sinemafilm.netdogssworn_virginbalkanmanyabalkanmanyabalkanmanya

 

 

Köpekler, Yeminli Bakire ve Sieranevada

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg AŞ.’nin katkılarıyla Balkan sinemasından en yeni örnekleri “Balkanmanya”da bir araya getiriyor. “Balkanmanya”nın bu haftaki programında öne çıkan filmler ise; Köpekler, Yeminli Bakire ve Sieranevada.

 

Romen yönetmen Bogdan Mirica'nın imzasını taşıyan ve Cannes’da FIPRESCI ödülünü alan ilk uzun metrajlı filmi olan Köpekler, 28 Ekim saat 17.00 ve 30 Ekim’de saat 15.00’de İstanbul Modern Sinema’da izlenebilir.

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, diyaloglardan çok görsel anlatıma ağırlık veren, belgeseli andıran kamera hareketleri ve açılarıyla izleyiciyi içine alan Yeminli Bakire, 28 Ekim saat 15.00 ve 29 Ekim saat 17.00’de İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek.

Bay Lazarescu’nun Ölümü adlı filmiyle tanınan yönetmen Cristi Puiu’nun Romanya’nın Oscar adayı olarak seçilen filmi Sieranevada ise 27 Ekim saat 19.00 ve 30 Ekim saat 17.00’de İstanbul Modern Sinema’da sinemaseverlerle buluşacak.

 

KÖPEKLER (CÂİNİ), 2016

Romanya, Fransa, Bulgaristan | DCP, Renkli, 104’ | Romence

Yönetmen: Bogdan Mirica

Oyuncular: Dragos Bucur, Gheorghe Visu, Vlad Ivanov, Emilian Oprea

Bükreşli genç bir adam olan Roman, Ukrayna sınırında dedesinden miras kalan uçsuz bucaksız ve bir o kadar da ıssız arazileri satıp kurtulmaya kararlıdır. Ancak yerel bir polis olan yaşlı Hogas, zamanında oraların kaçakçılık kralı olan dedesinin ve yetiştirdiği adamların bu işin peşini kolay kolay bırakmayacakları konusunda Roman’ı uyarır. Ancak genç adam pes etmez ve adamlarla arasında vahşi bir mücadele başlar. Bogdan Mirica’nın western’i andıran bu ilk uzun metrajlı kara filmi bu yıl Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI ödülünü aldı.

 

YEMİNLİ BAKİRE (VERGİNE GİURATA), 2015

Arnavutluk, İtalya, İsviçre, Kosova | DCP, Renkli, 84’ | Arnavutça

Yönetmen: Laura Bispuri

Oyuncular: Alba Rohrwacher, Emily Ferratello, Lars Eidinger

Yönetmen Laura Bispuri bu ilk uzun metrajlı filminde toplumsal cinsiyet rolleri meselesine Arnavutluk’un yeminli bakirelik geleneği üzerinden yaklaşıyor. Arnavutluk’un küçük bir dağ köyünde yaşayan Hana, parçası olduğu topluluğun kadınlara dayattığı ikinci sınıf rolü kabullenmeyerek yeminli bakire olarak yaşamaya karar verir. Bundan böyle, adı Mark olacaktır ve ömür boyu bakire kalmak şartıyla içki içmeye, silah kullanmaya, avlanmaya, kısacası bir erkek gibi yaşamaya hak kazanacaktır. Yıllarca bu şekilde yaşayan Mark daha fazla dayanamayarak İtalya’daki kızkardeşinin yanına gittiğinde, hem modern dünyaya ayak uydurma hem de yeniden Hana olma mücadelesi başlar. Diyaloglardan çok görsel anlatıma ağırlık veren, belgeseli andıran kamera hareketleri ve açılarıyla izleyiciyi içine alan bu etkileyici yapım dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapmıştı.

SIERANEVADA, 2016

Romanya|DCP, Renkli, 173’| Romence

Yönetmen: Cristi Puiu

Oyuncular: Branescu Mimi, Dana Dogaru, Marian Ralea, Marin Grigore

Bay Lazarescu’nun Ölümü adlı filmiyle tanıdığımız yönetmen Cristi Puiu bu kez de Romanya’nın Oscar adayı olarak seçilen filmi Sieranevada ile karşımızda. Yakın zamanda kaybettiği babasını anmak üzere toplanmış geniş ailesiyle birlikte uzun ve garip bir gün geçiren Lary, geçmişi ve korkularıyla yüzleşmek zorunda kalır. Filmin neredeyse tek mekânı olarak kullanılan evde birbirleriyle vakit geçirmeye alışkın olmayan akrabalar arasında yer yer gergin anlar, yer yer kaynaşmalar olurken, filmin başarılı sinematografisi sayesinde izleyici de adeta evin içinde yerini alıyor. Yiyeceklerin doldurduğu masaya çeşitli aksaklıklar yüzünden bir türlü dokunamayan misafirlerin, aç oldukları halde şarap içmeleri ise felakete davetiye çıkarıyor.

reset

moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes