sinemafilm.net

 

 

Yönetmenlerle Buluşma serisi devam ediyor:

Onur Ünlü, İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, farklı kuşaklardan yönetmenleri ağırladığı “Yönetmenlerle Buluşma” programının dördüncüsünde Onur Ünlü’yü konuk ediyor. Program 2-12 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da izlenebilir

İstanbul Modern Sinema, SİYAD işbirliği ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla, Türkiye’nin güncel sinema kültüründe sanatsal kimliği ve özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan yönetmenlerin konuk olduğu buluşma serisini sürdürüyor.
Farklı kuşaklardan yönetmenlerin davet edildiği “Yönetmenlerle Buluşma” adlı program, onların gözünden üretimlerine ve günümüz sinemasının dinamiklerine odaklanıyor. Serinin dördüncü konuğu, oluşturduğu kendine özel sinema diliyle birbirinden farklı türlerde dolaşan, hem televizyon hem de sinemadaki kariyeriyle hatırı sayılır bir hayran kitlesi yaratmış Onur Ünlü olacak.

 

 

Yönetmenle söyleşi

Program dahilinde Ünlü’nün yedi filmi ve dizilerinden bazı bölümlerin gösterimleri, SİYAD üyesi sinema yazarlarının sunumları ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek. 2 Şubat Perşembe günü Onur Ünlü ile müzede bir söyleşi gerçekleşecek.

Onur Ünlü kimdir?

Sanat üretimine şiirle başlayan Onur Ünlü, sinemadan önce çeşitli dizilerin senaryosunu yazdı. Yönetmen olarak adını duyurduğu ilk filmi Polis (2006) ile bir dolu referans ağı içinde hiçbir şeye benzemeyen dünyasını ilk kez sinema izleyicisine açmış oldu. Haluk Bilginer’in cinayet masası dedektifi Musa Rami’yi oynadığı filmde avantür, noir gibi türlerin parodisini yaparak arabesk duygusunu da bu göndermeli, matrak oyunun içinde eritmeyi başardı.

Ortaya çıkan tarifi güç bu filmin ardından gelen Beş Şehir, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi filmlerle filmografisini geliştirdi. Ünlü, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve sonrasındaki İtirazım Var ile başta İstanbul Film Festivali olmak üzere çeşitli festivallerden En İyi Film, En İyi Yönetmen ödülleriyle döndü. İçli bir melodramın absürde vurduğu, karamsar bir geyik muhabbetin yönettiği dünyasını zenginleştirerek Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Şubat, Beş Kardeş gibi komedi dizileriyle oyunbaz öyküler yazmaya devam etti. Ünlü’nün bu yıl içinde iki yeni filmi daha gösterime girecek.

YÖNETMENLER BULUŞMA 4: ONUR ÜNLÜ PROGRAMI

POLİS, 2007

Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş, Sermiyan Midyat, Settar Tanrıöğen

Musa Rami cinayet masasında saygı gören, şiddet yanlısı olmasa da mesleği gereği şiddete başvurmaktan kaçınmayan bir polistir. Ailesi söz konusu olunca ise oldukça yufka yürekli, babacan ve sevgi doludur. Öte yandan da tez danışmanlığını yaptığı üniversite öğrencisi Funda’ya duyduğu aşk kanını kaynatmaktadır. Peşine düştüğü İzmitli ailesi, intikam için onun ve ailesinin peşine düşünce şiddetin dozu gittikçe artmaya başlar. Onur Ünlü bu ilk uzun metrajlı filminde, avantür, noir gibi türlerin parodisini yaparak arabesk duygusunu da bu göndermeli, matrak oyunun içinde eritmeyi başarıyor.

GÜNEŞİN OĞLU, 2008

Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Bülent Emin Yarar, Hümeyra

Öğretmen emeklisi Fikri Şemsigil’in hayattan tek bir isteği vardır: bir mucizenin parçası olmak. Ancak dileği gerçek olup da ruhu mahalledeki garsondan şaire çeşili kişilerin bedenlerini dolaşmaya başlayınca bu durumla nasıl baş edeceğini tam olarak bilemez. Her girdiği bedende hiç beklemediği yeni sürprizlerle karşılaşan Fikri Bey sonunda bu durumdan kurtulabilmek için işin uzmanına danışmaya karar verir. Onur Ünlü’nün fantastik bir mavra olarak tanımladığı Güneşin Oğlu, eğlenceli ve komik olduğu kadar zeki senaryosuyla şaşırtıcı yönleri de bol bir film.

BEŞ ŞEHİR, 2010

Oyuncular: Tansu Biçer, Beste Bereket, Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez

İstanbul’a tayin edilen ve şehre ayak uydurmaya çalışan polis Aydın, bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırıverir. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanındaki Dilek’in dikkatini çekemediği gibi. Dilek ise boğuştuğu bir belayla baş edemeyince, memleketi Eskişehir’e gider. Fakat burada da kendisini, öğretmen olan babası Tevfik’in sebep olduğu ve 11 yaşındaki öğrencisi Osman’ı da etkileyen bir aile buhranının ortasında bulur ve bir an önce bu hayattan çekip gitmenin en iyisi olacağını düşünmeye başlar. Yeşilçam melodramlarını aratymayan ve beş farklı hayatı kesiştiren film, ölümle, yaşamla ve aşkla iç içe geçen hikayeler anlatıyor.

CELAL TAN VE AİLESİNİN AŞIRI ACIKLI HİKAYESİ, 2011

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Bülent Emin Yarar, Tansu Biçer

Taşrada yaşayan saygın anayasa profesörü Celal Tan, evinin kapısında kendinden yaşça küçük eşini kıskançlık yüzünden öldürürken, oğlu, kızı, torunu ve annesi salonda tüm olanlara şahit olur. Ancak soruşturmada kimse sesini çıkarmaz. Onur Ünlü’nün, “Bir insanı sırf babamız ya da kardeşimiz olduğu için niye kollayıp sevmemiz gerektiğini anlayamayanların filmi” diye özetlediği bu kara komedide, kör kayınbiraderin gerçekleri en iyi gören kişi, cinayeti işleyenin de bir hukukçu olması, tesadüf değildir.

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ, 2012

Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan

Fantastik ve absürd dram arasında gidip gelen öyküsüyle Onur Ünlü’nün bu filmi bir takım olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntılarını anlatıyor. Göğünde iki güneşi, üç dolunayı olan bu kasabada duvarların arkasını görebilen Cemal´in hayattan bir beklentisi kalmamıştır. Üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin de kendine bir çıkış yolu arar. Yönetmenine göre “dünya böyle olsa dahi insanın özünün aynı kalacağını; dertlerin, sıkıntıların, endişelerin değişmeyeceğini iddia eden” Sen Aydınlatırsın Geceyi, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık görülmüştü.

İTİRAZIM VAR, 2014

Oyuncular: Serkan Keskin, Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan

Polis ve Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’ni takip eden on filmlik polisiye serüveninin üçüncü filmi İtirazım Var. Bir caminin imamı olan Selman Bulut, satranç oynayan, antropoloji yüksek lisansı yapmış, bağlama çalan eski bir boksördür. Bir gün namaz kıldırdığı sırada camisinde bir cinayet işlenmesinin ardından, en az kendisi kadar sıradışı yöntemlerle bu olayı araştırmaya koyulur. Kendisini içinde bulduğu karanlık dünyada, itiraz ettiği bozuk düzenle hesaplaşmaya girişir.

ACI AŞK, 2009

Yönetmen: A. Taner Elhan

Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Halit Ergenç, Cansu Dere, Songül Öden

Polis filminin yapımcılarından A. Taner Elhan’ın yönettiği, senaryosunu Onur Ünlü’nün yazdığı bu polisiye-dram, aldatılan bir adamın aşk için ne kadar ileri gidebileceği sorusuna beklenmedik cevaplar veriyor. Eskişehir’de bir üniversitede edebiyat dersleri veren Orhan, tam evlenme teklif edecekken Ayşe’nin kendisini aldattığını öğrenir ve aşk acısıyla İstanbul’a yerleşir. Orada yıldırım nikahı ile Oya ile evlenir ancak geçirdikleri kazadan sonra işler pek de iyi gitmemeye başlar. Aldatma sırası Orhan’a gelmiştir. Yeni eşini öğrencisiyle aldatmasının ardından hayatı alt üst olan Orhan kendisini bir aşk üçgeninin tam ortasında bulacaktır.

DİZİLERİ

LEYLA İLE MECNUN, 2011

Oyuncular: Ali Atay, Ezgi Asaroğlu, Serkan Keskin, Müge Boz

Onur Ünlü’nün TRT için çektiği bu sıradışı dizi, yayınlanmaya başladığı günden beri kendi hayran kitlesini yaratmış bir komedi. Bir yandan oldukça tuhaf diğer yandan çok sıradan karakterleri, ince göndermeleri, absürt mizahı ve oyunculuklarıyla öne çıkan dizi toplam 103 bölüm çekildi. Aynı gün dünyaya gelen iki bebek, hastanede yer darlığından aynı yatağa yatırılmış, babaları da bebekleri beşik kertmesi yaparak, adlarını da Leyla ve Mecnun koymuşlardır. Dizi, 25 yıl sonra, Mecnun’ların Leyla’yı istemeye gittikleri gün başlıyor ve sürekli ileri geri atlamalarla, bir olay anlatılırken o olayın canlandırılmasıyla, paralel evrenlere yolculuklarla devam ediyor.

ŞUBAT, 2013

Yönetmen: Volkan Kocatürk

Oyuncular: Alican Yücesoy, Melisa Sözen, Özkan Uğur, Tansu Biçer

Genel Yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yapığı bu yapımın hikayesi Güzel ve Çirkin’den esinlenmiş. Şubat, yaşadığı yetimhanede çıkan yangından sonra İstanbul'un dehlizlerinde yaşamaya başlamış bir adamdır. Yağmur ise varlıklı bir ailenin, haber spikerliği yaparak kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan güzel kızı. Şubat, ‘Haberler’ dediği bu genç kadını televizyonda görüp aşık olur ve yakından takip etmeye başlar ve şimdiye kadar hayatlarında onları bir araya getirebilecek birçok şeyin yaşandığını farkederler.

BEŞ KARDEŞ, 2015

Oyuncular: Serkan Keskin, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Melisa Sözen

İstanbul’un eski mahallelerinden birinde, aileden kalma eski bir konakta yaşayan beş kardeşin hikayesi. Depremde anne-babalarını kaybettikten sonra en büyükleri balıkçı Sait tüm kardeşlerine babalık etmiş, onları koruyup kollamıştır. Duygusal gazeteci Nazım, mahallenin imamı Turgut, şarkıcılık hayalleri kuran bodyguard Orhan, at yarışı tutkunu havai Aziz, her ne kadar artık koca adam olmuş olsalar da hala Sait’in çocukları gibidirler. Sait bir gün evlenmeye karar verdiğini açıklayınca, onun yuvadan uçacak olması kardeşleri alt üst eder. Sait ise tam evlenip çoluk çocuğa karışma hayalleri kurarken ortaya çıkan gençlik aşkı işleri karıştıracaktır.

KISA FİLM

 

Tek Ölüm Yetmez, 2012
Türkiye | HDD, Renkli, 21’ | Türkçe

Oyuncular: Engin Hepileri, Emir Bendirlioğlu, Deniz Bolışık, Hasan Şahintürk, Oğuz Okul

Hayal, gerçeklik, adalet ve ceza konularını işleyen fantastik bir hikaye.

reset

timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes