sinemafilm.netnegatif_alancopa_locacocuklar_safakta_gidersiyah_etiketatlantis38 Ülkeden 104 Kısa, 3 Uzun Film 14. Akbank Kısa Film Festivali’nde

14. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR…

Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 19 - 29 Mart 2018 tarihleri arasında 14. kez düzenleniyor. Festival 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı bölümleriyle sinemaseverlere keyifle takip edecekleri bir program sunuyor.

65 ülkeden toplam 1.342 kısa filmin başvurduğu 14. Akbank Kısa Film Festivali, “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Festival'de Cannes, Berlin, Venedik gibi festivallerde yarışmış filmlerin de aralarında yer aldığı 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film seyirci ile buluşuyor. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, “En İyi Kısa Film” ödülü için jüri önüne çıkacak.

 

rotus

 

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu bu yıl, Arjantin’li auteur sanatçı Ana Katz. Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist olan Ana Katz’ın Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynadığı ve yönettiği uzun metraj filmi A Stray Girlfriend ve beş kısa filmi festivalde yer alıyor. Sanatçı, gerçekleştireceği masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin KISADAN UZUNA bölümüne, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak konuk oluyor. Festival kapsamında, sanatçının Karlovy Vary Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan bol ödüllü son filmi Daha ve Orman isimli kısa filmi gösterilirken, yönetmenle bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise, duayen yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk. Ünlü yönetmenin İçinden Hüzün Geçen Sevdalar ve Türkiye prömiyerini yapacak olan Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri filmlerinin gösterileceği bölümde Nebil Özgentürk bir söyleşi ile festival takipçileriyle birlikte olacak.

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin atölye ve söyleşi bölümleri de hayli zengin bir program sunuyor. Festival kapsamında; İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yapımcı Suzan Güverte, kurgucu Ali Aga, oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.Söyleşiler Bölümü’nde ise; oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile “Oyunculuk Üzerine”, yönetmen-oyuncu Onur Saylak ile “Kısadan Uzuna”, yönetmen Nebil Özgentürk ile “Belgesel Sinema”, genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu ile “Bir Kısa Film Yapmak”, Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michèle Driguez ile “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler”, yönetmen Ana Katz ile “Deneyimler”, akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız ile “Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener ile “Post Prodüksiyon”, müzisyen Murat Evgin ile “Müzik ve Görsellik” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

Festival’in FORUM bölümünde, kısa filmlerin fikir aşamasından desteklenmesi ve geliştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla bir kısa film senaryo yarışması düzenleniyor. En İyi Senaryo ödülünün de sahibini bulacağı FORUM bölümü, bu yıl 632 senaryo başvurusu ile rekor seviyede bir katılımla gerçekleştiriliyor.

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 14. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları 29 Mart 2018, Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül gecesi ile açıklanacak.Yarışma jürisi tarafından Ulusal ve Uluslararası kategorilerde“En İyi Film” olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından,5.000 Dolar ile ödüllendirilecek. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek.Ayrıca Akbank Kısa Film Forum Bölümü kapsamında düzenlenen yapım desteği amaçlı kısa film senaryo yarışmasını kazanan senaryo ise Akbank Sanat tarafından 3.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ana Katz hakkında

Ana Katz 1975 yılında Buenos Aires'te doğdu. Sinema Üniversitesi, Universidad del Cine’de Film ve Sinema bölümlerini bitirdi ve Julio Chávez, Elena Tritek ve Ricardo Bartís'den oyunculuk dersleri aldı. Senaryosunu yazıp yönettiği ve oyuncuları arasında da yer aldığı ilk filmi Musical Chairs prömiyerini 2002'de San Sebastian Film Festivali'nde yaptı ve Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oldu. Film, Latin Amerika'nın en prestijli ödüllerinden olan Casa de las Américas Ödülü ve Toulouse Latin Amerika Film Festivali En İyi Yönetmen ödüllerin sahibi oldu. Ana Katz, El juego de la silla, Lucro cesante ve Pangea isimli tiyatro oyunlarını yazdı. Juan Pablo Rebella, Pablo Sztoll'un Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ödülü kazanan Whisky filmi, Liliana Paolinelli'nin Lengua materna filmi ve Gustavo Garzón'un Por un tiempo filmi dahil olmak üzere bir çok ödüllü sinema filmi ve tiyatro oyununda rol aldı. Yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği ikinci filmi A Stray Girlfriend prömiyerini Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştirdi. San Sebastian Film Festivali'nden Film in Progress Ödülü kazandı. Aynı zamanda Lima Bağımsız Filmler Festivali'nden En İyi Kadın Oyuncu ve Havana Film Festivali’nden FIPRESCI ödüllerinin sahibi oldu. Kariyerinin ilk yıllarında yazıp yönettiği kısa filmleri bulunmaktadır. KyS Films yapımı üçüncü uzun metraj filmi The Marziano's Family 2011 yılında San Sebastian Film Festivali’nde prömiyer yaptı. Daniella Saba'nın Fransa, Brezilya ortak yapımı olan O que fica kısa filminde rol aldı. Katz, uzun yıllar Felhner Films bünyesinde çalıştı. Laura Huberman ile birlikte Laura Cine Producer'ı kurdu. Fundación Sagai desteğiyle Índice de Actores isimli projesini hayata geçirdi, Arjantinli aktörlerin ve aktrislerin portrelerini bulunduran www.indicedeactores.com.ar sitesini kurdu. 2014 yılında Julieta Zylberberg ile beraber oynadığı dördüncü filmi My Friend from the Park'ı çekti. Film Sundance Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Özel Ödülü başta olmak üzere bir çok ödülün sahibi oldu. Paco León’un İspanyol uzun metraj filmi Kiki'de rol aldı. Senaryosu Arjantin Ulusal Sinema Enstitüsü'nden ödül kazanan, çekimleri Brezilya'da gerçekleşen, yönetmenliğini yaptığı son filmi Sueño Florianópolis şu an post prodüksiyon aşamasındadır.

19 - 29 Mart 2018 tarihleri arasında 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun filmi izleyiciyle buluşturan 14. Akbank Kısa Film Festivali,yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileri ile sektörün önemli isimlerini sinemaseverlerle buluşturuyor.

Festival kapsamında; 20 Mart Salı günü görüntü yönetmeni Feza Çaldıran “Görüntü Yönetmenliği Atölyesi”, 21 Mart Çarşamba günü kurgucu Ali Aga “Kurgu Atölyesi”, 22 Mart Perşembe günü yapımcı Suzan Güverte“Yapımcılık Atölyesi”, 24 Mart Cumartesi günü oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur “Oyunculuk Atölyesi”, İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten “Senaryo Atölyesi” çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin SÖYLEŞİLER Bölümü ilk olarak 19 Mart Pazartesi günü“Oyunculuk Üzerine” söyleşisindeoyuncu Farah Zeynep Abdullah’ı ağırlayacak. Festivalin KISADAN UZUNA bölümünde izleyicilerle buluşacak olan oyuncu Onur Saylak, Karlovy Vary Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan bol ödüllü son filmi Daha ve Orman isimli kısa filminin gösteriminin ardından 20 Mart Salı günü söyleşi gerçekleştirilecek. BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu duayen yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk ise, 21 Mart Çarşamba günü İçinden Hüzün Geçen Sevdalar veTürkiye prömiyerini yapacak olan Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri filmlerinin gösteriminden sonra bir söyleşiyle festival takipçileriyle olacak. Genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu 22 Mart Perşembe günü“Bir Kısa Film Yapmak”, Montpellier Film Festivali Kısa Film Direktörü Michèle Driguez ise 23 Mart Cuma günü “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler” söyleşilerini gerçekleştirecek. Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu Arjantinli auteur sanatçı Ana Katz, 24 Mart Cumartesi günü Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynadığı ve yönettiği uzun metraj filmi A Stray Girlfriend ve beş kısa filminin gösteriminin ardından bir masterclass gerçekleştirecek. Akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız 25 Mart Pazar günü“Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener 27 Mart Salı günü “Post Prodüksiyon”, müzisyen Murat Evgin 28 Mart Çarşamba günü “Müzik ve Görsellik” söyleşileri ile sinemaseverlerle olacak.


facebook

reset