sinemafilm.net7. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ TÜM ETKİNLİKLERİYLE DEVAM EDİYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla, 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, tüm etkinlikleriyle devam ediyor.

Allah hepimize nefes demeyi nasip etsin

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, Ulusal Yarışma bölümü filmlerinden, “Buğday” filmini ağırladı.

s.kaplanoglu

 

En son Tokyo Film Festivali'nden büyük ödülle dönen "Bal", "Süt" ve "Yumurta" üçlemesiyle bilinen yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun son filmi "Buğday (Grain)" filminin gösterimi filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’nun katılımıyla MalatyaPark Avm Avşar Sinemaları’nda gerçekleşti.

Gösterim sonrası İhsan Kabil’in moderasyonuyla gerçekleşen söyleşide izleyicilerin sorularını yanıtlayan filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu, sözlerine Niyazi Misrı”ye selam olsun diyerek başladı. “Bu film biraz da onun izinden giderek çoğalttığım bir yolculuğun hikayesi. Bana göre insan olmanın sorumlulukları üzerine bir film. Geldiğim yer, vardığım nokta burası, diyen Kaplanoğlu filmi 5 yılda ABD, Almanya ve Türkiye’de çektiklerini dile getirdi.

Bir izleyicinin “Nefes mi Buğday mı?” sorusuna, cevap vermek çok zor olduğunu söyleyen Kaplanoğlu, “Allah hepimize nefes demeyi nasip etsin” dedi.

Eylül ayında Malatya’da festival kapsamında gerçekleştirilen yerlilik ve yerel kodlar sempozyumuna atıfta bulun bir izleyicinin sorusuna; “Metafizik ve bilime doğru ne kadar gidersek maneviyattan uzaklaşır mıyız? Bilemiyorum ama bize kaybettirmeden insanlığın biran önce kendine gelmesi gerekiyor” dedi. Kaplanoğlu sözlerine; “Yerlilik mi diyelim bilmiyorum ama bu filmi yaparken insana döndüm. Büyük bir tüketim ve bozulma hali yaşıyoruz. Şikayet ediyoruz, sürekli. Bizim yaşama şeklimiz ve halimiz yaratıyor, tüm bunları ve iklimler değişiyor. Bu film insanlığın ve benim yaşadığım sorunların, çelişkilerin filmi. Inancımız var ama doğamızı perişan ediyoruz”

 

 

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERi

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Onur Ödülleri’ni bu yıl usta oyuncu Halil Ergün ve seslendirdiği şarkılarla Yeşilçam’a ses katan Belkıs Özene ve sinema yolculuğunda 40. yılını kutlayan yönetmen Mesut Uçakan’a verildi.

12 Kasım Pazar günü Anemon Hotel’de ilki gerçekleştirilen Malatya Film Platformu etkinlikleri kapsamında, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok ses getiren 1998 yapımı ‘American History X / Geçmişin Gölgesinde’ filminin yönetmeni Tony Kaye ve filmin yapımcısı John Morrissey deneyimlerini paylaşmak için “Ustalık Sınıfı”nda bir araya geldi.

İkili platform kapsamında deneyimlerini yapımcılar, yönetmenler ve sinema yazarları ile paylaştı.

Türk sinemacılarına çok saygı duyuyorum ve onlarla fikir alış verişi yapmaktan çok mutlu oluyorum” diye sözlerine başlayan John Morriessey; “Televizyon dizilerinin sinemayı öldürdüğünü düşünmüyorum. Eğer anlatacak bir hikayeniz varsa o hikaye sizi çok yukarıya taşıyacaktır.” diye konuştu. Tony Kaye ise konuşmasına ustalık sınıfına katılanlara anlamlı bir şarkı söyleyerek “Hoşgeldiniz” dedi. Herkesin kendisine inanması gerektiğini dile getiren Kaye; “Karmaşık bir yapım var, 65 yaşındayım. Kendime inanma sürecim yeni başladı. Sürekli bir deneyim yaşıyoruz. Bu deneyimler de çok kıymetli” diye konuştu.

 

 

Bu filmi Onur Ünlü filmi olduğu için de kabul ettim

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, Ulusal Yarışma bölümü filmlerinden, “Kırık Kalpler Bankası” ve ekibini ağırladı.

o.unlu

 

“Kırık Kalpler Bankası” filminin gösterimi filmin yönetmeni yönetmen Onur Ünlü, oyuncu Şenay Gürler, uygulayıcı yapımcı Yamaç Okur’ un katılımıyla gerçekleşti.

Gösterim sonrası sinema yazarı Fırat Sayıcı’nın moderasyonuyla gerçekleşen söyleşide izleyicilerin sorularını yanıtlayan filmin yönetmeni Onur Ünlü; “Bu senaryoyu ilk yazdığımda 2000’lerin başıydı.Bir Shakespeare metnini beyazperdeye aktarmak istiyordum. Tam olarak olmasa da yine de bu filmin alt metninde Shakespeare var. Filmi, yazdığım zaman çekemezmişim, altından kalkamazmışım. Bir zaman geçmesi gerekiyormuş. İyi ki beklemişim. Bir rejisör olarak altından kalkması zor bir filmdi.” Ünlü sözlerine şöyle devam etti; “Ben ne düşünüyorsam onu yapıyorum. Genel olarak o mevzu üzerine düşünüyorum. Neyin üzerine düşünüyorsam doğal olarak filmde bu oluyor.” Diye devam etti.

“Bu filmi her şeyden önce Onur Ünlü filmi olduğu için de kabul ettim.” diyen filmin oyuncularından Şenay Gürler, “Ben Onur Ünlü’ nün sinemasını çok beğeniyorum. Senaryoyu okuduğumda kendimden geçtim. İnanılmaz zeka pırıltısı içeren bir senaryoydu. Ben nasıl bir şeyin içindeyim dedim.” dedi.

TRT ARŞİVİNİ İLK KEZ BİR BELGESEL İLE “PLATFORM” DA AÇTI

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ilki gerçekleştirilen Malatya Film Platformu’nun etkinliklerinden birisi TRT arşivinin açılmasıydı.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Malatya Film Platformu; yapım atölyeleri, söyleşiler, paneller ve masterclass etkinlikleriyle, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yapımcı ve yönetmenlere ev sahipliği yaptı.

trt-arsivi

 

14 Kasım Salı günü Anemon Hotel’de gerçekleştirilen etkinlikte Malatya film Platformu’nun iş ortağı TRT’nin Arşiv Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan “HAFIZAMDA KALANLAR” belgeseli ilk kez Malatya Film Platformu’nda gösterildi. TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli’nin katılımıyla gerçekleşen gösterim ardından TRT Arşiv Dairesi Başkanı Tülay Altıparmak, Arşiv Daire Başkanlığı’ndan Okan Savman Yeni Medya’dan Nurettin İşsever ve Yönetmen Derviş Zaim "Geçmişten günümüze Türkiye'de Arşivcilik kültürü ve arşiv teknikleri" paneli gerçekleştirdiler. “Ne kadar hatırlarsak o kadar güçlü oluruz” temasıyla yola çıktıkları arşivcilik kültürünü değerlendiren yetkililer, arşivler saklanmak için değil, kamuoyu ile paylaşılıp faydalanmalarını sağlamak içindir dediler.

Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sinema yazarlarıyla kahvaltıda biraraya geldi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali bütün hızıyla devam ederken, Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, festival için Malatya’ya gelen sinema yazarları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Özel bir tesiste düzenlenen kahvaltı programına Malatya Uluslararası Film Festival (MUFF) Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra Festival İcra Kurulu Başkanı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Festival Direktörü Suat Köçer ile çok sayıda sinema yazarı katıldı. Program öncesi kısa bir selamlama konuşması yapan Başkan Çakır, sinema yazarlarını Malatya’da ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, Malatya ile ilgili bilgiler verdi. Malatya’nın birçok değerleriyle birlikte güzel bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Malatya’nın 9 bin yıla dayanan bir tarihi var. Hiç işgal görmemiştir. İnsan açısından da çok zengin bir il olan Malatya, devlet, siyaset ve sanat alanlarında birçok isim yetiştirmiştir. Birçok tarımsal ve sanayi ürününün yanı sıra kayısımız da ülkemize önemli katkılar sunmaktadır” dedi.

Malatya’nın kültürel alanda da zengin bir il olmasına rağmen bu kültürel zenginliğin yeterince tanıtılamadığını söyleyen Başkan Çakır, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu anlamda önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Çakır, “Film festivali nedeniyle sizler gibi bu işin duayeni olan kişilerin buraya gelmesi, katkı sunması çok önemli. Film Festivalinde üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi özellikle seyircilerin salonları doldurmasıydı. Bu yıl bunda başarılı olduğumuzu gözlemledik. Aldığımız bilgilere göre, gösterimi yapılan filmlerde kuyrukların oluşuyor. Festivalin halkımız tarafından sahiplenilmesi çok önemli. Biz festivalin sadece film gösteriminden ibaret olmasını, salonda yapılmasını istemiyoruz. Yani yapmış olmak için yapmayı arzu etmiyoruz. Eğer vatandaş işin içerisine katılıyorsa, sektöre katkı sağlıyorsa, halk tarafından kabul görüyorsa, o zaman biz de yaptığımız işten haz alırız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kahvaltı sırasında sinema yazarları ile Malatya ve Film Festivali hakkında uzun uzun sohbet ederek, fikir alışverişinde bulundu.

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARDAN MALATYA’DA FİLM AFİŞLERİ SERGİSİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali devam ediyor.

9 Kasım’da başlayan festival kapsamında yer alan birçok uluslararası ve ulusal etkinliğin yanı sıra bu yıl Malatya şehrine ve halkına dokunmayı amaçlayan yeni bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriliyor. “Festival Geldi” başlığıyla 7. Malatya Uluslararası Film Festivali programına dahil edilen birçok proje, çocuklardan özel gereksinimli bireylere, mültecilerden huzurevi konuklarına kadar Malatya’da her yere, herkese festivali ulaştırıyor.

13 Kasım Pazartesi günü 7. Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra Vali Yardımcısı İdris Akça, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Festival İcra Kurulu Başkanı Ertan Mumcu ve Festival Direktörü Suat Köçer’in katılımıyla “Down Sendromlu Çocukların Alternatif Film Afişleri Sergisi” nin açılışı gerçekleştirildi. MalatyaPark AVM’de gerçekleşen açılışta çocukların yaptığı “Mavi Boncuk”, “Tatar Ramazan” “Superman” gibi filmlerin afişlerini tek tek gezen Başkan Ahmet Çakır, çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Çocukların kendi pencerelerinden film afişlerinin nasıl göründüğünü yansıttıkları sergide çocukların sevimli tavırları herkesi mutlu etti.

 

​Pelin Esmer’in merak edilen filmi “İşe Yarar Bir Şey” Malatya’da gösterildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, Ulusal Yarışma bölümü filmlerinden, “İşe Yarar Bir Şey” filmini ve ekibini ağırladı.

pelin-esmer

 

Filminin gösterimi yönetmeni Pelin Esmer, oyuncularından Ayşenil Şamlıoğlu’ nun katılımıyla ve Merve Genç Kurşun moderatörlüğünde gerçekleşti.

Tarzını belgeselden kurmacaya doğru çeken Pelin Esmer, son filmi İşe Yarar Bir Şey’de bir etkileşim hikayesi yaratıyor. Şair Leyla’nın istemeden de olsa çıktığı yolculuğu farklı ve gizemli bir hale getirme çabasını anlatan Esmer, Leyla’nın kendi varoluşuna dair dertlerinin ötesinde bambaşka hayatların varlığına ilişkin merakını ve meramını anlattığını ifade ediyor.

Barış Bıçakçı’nın “Şair bir kadınla ilgili beraber bir senaryo yazmak ister misin?” sorusuna heyecanla yanıt veren yönetmen Esmer, “İnsanı düşünmeye sevk eden bir senaryo oldu. İçimizden geldiği gibi yazdık. Öyle örnek aldığımız bir karakter olmadı” dedi.

İzleyicilerden gelen “Yemek sahnesinde ne yapmaya çalıştınız? Duvara toslamak gibi değil mi?” sorusuna Pelin Esmer şöyle yanıt verdi; “Özellikle yapmaya çalıştığım hiçbir şey yok ama yemek sahnesinin bizim için bir anlam ve önemi var. Aslında şunun için bile buna değer, neden bu yemek sahnesini buraya koymuşlar sorusu bile bence orada olması için önemli bir sebep. Her şeyin sebebini arayarak bir şey üretmeyi ya da izlemeyi yakın hissetmiyorum ama eğer biz buradan çıkarken ya bu sahne neden burada var diye soruyorsak o bile bence izlemeye değer.”


facebook

reset