sinemafilm.netHUSTLEHUSTLEHUSTLEHUSTLEHUSTLE

 

DÜZENBAZLAR

 

Yönetmen: Chris Addison

Senaryo: Stanley Shapiro, Paul Henning, Dale Launer, Jac Schaeffer

Oyuncular: Anne Hathaway, Rebel Wilson, Alex Sharp

Görüntü Yönetmeni: Michael Coulter

Kurgu: Anthony Boys

Müzik: Anne Dudley

Yapım Yılı ve Süre: 2019/93 dk.

Ventimiglia'dan başlayarak Saint Tropez'ye kadar uzanan ve özellikle 60 ve 70'li yılların Jet Sosyetesinin gözde tatil beldesi Fransız Riviara'sı, günümüzde eski ışıltısını kaybetse de, dünyanın en prestijli film festivallerinden sayılan Cannes, Grace Kelly ismiyle özdeşleşmiş Monaco ve kuşkusuz Brigitte Bardot'nun favori mekanı St. Tropez ile sinama tarihi ve günümüz sinema endüstrisi bakımından önemini koruyor. Birçok önemli filme ve Düzenbazlar filmine doğal plato görevi yapmış bu bölge ve Fransız Riviara sını mesken tutmuş görgüsüz zenginlere ve ileri yaştaki ancak ruhu genç her cinsten çapkına yönelik dolandırıcılık teması, hemen, Ralph Levy imzalı ve başrollerinde duayen oyuncular David Niven, Marlon Brando ve  Shirley Jones'un rol aldığı 1964 yapımı Yatak hikayeleri (Bedtime Story) ve yeniden çevrimi olan, başrollerinde Michael Caine ve Steve Martin'in yer aldığı Frank Oz imzalı Kirli, Çürük ve Adi (Dirty Rotten Scoundrels - 1988) filmlerini hatırlatıyor. Tabii bir farkla. Düzenbazlar filmindeki kahramanlarımız bu defa erkek değil ağırlıklı olarak kadın.

Amerikalı genç ve kural tanımaz Penny Rust (Rebel Wilson), sosyal medyada bilindik yöntemlerle erkekleri kandırarak dolandırıcılık yapmaktadır. Ancak yöntemleri yetersiz kalmakta ve polisle başı derde girmektedir. Daha çok ve kolay para kazanmak üzere Fransız Riviarası'ndaki Beaumont-sur-Mer şehrine gelir. Ancak buradaki kumarhanede yolu, herkesimden işbirlikçileriyle organize bir dolandırıcılık şebekesi oluşturmuş alımlı ve üst düzey dolandırıcı Josephine Chesterfield (Anne Hathaway) ile kesişecektir. Farklı sosyal kesimleri temsil eden, ancak aynı amaçta birleşen iki kadın zoraki bir biçimde işbirliğine gidecek ancak bu işbirliği 'iki canbaz bir ipte oynamaz' özdeyişini haklı çıkartarak sert ve eğlenceli bir rekabete dönüşecektir. Bu rekabet sonucu seçilen avın nasıl bir avcı haline geldiği ise filmin finaldeki sürprizini oluşturuyor.

Düzenbazlar, beyazperdede farklı örneklerini izlediğimiz benzer öyküleri konu alan seyirlik filmlerden. Doğal olarak böyle filmlerin itici gücü sinema sanatının ve sinematografinin gereklerinden çok, rol alan oyuncular, çekildiği ülkeler ve lüks mekanlar oluyor. Önde gelen rollerdeki Anne Hathaway, Rebel Wilson ve Alex Sharp üstlerine düşeni başarıyla yerine getirirken, Güney Fransa'nın aşina olduğumuz doğası, şık villaları, kumarhaneleri, görgüsüz zengin tiplemeleri ve üçkağıtçı kamu görevlileri ve hizmetliler öne çıkıveriyor. Filmdeki 'Beaumont-sur-Mer' kasabasının aslında var olmadığını, filmdeki mekanların daha çok Nice'in doğusunda bulunan Beaulieu-sur-Mer yakınlarındaki bölgeler ve mekanlar olduğunu hatırlatmakta yarar bulunuyor.

 

 

Düzenbazlar, günümüzün alışılmış değerleri haline gelen bazı sosyal kodlamalara da bir ölçüde dikkat çekiyor. Özellikle kadın-erkek ilişkisinin artık uzay çağında olsak dahi değişmeyen temel değerleri ve zengin erkek çekici kadın denkleminin olmazsa olmazları öne çıkartılırken, sıradan Amerikalı kadınların baş belası obezite ve Amerika ile Avrupanın bir kesimi arasındaki sosyal kırılma noktaları filme başarıyla yansıyor. Ancak bu yeni düzenin, yeni medya ve dijital uygulamalarla adeta bir virüs gibi dünyayı saran, eskiye özlemi dile getirmeyi sevmeyenlerden olsam da, bütün detaylarıyla beyaz perdeye yansıyan, itici ve sıradan hale gelen tekdüzeliği insana hüzün veriyor. Dünün farklı kültür ve geleneklerini yansıtan, dolayısıyla dünya adını verdiğimiz bu tuvalde yerini almış farklı renklerin artık tek bir renge dönüştüğünü, farkın ırk, dil, din gibi ayrımlarla kendisini gösterdiğini ve bu durumun dünyayı bambaşka bir çatışma atmosferine büründürdüğünü üzülerek izliyoruz. Kuşkusuz bu durumu hiç umursamayanlarda var. Ancak bunlar dahi bazı erkek tiplemelerinin para, şöhret gibi değerleri kullanarak karşı cinsle kurmaya çalıştığı ilişkiler ve bunların sonucunda düştükleri traji-komik hallerin önüne geçemiyor. Doğal olarak bu oyunun galibi genelde kim oluyor cinsinden bir soruyu da ihmal edemiyoruz?

Manchester'da büyümüş İngiliz standup sanatçısı olarak tanınan Yönetmen Chris Addison imzalı Düzenbazlar, bilindik hikayesi, oyuncuları ve mekanları eşliğinde Fransız Riviara'sının çekici atmosferinde gelişen sade suya tirit bir dolandırıcılık komedisi. Eğer sinemayı hoşça zaman geçirmek için tercih edenlerden ve Cennetin Diğer Yakası - Mitch Davis 2001, Yıldızlararası Christopher Nolan 2004, Şeytan Marka Giyer David Frankel ve Oscar® Ödülü kazandığı Sefiller - Tom Hooper 2012, gibi filmlerde görmeyi tercih ettiğimiz Anne Hathaway'in hayranlarındansanız eğlenceli zaman geçireceğinize şüphe duymuyorum. Ancak beyaz perdede sinema sanatına dair farklı bir şeyler arayışındaysanız başka seçeneklere de gözatmak faydalı olacaktır.

Anne_Hathaway-Rebel-Wilson

 

Özetlemek gerekirse Chris Addison imzalı Düzenbazlar, hoşça vakit geçirmek isteyen sinema severlere yönelik bir seyirlik. Hoş fiziğiyle Anne Hattaway, kendine özgü coğrafyası ve bilindik atmosferiyle Güney Fransa, her türlü abartı ve sosyal hoyratlığa yakışan, adeta Recep İvedik karakterinin dişi versiyonu halindeki Rebel Wilson filmin itici güçleri haline gelirken, kendimizi, 'acaba bu imaj Fransa turizmine ve tanınırlığına ne denli katkı sağlıyor' sorusunu sormaktan alıkoyamıyoruz.

 

Hikmet Vardar

reset