sinemafilm.netupgradeupgradeupgradeupgradeupgrade

 

UPGRADE

 

Yönetmen: Leigh Whannell

Senaryo: Leigh Whannell

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Benedict Hardie

Görüntü Yönetmeni: Stefan Duscio

Müzik: Jed Palmer

Yapı Yılı/Süre: 2018 / 100 dk.

Upgrade sözcük anlamı olarak yükseltme, üst modele geçme olarak çevrilebilir. Dijital dünyanın egemenliği her geçen gün yaşamımızı ele geçiriyor. Bu distopik dünyanın şizofrenik atmosferini, anaakım sinemanın olanaklarını başarıyla kullanarak yansıtan bir film Upgrade. Filmin hangi zamanda geçtiği belli olmasa da, biyonikleşmiş ve insanikimliğini yitirmiş insanların çoğunlukta olduğu, teknolojiye mesafeli duran insanların ise azınlığa düştüğü bir dönemi mercek altına alıyor Upgrade.

İnsanoğlu geliştirilmiş ırk pesinde koşarken, sahte dünyanın, gerçeğinden daha az acı vereceği argümanına yaslanarak yolunu tutturmuştur. Bu dünya içinde birbirine aşık kontrast çift Asha ve Grey'in mutlu bir yaşamı vardır. Asha önemli bir bilgisayar şirketinde yöneticidir. Grey ise bir çeşit teknofobik bir karakterdir. Oyuncak gibi olan teknolojik arabaları kullanmayı reddeden, eski klasik otomobillere bakım yaparak zaman ve para kazanmaktadır. Yeni düzenin ise, teknoinsan olmamış, Grey gibi saf bireylere ihtiyacı vardır. Üst düzey bilgisayarlar üreten Eron Keen ise, bu sürecin oyuncağı olmuş, "benim güncelim insanlığın geleceğinin herşeyi" diye tanımladığı akıllı çip Sten tarafından ele geçirilmiştir. Sonrası ise bir intikam öyküsü görüntüsü altında geleceğin dünyasının yaratacağı ağır hesaba dair saptamalar içermektedir.

 

Upgrade zekice kotarılmış senaryosuyla izleyiciyi ele geçiren ve adeta soluk soluğa ilerleyen bir film. Başrol oyuncuları Logan Marshall ve Melanie Vallejo başarılı performanslar çiziyor. Yaşamımızda cep telefonlarından bilgisayarlara, tabletlere upgrade kavramının kapsamını yeterince içselleştirmemize karşın,George Orwell'ın distopik romanı 1984'ün dünyasındaki The Big Brother'ın yerini günümüzde,bu aygıtların aldığını iddia etmek abartı olmayacaktır.

Güçlü Emperyalist ülkeler, iki büyük dünya savaşından sonra, emperyalist emellerini kültürel emperyalizm bağlamında yaşama geçirmeye başlamıştır. Günümüzde özellikle sahip oldukları bilgi gücü, onlara eski dünyanın efendisi oldukları kadar yeni dünyayı da biçimlendirme gücü veriyor. Küresel bir senaryonun ışığında kah kültürel emperyalizmle kah ise bölgesel savaşlarla amaçlarına ulaşıyorlar. Bu süreçteki en büyük yardımcıları ise Wilhem Reich'ın "Dinle Küçük Adam" yapıtında ele aldığı küçük adamlardan destek buluyor.

Upgrade son tahlilde bir kurmaca film olsa da, ele aldığı ve geleceğin olası tehlikesi insan doğasının kimlik yozlaşmasına yaptığı atıflarla bizi her şey yolundaymış gibi düşünmeden tükettiğimiz yaşamlarımız hakkında düşünmeye sevk ediyor. Filmin başarısında ölçülü kullanılan ve yer yer vurgulayıcı kimliğiyle öne çıkan film müziğinin ve görüntü yönetiminin de katkısını belirtmeden geçmeyelim.

 

Bülent Vardar

reset