sinemafilm.netparis_belle_epoquethe_beautiful_gamewalk_dont_runwhat_you_have_done_today

 

 

Perşembe Sineması
Mayıs’ta SALT Galata’da devam ediyor

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan
Perşembe Sineması, dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyatların, düzenlendikleri şehirlere geçici ve kalıcı etkilerinin izini sürüyor.

 

Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor. Kurgu ve belgesel 24 filmden oluşan program, Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

İlki 1851’de Londra’da, “Büyük Sergi” adıyla düzenlenen dünya fuarları, başlangıçta tarım, endüstri ve sanat alanındaki gelişmelerin bir arada sunulduğu sergilerdi. Özünde ilerleme fikrine dayalı fuar temaları, zaman içerisinde ulaşım, iletişim, enerji ve uzay gibi yenilik ve gelişime açık alanların yanı sıra barış, çevre ve gıda gibi aciliyet arz eden konulara eğildi. Tarihi dünya fuarlarının çok öncesine, Antik Yunanistan’a uzansa da, modern olimpiyat oyunları ilk kez 1896 baharında Atina’da yapıldı. Olimpiyatların manevi gücü, yoğun bir rekabet sonucu kazanılan başarıların ülkelere saygınlık kazandırmasından gelir. 1930’da olimpiyat oyunlarından ayrılarak bağımsız bir organizasyona dönüştürülen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Dünya Kupası ise, kitlelerin futbol tutkusundan beslenir.

Dünya fuarlarının geçmişte gözleri kamaştıran başarısı, yarattıkları yeni gelecek umuduna; olimpiyatların evrenselliği, ulusların karşılaşma arzusuna; dünya kupalarının heyecanı, ezelî rekabete dayanır. Bu organizasyonların yüzyılı deviren devamlılıkları, kuşkusuz çeşitli politik ve ekonomik motivasyonlara bağlı. Ancak, 21. yüzyıla gelindiğinde, geçici etkinliklerin şişirilmiş maddi imkânlarla, düzenlendikleri şehirleri hızla ve haksızca biçimlendirmesi fikrine karşı sesler yükselmeye başladı. Demografik açıdan kırılgan çeper mahallelerinde, mevcudu silerek geliştirilen planlar ve kâr beklentisi karşılığında yapılan yatırımların gerçekte topluma yüklenen ekonomik zararı güncel tartışmaların başını çekiyor.

No Boston Olympics [Boston Olimpiyatlarına Hayır] adlı aktivist oluşum, şehrin 2024 Yaz Olimpiyatları adaylığından çekilmesiyle sonuçlanan etkili bir kampanya yürüttü. PyeongChang’in kazandığı 2018 Kış Olimpiyatları yarışında da, Almanya Yeşiller Partisi Münih’in adaylığını desteklememişti. “Feeding the Planet, Energy for Life” [Gezegeni Beslemek, Hayata Enerji] temasıyla Milano’da düzenlenen EXPO 2015’in açılışı, 30 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Uluslararası basında, 2022 Dünya Kupası için Katar’da yaptırılan inşaatlarda yılda 400 ila 600 işçinin öldüğüne dair haberler çıkıyor. Perşembe Sineması programındaki filmler, söz konusu güncel tartışmalar kadar, şehirliler için bir mücadele alanına dönüşen bu büyük organizasyonların tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini inceliyor.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage tarafından desteklenmektedir. Program kapsamındaki belirli gösterimler, British Council, Goethe-Institut İstanbul ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Perşembe Sineması
Mayıs-Haziran Programı

 

5 Mayıs                  Victor Buhler, The Beautiful Game [Güzel Oyun], 2013

12 Mayıs                Paul Kelly, What Have You Done Today Mervyn Day?
                                   [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?], 2005
                                   Paul Kelly, Seven Summers[Yedi Yaz], 2012

19 Mayıs                Raynal Pellicer, Paris Belle Époque, 2004

26 Mayıs                Charles Walters, Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü], 1966

2 Haziran             Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair                                          [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004

9 Haziran               Debs Gardner-Paterson, Africa United [Birleşik Afrika], 2010

16 Haziran             Miao Wang, Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010

23 Haziran               Yakında duyurulacak.


The Beautiful Game [Güzel Oyun] (2013)
5 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

 

Yönetmen: Victor Buhler
84 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Modern Afrika’da futbolun bireysel ve toplumsal açıdan sahip olduğu değiştirici güç, bu belgesel filmde kıtanın dört bir yanından örneklerle anlatılır. Film, milyonlarca Afrikalının hayatının bu “güzel oyun”la nasıl iç içe geçtiğine dair Kenya, Mısır, Güney Afrika, Nijerya, Gana ve Fildişi Sahili’nden derlenmiş altı hikâyeyi birlikte işler. Böylelikle, futbolun günlük hayatta ne denli etkili bir sosyal ve gelişimsel araç olabileceğine ve Afrika’nın geleceğini şekillendirmedeki önemli rolüne dikkat çekilir. 

“Afrika’da bir şeyleri başarmak için futbol maçlarını kullanmak harika bir yol. Maçın  başında veya devre arasında HIV üzerine bilgilendirme yapabilir, başkanlığa adaylığınızı koyabilir veya halkı örgütleyebilirsiniz. Üstelik, Afrikalı futbol oyuncularının kat ettikleri yol başka alanlarda da etkisini gösteriyor. Mesela, filmdeki Emmanuel’in, hayatının sonuna kadar futbol oynayıp oynayamayacağını bilmiyoruz. Ama Emmanuel, edindiği deneyimler ve mükemmel eğitimiyle Gana’ya gidecek ve halkının, ülkesinin gelişimine katkı sağlayacak.” Victor Buhler

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?] (2005)
Seven Summers [Yedi Yaz] (2012)
12 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

 

What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?]
Yönetmen: Paul Kelly
46 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Elektronik müzik üçlüsü Saint Etienne ve yönetmen Paul Kelly’nin iş birliğiyle Londra’daki Barbican Centre için hazırlanan bu film, kurgusal karakterlere yer veren bir belgeseldir. Gazete dağıtıcısı genç Mervyn Day’in günlük rotasını takip eden filmde, Londra’nın doğusundaki Aşağı Lea Vadisi’nin gizli tarihine dair büyülü izler açığa çıkar. Çekimler 2005 yılı yazında Londra’nın, bu eski endüstriyel bölgenin yeniden yapılandırılmasına vesile olacak 2012 Olimpiyatları ev sahipliğinin açıklanmasından önceki birkaç haftada gerçekleştirilmiştir.

Saint Etienne üyelerinden Bob Stanley, Temmuz 2012’de şöyle yazar: “2012’nin mimarları, yakın zamanda London School of Economics’te bir konuşma yaptı. Olimpiyat mirasının ne kadar büyük önem taşıdığını vurgulama; parktaki yapıların nasıl halka açık olacağı ya da başka yerde yeniden kurulacağını anlatma telaşındaydılar. Hiç kimse, bögenin tarihinden bahsetmedi. Doğu Londra’nın bu kısmı yüzyıllar boyunca, bizlere modern Britanya’nın araçları olan petrol ve plastik üretmek için harcanmıştı. Geride bunu hatırlatacak hiçbir iz kalmaması son derece üzücüdür.”

 

Seven Summers [Yedi Yaz]
Yönetmen: Paul Kelly
10 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Bu kısa belgesel film, elektonik müzik üçlüsü Saint Etienne ve Paul Kelly’nin iş birliğinde hazırlanan What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?] filminin devamı niteliğindedir. Film 2012’de, Aşağı Lea Vadisi’nde olimpiyatlar nedeniyle yürütülen yeniden yapılandırma çalışmalarının bölge halkı ve Doğu Londra silüetini nasıl etkilediğini araştırır. Olimpiyat parkının henüz inşa edilmemiş olduğu 2005 yılı çekimlerinden görülmemiş bölümler ve bu karmaşık peyzaja dair 2012 yılı görüntülerini içeren film, bölgenin içine düştüğü sürekli değişim hâline dikkati çeker.

Garanti Mortgage tarafından desteklenen Perşembe Sineması kapsamındaki bu
gösterim, British Council’ın iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Paris Belle Epoque (2004)
19 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

 

Yönetmen: Raynal Pellicer
52 dakika
Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bu belgesel film, bugün bile nostalji ve hayranlıkla anılan bir devrin Paris’ini gözler önüne serer. Filmde, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla geçişte, 1900 Evrensel Sergisi’ne ev sahipliği yapan ve sanat tarihinin en dikkat çekici hareketlerinden Art Nouveau’nun doğuşuna şahitlik eden Fransız başkenti konu edilir.

Odağın ilk defa üreticiden tüketiciye kaydığı yüzyıl dönümü sergisi, yürüyen merdivenleri ve yürüyen bantlarıyla o tarihe kadar elektriğin en geniş çapta kullanıldığı etkinliktir. Aynı zamanda, bu dünya fuarı, tarihte nadir görülen bir şekilde modern olimpiyatların ikincisine de ev sahipliği yapmıştır.

Garanti Mortgage tarafından desteklenen Perşembe Sineması kapsamındaki bu gösterim, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü] (1966)
26 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Charles Walters
114 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

İş nedeniyle Tokyo’ya giden İngiliz sanayici Sir William Rutland (Cary Grant),  yaklaşan Olimpiyat oyunları nedeniyle turist akınına uğrayan şehirde kalacak bir yer bulamaz. Christine Easton’ı (Samantha Eggar), evinin bir odasını birkaç günlüğüne kendisine kiralamaya ikna eder. Ancak, Rutland’ın bu odayı Amerikan Olimpiyat takımından Steve Davis (Jim Hutton) ile paylaşmaya kalkışması olayları karmakarışık hâle getirir. Filmin devamında Rutland, iki gencin arasını yapmaya çalışacaktır.

Olimpiyat oyunları, Asya kıtasında ilk kez 1964’te gerçekleştirildi. Tokyo’daki bu organizasyon, hem kentin planlama ihtiyaçlarını karşılama hem de savaştan çıkmış Japonya’nın endüstri ve ekonomide yeniden güçlendiğini uluslararası camiaya kanıtlanma adına önemli bir imkân olarak değerlendirildi. Walk, Don’t Run[Koşma, Yürü] filminin Tokyo görüntüleri, Olimpiyatlar sırasında yerinde çekildi. Film aynı zamanda, Cary Grant’ın rol aldığı son filmdir.  

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

 

facebook

reset

chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher