sinemafilm.netebru_ceyland.bigali_b.sarhanhatice_aslanc.duvencif.ozmen_f.sensoy13. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER TÖRENLE DAĞITILDI

Sinema sanatı üzerinde kısa filmlerin etkin rolünün bilinciyle, Türkiye’de bu alanda bir platform oluşturma hedefiyle başlayan alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali Ödül Töreni Akbank Sanatta gerçekleştirildi. Ceyda Düvenci'nin esprili sunumuyla gerçekleştirilen törene geniş katılım oldu. 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları, söyleşileri ve yarışmalı bölümleriyle sinemaseverlere keyifle izlenen bir program sunan Festival, bu yıl ilk kez açılan “FORUM” bölümüyle kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve proje geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlenmesini hedefliyor.

52 ülkeden toplam 1.055 kısa filmin başvurduğu 13. Akbank Kısa Film Festivali, “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluştu. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinde yarışmış birçok filmin de yer aldığı Festival, 37 ülkeden toplam 101 filmi izleyiciyle buluşturdu.

 

hatice_aslan

 

13. Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Abbas Kiarostami’nin sinemasını mercek altına aldı. Festival kapsamında ünlü yönetmenin 10 Derste Sinema belgeseli gösterilirken, ayrıca sineması üzerine bir de söyleşi gerçekleştirildi. Kiarostami’nin yakın dostu görüntü yönetmeni Seifollah Samadian ise BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu oldu. Samadian’ın Abbas Kiarostami ile ilgili yaptığı 76 Dakika ve 15 Saniye belgeseli masterclass sırasında katılımcılarla buluşurken, Abbas Kiarostami ile Martin Scorsese Marakeş'te filmide BELGESEL SİNEMA bölümünde yer aldı.

DENEYİMLER bölümünde bu yıl, yönetmen Aslı Özge’nin bol ödüllü ilk filmi Köprüdekiler ve son filmi Ansızın gösterilirken, yönetmenin deneyimlerini aktardığı bir söyleşide gerçekleştirildi. Ayrıca yine DENEYİMLER bölümünde Krakow Film Festivali direktörü Krzysztof Gierat, uluslararası film festivalleri üzerine bir söyleşi ile sinemaseverlerle buluştu.

13. Akbank Kısa Film Festivali’nin KISADAN UZUNA bölümünde, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde gösterilen ilk kısa filmi 'Dayım' ve ilk uzun metraj filmi 'Hiçbiryerde' gösterilirken, yönetmenle bir söyleşi gerçekleştirildi.

Balkan ülkelerine ayrılan ÖZEL GÖSTERİM bölümü, bu yıl Istvan Kovacs ve Andrei Gruzsniczki'yi ağırladı.

13. Akbank Kısa Film Festivali’nin atölye ve söyleşi programında; uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren senaryo koçu ve yapımcı Esther Wouda, başarılı genç kurgucu Umut Sakallıoğlu, oyuncu koçu Deniz Erdem, belgeselci ve eğitmen Semra Güzel Korver, sinema ve televizyon makyajı alanında uzmanlaşmış Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka, atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. Ayrıca Şebnem Bozoklu, Settar Tanrıöğen ve Serkan Ercan ile “Oyuncu Gözüyle Kısa Film”, Seifollah Samadian, Rıza Oylum ve Farhad Eivazi ile “Abbas Kiarostami Sineması Üzerine”, yolu Akbank Kısa Film Festivali’nden geçen Cansu Boğuşlu, Mehmet Zengin ve Güçlü Yaman ile “Görüntü Yönetmenliği”, Mustafa Kara ve Selim Evci ile “Film Yapmaya Dair” başlıklı söyleşilerde gerçekleştirildi.

 

hatice_aslan

 

13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da jüri tarafından en iyi film olarak seçilen yapımlar, Festival’in ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterilecek.

 

13. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri

Ulusal Kategori de En İyi Film ödülü'nü, 35. İstanbul Film Festivali'nde de mansiyon kazanmış olan ayın elemanı hayali kuran içine kapanık güvenlikçi Cemil'in traji komik öyküsünü anlatan Barış Sarhan'ın yönettiği 'Cemil Şov' alırken, Uluslararası Kategoride Konstantina Kotzamani'nin 29 dk.lık Yunanistan Fransa ortak yapımı kurmaca kısa filmi 'Limbo' en iyi film ödülünü kazandı. Ödül Töreni'nde, Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'na katkılarından ötürü plaket sunuldu.

Ulusal Kategori En İyi Film

“Cemil Şov”, Barış Sarhan

Ulusal Kategori Mansiyon Ödülü

“Yumurta”, Muaz Güneş, Emrah Doğru

Ulusal Kategori Mansiyon Ödülü

“Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri”, Nurbanu Asena

Seyirci Özel Ödülü

“Beyoğlu Sineması”, Ömer Ferhat Özmen

Uluslararası Yarışma En İyi Film

“Limbo”, Konstantina Kotzamani

Uluslararası Kategori Mansiyon Ödülü

“Good Luck, Orlo!”, Sara Kern

Uluslararası Kategori Mansiyon Ödülü

“Ayny, My Second Eye”, Ahmad Saleh


facebook

reset