sinemafilm.netguler_sabanciz_koyunsagancan_evrenolserra_cilivy.nesil_yapimcilarSabancı Vakfı'nın Kısa Film Uzun Etki sloganıyla gerçekleştirdiği kısa film yarışmasında kazananlar belli oldu., Vakfın, toplumsal sorunların sanat yoluyla ele alınması ve genç sanatçıların desteklenmesi ve toplumsal sorunları görünür kılmak amacıyla hayata geçirdiği Kısa Film Yarışması’nı ikinci kez sanatseverlerle buluşturdu.

Yarışmanın teması geçen yıl mülteci kadınlar olarak belirlenirken, bu yıl çocuk işçiler olarak tespit edilmişti. Uzun soluklu bir proje olarak lanse edilen yarışmaya bu yıl 395 filmin başvurduğu açıklandı. Sabancı Vakfı’nın “Çocuk İşçiler” temasıyla düzenlediği ve “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlenen, sanatın etki gücünden yararlanarak toplumsal sorunlara ilişkin farkındalık yaratma hedefiyle hayata geçirilen yarışmanın ödül töreni, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan’ın ev sahipliğinde ve Türkan Sabancı, Melisa Tapan, Göksel, Murat Evgin, Mustafa Alabora, Sezen Cumhur Önal, Cem Yiğit Üzümcüoğlu, Baran Bölükbaşı, İzzet Öz, Erkan Özerman ve İpek Erdem gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sabancı Center'da düzenlenen ödül töreni geçen yıl olduğu gibi Yekta Kopan'ın sunumu ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı'nın konuşmasıyla başladı. Konuşmasında “çocukların yeri henüz tarla ya da atölye değil. Bu çocukların yeri önce okul. Eğitim her çocuğun öncelikli insan hakkı” diyerek sözlerine devam eden Sabancı, "Okul, yurt gibi kalıcı eserlerle yola çıktık. Burslar, ödüller verdik. Hala veriyoruz. 10 yılı aşkın süredir, Hibe Programları ile sivil toplum kuruluşlarını ve sivil toplum kuruluşlarının projelerini destekliyoruz ve onların kurumsal gelişimlerine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Kadın, genç ve engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için bu konuda çalışan STK’ları destekliyoruz. 44 yıllık deneyim bize şunu öğretti: Toplumsal gelişmenin sürdürülebilir olması için, öncelikle sorunların herkes tarafından sahiplenilmesi gerekiyor. Bu da öncelikle bu sorunlarla ilgili farkındalığın artırılmasıyla başlıyor” dedi. Güler Sabancı "Yarışmamız ikinci yılında da çok büyük bir ilgi gördü. Jüri, geçen yılın üç katına çıkan başvurularla zor bir karar süreci yaşadı. Yarışmaya katılan tüm sinemacılara hem ilgileri hem de katkıları için çok teşekkür ediyorum" dedi. Kısa Film buluşmaları etkinliğinede değinen Güler Sabancı bu vesileyle emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın jürisinde, Türkiye’den oyuncu Bergüzar Korel ve yönetmen Gürcan Keltek, yurt dışından ise sanatçı Ai Weiwei, yönetmen Calin Peter Netzer ve yapımcı Antonio Saura yer aldılar.

Bergüzar Korel: Kalbimin en derinine dokunan 15 film izledim

Jüride yer alan Bergüzar Korel de sahnede, “Ben bu filmleri öncelikle bir anne, ondan sonra aktris olarak izledim. O anlamda çok samimi ve benim kalbimin en derinine dokunan 15 film izledim. Öncelikle bunun için teşekkür ederim. Bütün finalistlere de bize böyle namuslu filmler izlettiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Kısa Film Yarışması jürisi, finale kalan 15 eseri değerlendirerek dereceye girmeye hak kazanan 3 kısa filmi belirledi. Dereceye giren filmler ödül töreninde açıklanırken, Yarışmanın birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL para ödülü verildi.

g.sabanci

 

Birincilik ödülü “Nilüfer” isimli filmiyle Tolga Özdemir’in oldu

Stefan_Arsenijevic

 

“Nilüfer” filmiyle birinci olan Tolga Özdemir’e ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı takdim ederken “Çizgiler Arasında” filmiyle ikinci olan Şeref Akçay’a ödülünü Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve “Mij” filmiyle üçüncü olan Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’a ödülünü yarışmanın bu yılki kanaat önderi dünyaca ünlü ödüllü yönetmen Danis Tanovic verdi. Ayrıca mansiyon ödülüne layık görülen “El” filminin yönetmeni Nahid Abbaszade ödülünü yarışmanın sanat yönetmenliğini yürüten Zeynep Atakan’dan aldı.

danis_tanovic

 

Yarışmanın Kanaat Önderi yönetmen Danis Tanovic yaptığı konuşmada özellikle Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın güçlü kadın imajının övgüyle altını çizerek Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı'na teşekkür etti.

berguzar_korel

 

Ödül töreni sonrası toplu fotoğraf için sahneye gelen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, gelecek yılki yarışmanın temasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

odul_kazananlar

 

Kısa Film Platformu gençlerle ustaları buluşturdu

Kısa Film Yarışması ile yeni sanatçıların yetişmesine aracı olmayı hedefleyen Sabancı Vakfı, Sabancı Center Hacı Ömer salonunda, genç sinemacıları usta isimlerle bir araya getirdi. Yarışmaya başvuran herkese açık olarak düzenlenen Kısa Film Platformu Buluşmaları, Sabancı Center’da gerçekleştirildi. Gençler, sinemanın usta isimleriyle bir araya gelerek onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldular. Sabancı Vakfı'ndan Rana Kotan Perspektif Sınıfı'nda Sivil Toplum hakkında merak edilenleri anlatırken, yönetmen Can Evrenol sinema eğitimine başlama öyküsünü ve gerçekleştirdiği uzun metraj projelerini anlattı. Son dönemde gişe rekoru kıran komedi filmlerinin oyuncusu ve Nuri Bilge Ceylan'ın yeni film projesi 'Ahlat Ağacı'nda rol alan Murat Cemcir, fark yaratan filmlerini ve sektörle ilgili deneyimlerini kendine özgü mimikler ve esprili bir dille anlattı.

odul_kazananlar

 

“Ne yaşamak istiyorsak onu yapmak istiyoruz” diyerek çalışmalarını özetleyen !f Bağımsız Filmler Festivali Direktörü Serra Ciliv festival yolculuğuna başlama hikayesini Perspektif Sınıfı’nda anlattı. Mike Downey'in esprili ve teatral bir sunumla neden film yapmak istiyoruz sorusuna cevap aradığı sunumu Ustalık Sınıfı'nda genç sinema severlerce ilgiyle izlendi. Kısa Film Platformu Buluşmaları'nda Türkiye'nin Yeni Nesil Yapımcıları olarak lanse edilen Müge Özen, Nefes Polat ve Sinan Yabgu Ünal'da "Türkiye'nin Yeni Nesil Yapımcıları" panelinde kendi öykülerini anlattılar.

odul_kazananlar

 

Bu panelle ilgili geniş bir değerlendirmeyi ise önümüzdeki günlerde ayrıca yayınlayacağız.

 

facebook

reset