sinemafilm.netel_comienzo_del_tiempoEl_AguaBolivar_El_Hombreviva_cubaEl_RegaloYAKIN DÖNEM LATİN AMERİKA SİNEMASI AKBANK SANAT’TA

Akbank Sanat, 4-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Yakın Dönem Latin Amerika Sineması’na ait dokuz filmi sinemaseverler ile buluşturuyor.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün ve katılımcı ülkelerin elçilikleri ve diğer resmi kurumlarının katkılarıyla katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte; Arjantin, Ekvador , Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Peru, Şili ve Venezuela’dan birer film İspanyolca orijinal ve Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak.

magia_salvaje

 

ETKİNLİK: Akbank Sanat Sinema Kuşağı – Yakın Dönem Latin Amerika Sineması

Yer: Akbank Sanat

Program:

4 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00 YAŞA KÜBA

6 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 KOLOMBİYA-VAHŞİ BÜYÜ

9 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00 SINIR DIŞI EDİLEN PROMETEO 13 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 DÖNÜŞ

17 Mayıs 2017, Çarşamba saat: 15.00 ZAMANIN BAŞLANGICI

20 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 DÜNYANIN SONUNDAKİ SU

23 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00 HEDİYE

25 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00 BOLİVAR ZORLUKLARIN ADAMI

27 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 BÜYÜK İKRAMİYE

Tüm filmler İspanyolca orijinal ve Türkçe altyazılı gösterilecektir. Etkinlik ücretsizdir. Salon kapasitesiyle sınırlı davetiyeler gösterimlerden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan dağıtılmaya başlanacaktır.

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI YAKIN DÖNEM LATİN AMERİKA SİNEMASI

YAŞA KÜBA (Viva Cuba)

Tarih: 4 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00

Yönetmen: Juan Carlos Cremata, Iraida Malberti

Oyuncular: Luisa Maria Jimenez, Alberto Camilo Pujol Acost

Yapım ve Format: Küba, 2005, 80’, DVD

Malú ve Jorgito, ailelerinin sınıfsal farkına ve görüşmeleri istenmemesine rağmen, tüm hayatları boyunca birbirlerine sevgiyle bağlı kalacaklarına söz vermiş iki çocuktur. Malú’nun dedesi ölünce, annesi Küba dışında yaşamaya karar verir. Malú ve Jorgito, Küba’nın diğer ucuna, Malú’nun babasını bulmak için kaçmak zorunda kalacaklardır.

KOLOMBİYA-VAHŞİ BÜYÜ (Colombia-Magia Salvaje)

Tarih: 6 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Mike Slee

Yapım ve Format: Kolombiya, Éxito, Ecoplanet, 2015, 90’, DVD

Belgesel, çoğu insan tarafindan hala tanınmayan Kolombiya’nın çeşitliliklerini ve keşfedilmemiş doğasını anlatıyor. Başarı Grubu tarafından davet edilen sinemacılar, son teknoloji ekipmanlarla donatılarak coğrafi konumu ve biyoçeşitliliği ile kendine özgü olan bu ülkenin tarihini anlatmak için 20 ekosistemi ve 85 yeri keşfe çıkıyorlar.

SINIR DIŞI EDİLEN PROMETEO (Prometeo Deportado)

Tarih: 9 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00

Yönetmen: Fernendo Mieles

Oyuncular: Peki Andino, Andres Crespo, Carlos Gallegos

Yapım ve Format: Ekvador, 2010, Other Eyes Films, 111’, DVD

Film isminden hiç bahsedilmeyen bir Avrupa ülkesinin havalimanının bekleme salonunda tutulan ve ülkesine gönderilmeyi bekleyen bir grup Ekvadorlu’nun dramını anlatır. Yalvarışların ve itirazların arasında bir grup Ekvadorlu yolcu alıkonur. Göçmenlik korumaları onları uzun koridorlardan geçerek bilinmeyen bir yere götürürler. Sınır dışı edileceklerdir…

DÖNÜŞ (El Regreso)

Tarih: 13 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Hernán Jiménez

Oyuncular: Hernán Jiménez, Bárbara Jiménez, Andre Boxwill

Yapım ve Format: Kosta Rika, 2012, Miel y Palo Films, 102’, DVD

Antonio, yurtdışında on yıl yaşadıktan sonra kısa bir ziyaret için Kosta Rika'ya gelir ama geri dönmeyi başaramayınca, geçmişte bırakmak için çaresizce mücadele ettiği her şeyle yüzleşir: Umudunu yitirmiş bir aile, can sıkıcı bir baba, şiddetle dolu bir ülke ve uzun süredir haber alamadığı arkadaşlar…


ZAMANIN BAŞLANGICI (El Comienzo Del Tiempo)

Tarih: 17 Mayıs 2017, Çarşamba saat: 15.00

Yönetmen: Bernardo Arellano

Oyuncular: Antonio Perez Carvajal, Bertha Olivia Ramirez, Francisco Barreiro

Yapım ve Format: Meksika, 2014, Agrupacion Caramelo Cinematografica,110’, DVD

Antonio ve Bertha, 90 yaşlarında, ülkelerindeki mali ve sosyal kriz nedeniyle sosyal sigorta maaşlarının askıya alınmasından dolayı sıkıntı çeken yaşlı bir çifttir. Çocukları tarafından yıllardır ziyaret edilmeyen çift, tek başlarına hayatta kalmaya çalışır. Eşyalarını satmak zorunda kalan ve geçimini sokakta yiyecek satarak ve hırsızlık yaparak sağlayan bu iki insanın hayatı, neredeyse on yıldır görmedikleri oğulları Jonas ve torunları Paco’nun beklenmedik bir şekilde hayatlarına yeniden dahil olmasıyla değişir.


DÜNYANIN SONUNDAKİ SU (El Agua Del Fin Del Mondo)

Tarih: 20 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Paula Siero

Oyuncular: Guadalupe Docampo, Facundo Arana, Diana Lamas

Yapım ve Format: Arjantin, 2010, Magma Cine / Primer Plano Film Group , 84’, DVD

Laura ve Adriana Buenos Aires’in fakir bir mahallesinde yaşayan iki kız kardeştir. Yirmili yaşlardaki Laura bir pizzacıda çalışmakta ve kendisinden yaşça biraz daha büyük ve çok hasta olan kız kardeşine bakmaktadır. Adriana’nın tedavisi mümkün olmayan hastalığı hakkında kötü haberler alınca bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Öncelikle Laura’nın yolculuk için yeterli parayı biriktirmesi gerekmektedir ve bu mücadale sırasında Laura’nın yolu çok hoşlanacağı Martin adında alkolik bir akordyoncuyla kesişir. Martin’in Adriana ile ilgilenmesi iki kardeş arasında çatışmaya neden olur.

HEDİYE (El Regalo)

Tarih: 23 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00

Yönetmen: Cristián Galaz, Andrea Ugalde

Oyuncular: Nelson Villagra, Delfina Guzmán, Julio Jong

Yapım ve Format: Şili, 2008, Delirio Films , 108’, DVD

Francisco emekliye ayrılmasıyla bir anda kendini işe yaramaz hissetmeye başlayan bir öğretmendir ve dul olması nedeniyle de durum daha da ciddi bir hal alır. Öğretmeye devam etmesine izin verilmez ve depresyona doğru giden bir yola adım atar. Neyse ki iki arkadaşı durumunu sezerler ve ona emekliliği için bir seyahat hediye eder. Üç arkadaş onları, Chillán kaplıcalarının eşsiz manzarasına götürecek trene binerler.


BOLİVAR ZORLUKLARIN ADAMI (Bolivar El Hombre De Las Dificultades)

Tarih: 25 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00

Yönetmen: Luis Alberto Lamata 

Oyuncular: Roque Valero, Jorge Reyes, Juvel Vielma

Yapım ve Format: Venezuela, 2013,116’, DVD

Sene 1815. Venezuela’da yaşanan savaş süresinde ülke ikiye bölünmüştür. Simon Bolivar, Amerika’yı özgürleştirmek için diğer devletlerden yardım ister. Avrupa kapılarını Bolivar’a kapatır. Cinayet komploları ve onu yargılayan Venezuelalıların muhalif duruşu karşısında, Amerika Kıtası’nı İspanyol boyunduruğundan kurtarma rüyasını gerçekleştirmek için dönemin isyankar Haiti’sinden yardım almak zorunda kalacaktır.


BÜYÜK İKRAMİYE (El Premio)

Tarih: 27 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Alberto Duran

Oyuncular: José Luis Ruiz, Emanuel Soriano, Melania Urbina

Yapım ve Format: Peru, 2009, Laguna Productions, 92’, DVD

Antonio, Peru’da, And Dağları’ndaki bir kasabada öğretmen olarak çalışmaktadır. Lotodan büyük ikramiyeyi kazandığını öğrendiğinde şansının döndüğünü düşünür. Çalıştığı kasabanın halkına su kanalının yeniden inşa edilmesi için bu parayı kullanmayı teklif eder ve parayı tahsil etmek için Lima’ya gider. Orada 10 yıldan beri görmediği oğlu Alex ile karşılaşır. Olaylar gelişirken, Antonio’nun kazandığı büyük ikramiye kaybolur.

 


facebook

reset