer alıyor. Seçkide, 1910’ların araba sevdasını farklı şekillerde yansıtan komedilerden melodramlara, birbirinden farklı filmler var. ‘Kalabaka, Avrupa’nın Bilinmeyen Gizleri / Kalabaka, De Geheimen van het onbekende Europa’ Saraybosna’dan başlayıp Yunanistan’ın Kalabaka kentinde son bulan, 1930 yapımı şehirlerarası ‘motorize’ bir yol hikayesi. Cineteca di Bologna tarafından 30. kez düzenlenen restore ve sessiz filmler festivali ‘Il Cinema Ritrovato’da prömiyeri yapılan, İtalya’nın sinema tarihine adeta bir güzelleme niteliğindeki ‘Büyük İtalya Turu / Grand Tour Italiano' seçkisi de programda yer alıyor. Gian Luca Farinelli tarafından sunumu yapılacak seçkideki kısa filmler, seyredenleri harika bir yolculuğa çıkartıyor. Polonya sinemateki Filmoteka Narodowa’nın desteğiyle gösterimi gerçekleştirilen; melodramı aksiyonla harmanlayan ‘Denizin Çağrısı / Zew Morza’ ise, erken dönem aksiyonun en başarılı örneklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Eşsiz Görüntüler

Festivalin üçüncü yılında artık olmazsa olmaz bir bölüm haline gelen ‘Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler’ bu sene de seyirciyi sürprizlerle karşılıyor. Eye Filmmuseum Sessiz Sinema Küratörü Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğündeki bölümde, farklı film arşivlerinden derlenen ve daha önce birçoğu hiç gösterilmemiş filmler bulunuyor. Görüntüler sadece İstanbul’dan değil, bu kez Adana, İzmir ve Efes’in yüzyıl öncesine ulaşıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Cezayir’de 1837’de kaybettiği Konstantin şehrinin 1913’te çekilmiş görüntüleri de programa renk katıyor.

Duyguların Dışavurumu!

Goethe Institut İstanbul’un desteğiyle gerçekleşen Alman filmleri seçkisi geçen yıllarda da oluğu gibi iddialı. Gala filmi olarak belirlenen ‘Algol: Gücün Trajedisi / Algol: Tragödie der Macht’, geçen yıl gösterdiğimiz “Varyete” filminin başrol oyuncusu ve sessiz sinema dünyasının efsanesi Emil Jannings’ten yine bir başyapıt. ‘Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi / Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt’ filmi ise Berlin’in başrolde olduğu bir şehir senfonisi ya da kapitalizmin insanları oyuncusu olmaya çağırdığı bir ‘Dance Macabre’. Açlış filmi ise bir Diva’ya ait; 1925 yılında sinema dünyasına Amerika’da adım atan Louise Brooks’un Avrupa’daki ilk filmi olan, ‘Pandora’nın Kutusu / Die Büchse der Pandora’ alıyor. Programdaki bir başka Diva filmi ise, festival seyircisinin geçen yıl ‘Şeytani Rapsodi’de seyrettiği, İtalyan sessiz sinemasının efsane ismi Lyda Borelli’nin başrolünü üstlendiği ‘Kötülük Çiçeği / Fior di Male’.

Komedinin Efsaneleri!

Sayısız filme imza atan, eskimeyen sessiz sinema devleri; Charlie Chaplin ve Buster Keaton bu yıl da festivalin en çok ilgi gören yönetmenleri arasında olmaya aday. Chaplin ‘Göçmen / The Immigrant ile günümüzün en çetrefil küresel sorunlarından birini teşkil eden göçmenliği, dahiyane bakışıyla yorumluyor. ‘Sabahın Birinde / One A.M’ ve ‘Rehinci Dükkanı / Pawnshop’ programdaki diğer Chaplin filmleri. Buster Keaton’ı ise, sinema tarihinde alameti farikasına dönüşmüş, asla değişmeyen asık yüz ifadesi ile ‘Yedi Şans / Seven Chances’ ile bir beladan diğerine sürüklenirken izleyeceğiz.

İlk Renkli Görüntüler; ‘Kinemacolor’

Sessiz sinemanın hep siyah-beyaz olduğu yönündeki algıyı kırmaya devam ediyoruz! Geçen yıl özel bir bölüm ayırdığımız renkli sessiz filmlere bu yıl yenilerini ekliyoruz. ‘Kinemacolor’ projesi adı altında, Cineteca di Bologna’nın yeni restore ettiği, sinema tarihinin ilk renkli filmleri bir araya geliyor. George Albert Smith tarafından 1906 yılında keşfedilen ve zamanında özel bir yansıtma yöntemiyle gösterilen filmlerin büyük bir çoğunluğu 1920’lerde kaybolmuş. Geriye kalan birkaç nadide filmi ise restore edilmiş versiyonlarıyla beyaz perdeye taşıyoruz.

Fransız Avangard Sineması Bölüm 2: Jean Epstein

Festivalde geçen yıl Germaine Dulac filmleriyle özel bir bölüm ayırdığımız Fransız ‘avante-garde’ sineması bu yıl Jean Epstein ile devam ediyor. Edgar Allan Poe klasiği ‘Usher Evinin Çöküşü / The Fall of the House of Usher’ için yaptığı uyarlamayla tanınan Epstein’ın filmleri Cinemateque Française desteğiyle festivalde. Epstein seçkisinde ayrıca ‘Moğol Aslanı / Le Lion des Mogols’ ve ‘Üç Cepheli Ayna / Glace A Trois Faces’ ve yönetmenin kısa deneysel filmlerinden örnekler yer alıyor. Bu yıl festivalimizde bir de yakın dönem belgeseline yer veriyoruz. Jean ve Marie Epstein kardeşler üzerine 2011 yılında çekilen ‘Sinemanın Genç Okyanusları / Young Oceans of Cinema’ seyirci karşısına çıkıyor.

Çocuklara Özel Yeni Bir Bölüm

Festivalde bu yıl çocuklara özel olarak “Bisiklet Filmleri” bölümü de var. Filmlere canlı eşlik edecek İngiliz müzisyen Stephen Horne, çocukların da katılımıyla gerçekleşecek interaktif bir performans hazırladı. Dünyanın bisiklet başkenti Amsterdam’dan gelen filmler yüzyıl öncesinden bisikletleri perdeye taşıyor. Bisikletin tarihinden tutun da reklamlarına, binmeyi öğrenmeye çalışıp da beceremeyenlere uzanan, düşe kalka ilerleyen bu program, çocuklara bisikleti sevdirecek.

Panel: Sessiz Sinema, Uzun Bir Yolculuk

15 Aralık Perşembe günü 18:30’de, etkinlik sponsoru Pera Palace Hotel Jumeirah’ın ev sahipliğinde ve festivalin küratör ve konuk danışmanlarının katılımıyla “Sessiz Sinema, Büyülü Bir Yolculuk” başlıklı bir panel gerçekleşiyor.

Yıldızlar Geçidi

Festivalin ilk yılından itibaren her filme özel hazırlanan canlı müzik performanslarında bu yıl yine yıldız isimler konuğumuz. Yirmi yılı aşkın bir süredir uluslararası sessiz sinema festivallerinde filmlere piyanosuyla eşlik eden Stephen Horne, festivalin başrol oyuncularından biri. Sessiz sinema dünyasının tanınan bir diğer ismi, vurmalı çalgılar ustası Frank Bockius da, festivalin ağırlayacağı müzisyenler arasında. Festivalin yabancı müzisyenlerinden bir diğeri ise, İtalyan piyanist ve besteci Daniele Furlati! Uninvited Jazz Band ise sokağın ruhunu yine tatlı bir ahenkle, neşe ve enerjiyle sinema salonuna taşımaya hazırlanıyor. Osmanlı Görüntüleri, akademisyen ve besteci Çiğdem Borucu’nun piyanosuna eşlik eden klasik Türk musikisi enstrümanlarıyla gerçek bir ‘sinema sefası’ vaat ediyor. Festivalde, Türkiye’nin yakın müzik tarihinde kurduğu gruplar ve gerçekleştirdiği projeler ile büyük beğeni toplayan Ayşe Tütüncü’yü; sessiz sinemayı elektronik müzikle birleştiren Carroll Catcher’ı; birçok müzisyenle yaptığı birliktelikleriyle tanınan genç çello ustası Burak Ayrancı’yı; hiçbir temas gerektirmeden çalınan müzik aleti tereminiyle Cihan Gülbudak’ı; ayrıca Erdem Dijle & Utku Öğüt’ü deneysel performanslarıyla de dinleme fırsatı bulacağız.

Sessiz Sinema Üzerine Düşünmek...

Yerli-yabancı birçok akademisyen, araştırmacı, yazar ve küratörün değerli katkısıyla şekillenen festival kataloğu, sessiz sinema üzerine kapsamlı ve kalıcı kaynak oluşturmak üzere hazırlandı.

Filmlere sunum yapacak ve kataloğa katkıda bulunan isimler şu şekilde:

Martin Koerber, Direktör / Deutsche Kinemathek
Nezih Erdoğan, Akademisyen / Şehir Üniversitesi
Elif Rongen-Kaynakçı, Sessiz Sinema Küratörü / Eye Filmmuseum
Gian Luca Farinelli, Direktör / Cineteca di Bologna
Aslı Tuncer Özgen, Akademisyen ve Yazar / Altyazı Dergisi
Jay Weissberg, Sanat Yönetmeni / Giornate del Cinema Muto & Yazar / Variety
Elżbieta Wysocka, Küratör / Filmoteka Narodowa
Oya Kasap, Araştırmacı / Marmara Üniversitesi
Aslı Özgen Tuncer, Akademisyen / Amsterdam Üniversitesi
Etkinlik Sponsoru

Pera Palace Hotel Jumeirah, basın toplantısı ve “Sessiz Sinema: Büyülü Bir Yolculuk” başlıklı panel için festivale kapılarını açıyor.

Özel Proje Sponsoru

Soho House İstanbul ise özel proje sponsoru olarak festivale desteğini sunuyor.

Afiş

Festival afişinin tasarımını ise Emrah Akay kreatif direktörlüğünde Mullen Lowe İstanbul’un yaratıcı ekibi üstlendi.

Basın Sponsorları

NTV Radyo / Radyo
Atlas Dergi / Dergi
Türk Sinema Araştırmaları / Portal
Konaklama Sponsoru

Beyoğlu bölgesinin tarihi dokusu içerisinde yer alan Rooms Galata mekanlarıyla konaklama sponsoru oluyor.

Bilet Ücretleri

Tam: 15 TL Öğrenci: 10 TL (tüm seanslar)

reset

timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes