sinemafilm.netceyda_duvenciselim_evci15_akbank_kisa_ff15_akbank_kisa_ff15_akbank_kisa_ff

 

15. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU …

15. Akbank Kısa Film Festivali'nde ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 68 ülkeden toplam 1.406 kısa filmin başvurduğu Yarışma Bölümü’nün sonuçları açıklandı. 28 Mart akşamı Akbank Sanatta düzenlenen Ödül Töreniyle kazananlara ödülleri dağıtıldı.

Festivalin sürekli sunucusu olduğunu açıklayan oyuncu Ceyda Düvenci'nin esprili sunumuyla gerçekleştirilen ödül töreninde, Ulusal Yarışma bölümünde “En İyi Kısa Film” ödülü, yönetmenliğini Burcu Aykar’ın üstlendiği “Ablam” filminin olurken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar Gökçe Erdem’in “Titanyum”, Umut Subaşı'nın “Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var” ve Batuhan Kurt'un “Kurbağa Avcıları” isimli çalışmaları oldu.

 

 

Uluslararası Yarışma bölümünde Avustralya’dan katılan yönetmen Charles Williams “All These Creatures” adlı filmiyle “En İyi Kısa Film” ödülünü alırken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar ise Sandhya Suri’nin “The Field” ve Diego Cespedes’in “The Summer of Electric Lion” adlı filmleri oldu. Uluslararası Yarışma bölümünde “Jüri Özel Ödülü” ise yönetmenliğini Vincent Lambe’nin üstlendiği “Detainment” adlı filme verildi.

Akbank Kısa Film Forum bölümünde finale kalan 8 senaryo arasında Murat Uğurlu’nun “Tapınak” isimli senaryosu “En İyi Senaryo” ödülünü alırken, Alkım Özmen “Gece Babamızı Ararken” ile “Senaryo Jüri Özel Ödülü” ve Enes Yurdaün “4 gün 3 gece” adlı senaryosu ile mansiyona değer görüldü. Festivalin “Seyirci Özel Ödülü”nün sahibi ise “Taş” filmi ile Alican Yücesoy’un oldu.

 

15_akbank_kisa_ff

 

Özellikle bu yıl yurt dışından da yoğun ilgi gören festivalde, sektörün deneyimli isimleriyle 5 atölye çalışması yapıldı.

KISADAN UZUNA da bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk oldu. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer gösterildi.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşirken ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaştı.

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer aldı. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo belirlenirken bu bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirildi.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengindi. Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi sanatçılar deneyimlerini festival takipçileriyle paylaştı.

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilen yapımlar, “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.


facebook

reset