sinemafilm.netjuliette-lewis54.UAFFReza_Akhlaghirad54.UAFF54_UAFF54. ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

Dünya sinema endüstrisinin ilgi odağı olan ve başladığı günden bu yana büyük ses getiren 54. Uluslararası Antalya Film Festivali, görkemli bir törenle son buldu. Festivalin resmi seçkisinde yer alan filmlerin dünyaca ünlü ve ödüllü yönetmenlerinin, dünyaca ünlü sinema sanatçılarının, Türk sinema ve tevizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızlarının ve Antalyalı sinemaseverlerin buluştuğu gecede, 8 kategoride ödül verildi.

Tarihinde görülmemiş bir kalabalıkla gerçekleşen geleneksel korteji, onur ödülleri, film yarışması, büyük ustalar Ömer Lütfi Akad ve Danis Tanoviç seçkileri, Antalya Film Forum, Çocuk Filmleri Programı, Sinema ve Mutfak etkinliği ile 54. yılında yenilenen, adımlarını ileriye doğru atan, yüzünü dünyaya çeviren Uluslararası Antalya Film Festivali, görkemli bir törenle son buldu.

Festivalin resmi seçkisinde yer alan filmlerin dünyaca ünlü ve ödüllü yönetmenlerinin, dünyaca ünlü sinema sanatçılarının, Türk sinema ve tevizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızlarının ve Antalyalı sinemaseverlerin buluştuğu ve “festivalde yaşananlar” videosunun gösterimi ile başlayan gecenin açılış konuşmasını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel yaptı.

Festivale sahip çıktığı için tüm Antalyalılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Türel “Festival vadimizde her gün yaklaşık 11 bin her yaştan sinemaseveri ağırladık. 7 gün boyunca 70 binden fazla Antalyalı, festival etkinliklerine katıldı. 42 filmin gösteriminin yapıldığı festivalimizde, 33 bine yakın Antalyalı sinemasever açık hava sinemasını ve salonları doldurdu. Dünya ve Türk sinemasının ustaları, büyük yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, genç sinemacılar, dünya sinema endüstrisine yön veren ustalar Festivalimizde buluştu. Yurtdışından 168 sinemacı ve 11 basın mensubu, yurtiçinden 1600 sinemacı festivalimize konuk oldu. Uluslararası basının önemli yayınlarında festivalimiz yer aldı. Dünya sinemasının kalbi 7 gün boyunca “sinema şehri” Antalya’da attı. Antalya bir ülke kadar büyük bir coğrafyaya sahip, bu sebeple “sinema tırı”mız bir tür gezici festival oldu, 19 ilçemizde 6 bin kişi bu gezici festival etkinliğine katıldı. “Çocuklar için festival, çocuklarla festival” temasıyla bu sene ilk defa düzenlediğimiz “Çocuk Bölümü” nde 6 bin çocuğumuzu sinemayla buluşturduk. Çocuklarımıza satranç takımı hediye ettik. Türk ve Antalya mutfağını dünyaya tanıtmak için, yine bu yıl ilk defa düzenlediğimiz “Sinema ve Mutfak Bölümü”müzde Eyüp Kemal Sevinç, Mehmet Akdağ, Pelin Bozkurt Bilgiç ve Selin Kutucular gibi birbirinden ünlü şeflerin kendine özgü lezzetlerini sinema ile buluşturduk. Doğal film platosu olan Antalya’yı sinema şehri yapmak, Antalya’yı dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden birisi haline getirmek ve festivalimizi dünyanın en önemli festivallerinden biri yapmak için, uluslararası alandaki en önemli markamız olan “Antalya Film Forum” başarısını bir kez daha kanıtladı. 500’e yakın sinemacı Film Forumda biraraya geldi, çok sayıda işbirliği anlaşmasına imza atıldı. Birbirinden değerli projeler ve filmler festivalimize katıldı ve yarıştı. Katılan herkese teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

m.turel

 

‘Belediye başkanı festivalle uğraşır mı’ diye eleştireni de, festivalde iki yarışma olmalıydı diye eleştireni de sevgi ve saygıyla karşıladığını belirten Türel sözlerine “Bu festivali sinema endüstrimiz, özel sektörümüz gerçekleştirseydi, ben çok daha mutlu olurdum; fakat bizim 54 senelik geleneğimiz böyle. Ben, hem geleneği korumak hem de Antalya’yı uluslararası hedeflere taşımak mesuliyetine sahibim. Önce Antalya, sonra biz! Benim için başrolde her zaman Antalya oldu, Antalya olacak” cümleleriyle devam etti.

n.kurtulmus

 

Menderes Türel’in ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Bu güzel salonda bizi biraraya getiren Antalya Büyükşehir Belediyesine, Belediye Başkanımıza ve bu etkinliği düzenleyen tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. 54.'sü yapılan Uluslararası Antalya Film Festivali, böyle harika bir kapanışla son buluyor. 1964’den bu yana yapılan bu değerli festival, inşallah önümüzdeki yıllarda uluslararası boyutu daha da yükselerek yoluna devam edecek. Türkiye’yi uluslarası alanda temsil edecek” dedi.

Konuşmaların ardından 8 kategoride verilecek ödüller açıklandı. “Genç Jüri Ödülü” “Scary Mother”(Anne) filmine , Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü “The Guest” (Misafir) filmine , “Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü” yönetmen Ender Özkaharaman’ın “Zor Bir Karar” filmindeki oyunculuğuyla Şükran Aktı’ya , “Jüri Özel Ödülü” “ The Florida Project” (Florida Projesi) filmine verildi.

Gecede, Uğur Babaürhan,Behzat Uygur, Müge Zümrütbel, Süheyl Uygur, Ömer Yılmaz‘dan oluşan ve Yeşilçam filmlerinin akıllardan çıkmayan, hafızalara yer edinmiş şarkılarını günümüz yorumuyla harmanlayan “Yeşilçam Sahnede” kabare şovunun Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte sergilediği performans davetlilerin büyük beğenisini kazandı.

matt_dillon

 

Törende, “Onur Ödülü” alan dünyaca ünlü oyuncu Matt Dillon’ın yaptığı konuşmada “ Bu güzel uluslararası organizasyonu tebrik ediyorum. Türkiye çok güzel bir ülke Türkiye’yi tüm dünyanın kulaklarını tıkadığı mülteci sorununa yaklaşımı için tebrik ediyorum” cümleleri dakikalarca alkışlandı.

vivian_qu

 

Ödüllerle devam eden gecede, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” “A Man of İntegrity” (Dürüst Bir Adam) filmindeki başarılı oyunculuğu ile İranlı aktör Reza Akhlaghirad, “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” “Angels Wear White” (Melekler Beyaz Giyer) filmindeki başarılı oyunculuğu ile Wen Qi’nin oldu.

vivian_qu

 

“En İyi Yönetmen Ödülü” nü “A Man of İntegrity” (Dürüst Bir Adam) filminin İranlı yönetmeni Mohammad Rasoulof kucaklarken “En İyi Film Ödülü”nü Çinli yönetmen Vivian Qu’nun bir otelde orta yaşlı bir adamın saldırısına uğrayan iki kız öğrenciyi konu alan “ Angels Wear White” (Melekler Beyaz Giyer) filmi kazandı.

 

54.AUFF

 

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen “Antalya Film Forum” un kazananları belli oldu. 26 Ekim’de Akm’de düzenlenen ödül töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel “En büyük maddi desteği verdiğimiz Forum, festivalimizin dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi.

54. Uluslararası Film Festivali’nde 500’e yakın dünya ve Türk sinema endüstrisinin ustalarını bir araya getiren “Antalya Film Forum”da ödüller sahiplerini buldu.

26 Ekim’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül törenine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel, “Antalya’yı dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden birisi haline getirmek ve festivalimizi dünyanın en önemli festivallerinden biri yapmak için, uluslararası alandaki en önemli markamız olan “Antalya Film Forum” bu yıl da dünya ve Türk sinema endüstrisinin ustalarını bir araya getirdi. En büyük maddi desteği verdiğimiz Forum, festivalimizin dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen ve geçtigimiz 3 yıl içerisinde dünya prömiyerlerini saygın festivallerde yapan pek çok projeye destek olan “ Antalya Film Forum” bu yıl 500’e yakın alanında uzman uluslararası sinema profesyonelini, Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle bulusturdu. Bir çok iş ortaklığına imza atıldı,” dedi.

48 projenin yarıştığı Forum’un direktörü Zeynep Atakan ödül töreninde yaptığı konuşmada “Çok heyecanlıyım. 4. Yılın bittiğine inanamıyorum. Günlerin nasıl geçtiğine inanamıyorum. Daha yapacak çok işimiz var. Çok güzel bir süreçti, gelen her proje çok güzeldi” dedi.

İşte Forum’un kazananları:

1) Kısa Film Work in Progress Plat. (Özel Ödül)

Kısa Film MOJO FX Post Prodüksiyon Ödülü

Ödülü Veren: Zeynep Atakan

Sonsuz

Yönetmen: Murat Çetinkaya

Yapımcı: Dilek Aydın, Erkal Taşkın

2) Kısa Film Work in Progress Plat. (Özel Ödül)

Karga7 Post Prodüksiyon ve Renklendirme Ödülü

Ödülü Veren: İpek Tugay

Sana İnanmıyorum Ama Yer Çekimi Var

Yönetmen: Umut Subaşı

Yapımcı: Cemre Erül

3) Kısa Film Work in Progress Platformu

Kısa Film Work in Progress Platform Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Anne Parent, Danny Edgar Lennon

Hit Me Baby

Yönetmen: Semih Gülen Yapımcı: Ozan Yoleri

4) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

RTNT Yapım Danışmanlığı Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Servan Güney

Beyaz Ekmek

Yönetmen/Yapımcı: Murat Eroğlu

5) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

Mansiyon Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cat Villiers, Mira Staleva,

Rudolf Biermann

Vefa

Senarist: Zeliha Doğan, Simru Hazal Civan

6) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu (2 Ödül)

Yapımcısını Arayan Projeler Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cat Villiers, Mira Staleva, Rudolf Biermann

Madam X

Yönetmen: Elsa Ginoux Dönmez

Senarist: Tuğçe Aydın

60 Gün

Senarist: İsmail Doruk

7) Antalya Film Destek Fonu

Antalya Film Destek Fonu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Tevfik Başer, Nurcan Güzel, Andaç Haznedaroğlu, Burak Göral

Av

Senarist: Emre Akay, Deniz Cuylan

Yönetmen: Emre Akay

Yapımcı: Tolga Topçu, Diloy Gülün, Emre Akay

8) Belgesel Pitching Platformu (2 Ödül)

Belgesel Pitching Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Sevdije Kastrati, Tue Steen Müller

12 Yıl Sonra

Yönetmen: Tayfur Aydın

Yapımcı: Mevlüt Akkaya

Mimaroğlu

Yönetmen: Serdar Kökçeoğlu

Yapımcı: Esin Uslu, Dilek Aydın

9) Kurmaca Pitching Platformu (Özel Ödül)

Villa Kult Kültürel Rezidans Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Nehir Tuna

Küçük Şeyler

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Yapımcı: Soner Alper

10) Kurmaca Pitcing Platformu (Özel Ödül)

TRT Proje Geliştirme Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: TRT TV Dairesi Başkan Yardımcısı Cemil Yavuz

AF

Yönetmen/Yapımcı: Cem Özay

11) Kurmaca Pitching Platformu (2 Ödül)

Kurmaca Pitching Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Raymond Van der Kaij, Nikos Moustakas

Bir Nefes Daha

Yönetmen: Nisan Dağ

Yapımcı: Müge Özen, Jessica Caldwell

Mülksüzler

Yönetmen: Halit Eke Yapımcı: Ziya Cemre Kutluay

12) Work in Progress Platformu (Özel Ödül)

Chantier Films Pazarlama ve Dağıtım Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: İzlem Genç

Kardeşler

Yönetmen: Ömür Atay

Yapımcı: Funda Ödemiş

13) Work in Progress Platformu (Özel Ödül)

MOJO FX Post Prodüksiyon Ödülü

Ödülü Veren: Zeynep Atakan

Borç

Yönetmen - Yapımcı : Vuslat Saraçoğlu

14) Work in Progress Platformu

Work in Progress Platformu Mansiyon Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cedomir Kolar/ Stefan Kitanov

Son Çıkış

Yönetmen: Ramin Matin

Yapımcı: Oğuz Kaynak, Emine Yıldırım

15) Work in Progress Platformu

Work in Progress Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cedomir Kolar / Stefan Kitanov

Güven

Yönetmen: Sefa Öztürk Çolak

Yapımcı: Serkan Acar, Dilek Aydın

film_forum

 


facebook

reset