sinemafilm.netnegatif_alancopa_locacocuklar_safakta_gidersiyah_etiketatlantis38 Ülkeden 104 Kısa, 3 Uzun Film 14. Akbank Kısa Film Festivali’nde

14. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

14. Akbank Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları, söyleşileri ve yarışmalı bölümleriyle 19-29 Mart tarihleri arasında sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunmaya devam ediyor

65 ülkeden toplam 1.342 kısa filmin başvurduğu 14. Akbank Kısa Film Festivali, “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Festival'de Cannes, Berlin, Venedik gibi festivallerde yarışmış filmlerin de aralarında yer aldığı 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film seyirci ile buluşuyor. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, “En İyi Kısa Film” ödülü için jüri önüne çıkacak.

rotus

 

Festival kapsamında; 24 Mart Cumartesi günü oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur “Oyunculuk Atölyesi”, İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten “Senaryo Atölyesi” çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu Arjantinli auteur sanatçı Ana Katz, 24 Mart Cumartesi günü Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynadığı ve yönettiği uzun metraj filmiA Stray Girlfriend ve beş kısa filminin gösteriminin ardından bir masterclass gerçekleştirecek.

Akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız 25 Mart Pazar günü“Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener 27 Mart Salı günü “Post Prodüksiyon”, müzisyen Murat Evgin 28 Mart Çarşamba günü “Müzik ve Görsellik” söyleşileri ile sinemaseverlerle olacak.

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 14. Akbank Kısa Film Festivaliyarışma sonuçları ise 29 Mart 2018, Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül gecesi ile açıklanacak.Yarışma jürisi tarafından Ulusal ve Uluslararası kategorilerde“En İyi Film” olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından,5.000 Dolar ile ödüllendirilecek. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek.Ayrıca Akbank Kısa Film Forum Bölümü kapsamında düzenlenen yapım desteği amaçlı kısa film senaryo yarışmasını kazanan senaryo ise Akbank Sanat tarafından 3.000 TL ile ödüllendirilecek.


facebook

reset