sinemafilm.netsevda-mecburi-istikametsevda-mecburi-istikametsevda-mecburi-istikametsevda-mecburi-istikametsevda-mecburi-istikamet

 

SEVDA MECBURİ İSTİKAMET

 

Yönetmen: Çağan Irmak

Görüntü Yönetmeni: Mirsad Herovic

Senaryo: Çağan Irmak

Oyuncular:Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Sevda Aktolga, Kubilay Aka, Elif Ceren Balıkçı, Günay Karacaoğlu

Müzik: Sefa Hendem, Ahmet Kalabay, Teoman

Yapım Yılı ve Süre: 2023, 97 dk.

Babam ve Oğlum, Issız Adam, Dedemin İnsanları gibi gözyaşı garantili filmleriyle kendi ekolünü yaratan Yönetmen Çağan Irmak, son filmi “Sevda Mecburi İstikamet” ile, Yeşilçam’ı ve toplumsal tabuları merkezine alan bir öyküyle ve buna koşut olarak Otizme, kendi sinema üslubuyla farklı bir bakış açısı getiriyor.

Basın gösteriminden başlayarak dikkat çeken özenli halkla ilişkiler çalışması kadar, sinematografisi ve sıcak hikayesiyle kah hüzünlendiren kah gülümseten bir film izliyoruz. Artık yaşı nedeniyle film ve dizilerin unutulan oyuncusu haline gelen döneminin başarılı Jönü Selim Erensoylu (Selçuk Yöntem), rol arkadaşı Sevda ile mutlu bir evlilik yapar. Selim’in yaşamı, küçük kızları Suna’nın otistik olduğunun anlaşılmasıyla allak bullak olacaktır. Mesleki ve maddi nedenlerle Menajerinin aklına uyarak kızını gözlerden gizleyen ve ölmüş süsü veren Selim’in yaşamı, gerçeğin anlaşılmasıyla zor bir döneme girer. Evliliği dağılır ve ailesinden ayrı düşer. Eski eşi Sevda’da bilinen bir oyuncudur ancak o da amansız hastalığın pençesine düşmüştür. Durumu ağırlaşan Sevda ölmeden önce kızı Suna’yı Selim’e emanet eder. Böylelikle kendisine, yıllarca ihmal ettiği babalık görevini tamamlama fırsatı sunmuş olacak ve kızıyla kucaklaşmasını temin ederek kaybedilmiş yılları telafi ederlerken gözü arkada kalmayacaktır.

Yeşilçam tarzı bir ölüm sahnesiyle başlayan bu filmde, Çağan Irmak sineması kendine özgü ve melodram kalıplarına yakın üslubunu koruyor. Özellikle yaşını almış oyunculara yarı mizah içeren ironik bir bakış açısı sunulurken, Selim rolündeki Selçuk Yöntemin abartılı kıyafetleri ve tarzı bizlere bir anda genç sevgilisiyle magazin basınına sıkça konu olmuş başka bir başarılı yönetmeni hatırlatıyor. Neyseki Suna’nın hayatına girmesi ve her şeye müdahil Fatoş’un (Günay Karacaoğlu) yarattığı samimi ve sıcak atmosferle kademeli olarak kendi gerçekleriyle yüzleşen ve normalleşen Selim, genç bir yönetmenin film teklifini dahi reddederek Suna ve Fatoş’la geçmişine doğru bir yolculuğa çıkacak ve Suna’nın kamerası ve montajıyla kendi filmini kotaracak ve ödüle uzanacaktır.

 

 

Beylik Yeşilçam kalıplarından esintiler taşıyan, dönem canlandırmalarıyla sinema dünyası atmosferinde geçen bir öykü görece çekiciliğini korurken, baba kız ilişkisi, tutkulu sevdalar ve otistik bireylerin özel yetenekleri Çağan Irmak kaleminden matematiği iyi ayarlanmış bir senaryo haline gelmiş. Filmin başında kısmen eklektik ve kasıtlı bir imaj yaratılsa da, beyaz perde ve ekranların duayen oyuncusu Selçuk Yöntem ses tonuyla da filme ayrı bir renk kazandırıyor. Kuşkusuz bir biçimde Çağan Irmak filmlerinde kullanılan ölçülü ve iyi dengelenmiş drama teknikleri seyircilere göz yaşını garanti ediyor.

Yeni medya düzeninde cep telefonları başta olmak üzere her türlü kameranın kullanıldığı amatör ve yarı profesyonel çekimlerin özellikle Youtube kanallarında eriştiği izlenme oranları ve bu yolla gelen başarılara da Yönetmen Çağan Irmak usulca değinivermiş. Toparlayacak olursak Çağan Irmak imzalı “Sevda Mecburi İstikamet”, yaşını almış oyuncular için hayatın ne denli dramatik bir hale gelebileceğini de adeta usulca fısıldar ve çözümün dengeli bir aile ilişkisine dönüşte olduğunu hatırlatırken, mendili hazır ve günümüz kalıplarıyla Yeşilçam nostaljisi yaşamak isteyen sinema meraklıları için iyi bir seçenek haline gelebilir.

 

Hikmet Vardar

reset