sinemafilm.netsesli_betimleme_1digiturk_sesli_betimleme_2digiturk_sesli_betimleme_3

 

Digiturk’ten Türkiye’de ilk Türkçe betimlemeli yabancı dizi


Dijital TV platformu Digiturk bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk kez yabancı bir dizi Sesli Betimleme Derneği işbirliği ile görme ve işitme engelliler için Türkçe olarak sesli betimlendi. Digiturk’ün sesli betimleme kategorisine dikkat çekmek ve Türkiye’de bu yönde yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlenen etkinlikte Westworld dizisinin ilk bölümünün betimlemeli özel gösterimi gerçekleştirildi.

Dijital TV platformu Digiturk, TV yayıncılığında yeni bir çalışmaya öncülük ediyor. Her kesimden izleyicilerine iyi ve güçlü yapımları sunma gayesiyle yürüttüğü çalışmalar kapsamında Digiturk, görme ve işitme engellilerin film ve dizileri rahatça izleyebilmesi ve ülkemizde yaygınlaşan betimleme üzerindeki farkındalığı artırmak amacıyla Türkiye’de ilk kez bir Hollywood dizisinin sesli betimlemesini hazırlatarak özel gösterim düzenledi.

Ahududu_gala

 

22 Şubat Çarşamba günü Kanyon AVM Cinemaximum Sineması’nda düzenlenen özel gösterime Digiturk yöneticilerinin yanı sıra Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) yönetici ve üyeleri, gazeteciler ve davetli misafirler katıldı. Özel gösterimde dünyaca ünlü Westworld dizisinin birinci sezon birinci bölümü etkinliğe katılanlarca hep birlikte izlendi. Yabancı dizi alanında bir ilk olma özelliği taşıyan projeden memnun kaldıklarını belirten davetliler sesli betimleme çalışmalarının artırılması yönünde görüş belirtti.

Türkiye’de yeni gelişmekte olan sesli betimleme konusunda öncü tavır geliştirme amacında olduklarını söyleyen Digiturk yetkilileri, toplam 129 filme erişen sesli betimlemeli kataloğuyla tüm takipçilerine keyifli bir TV tecrübesi sunmak için çalıştıklarını belirttiler. Bu kapsamda, Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde uygulamaları sayesinde tüm Digiturk üyeleri sesli betimlemeli film kataloğuna erişebiliyor. Ayrıca beIN MOVIES Premier ve beIN MOVIES Action kanallarında her hafta birer film sesli betimleme özelliğiyle yayınlanıyor. Ek olarak Digiturk, özel içerik çalışmaları dışında ayrıca tüm engelli üyelerine abonelik ücretlerinde yüzde 50 indirim olanağı sunuyor.

 

reset