sinemafilm.netAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli OlduAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli OlduAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli OlduAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli OlduAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli Oldu


 

TÜRK SİNEMASI, HİNDİSTAN’A AÇILIYOR!

TÜRK FİLMLERİ, MUMBAİ FİLM FESTİVALİ’NDEYDİ

TÜRK-HİNT ORTAK YAPIMLARI İÇİN İLK ADIMLAR ATILIYOR!

 

Türkiye, Hindistan’ın en önemli film festivallerinden olan “Mumbai Film Festivali”nin bu yılki konuğu oldu. 20-27 Ekim tarihinde Hindistan’ın Mumbai kentinde gerçekleştirilen festivalde, ortak yapımların önünü açmak için ilk adımlar atıldı. 10 Türk filminin izleyiciyle buluştuğu festivale, Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Sinema Genel Müdürü ve Türkiye Yeni Delhi Büyükelçisi’nin yanı sıra; birçok önemli yayıncı, yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu katıldı. Organizasyonunu TESİYAP’ın üstlendiği etkinliğin, iki ülke arasında siyasi, ekonomik, sanatsal ve kültürel işbirliği ile dayanışmaya da katkı sağlaması hedefleniyor.

Türkiye, Hindistan’ın en önemli film festivallerinden biri olan ve bu yıl 18.si düzenlenen “Mumbai Film Festivali”ne konuk oldu.

20-27 Ekim tarihleri arasında Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlenen festival “Konuk Ülke: Türkiye” projesi kapsamında, Türk dizi ve sinema sektörüne kapılarını açtı.

“Turkish Focus” başlığı altında “Albüm, Annemin Yarası, Gelin, Kar Korsanları, Kış Uykusu, Kor, Mavi Bisiklet, Toz, Unutursam Fısılda ve 8 Saniye” filmlerinin gösterildiği festivalde, Türkiye adına önemli adımların atılması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Türkiye Mumbai Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenlenen etkinliğin organizasyonunu “Televizyon ve Sinema Flmleri Yapımcıları Meslek Birliği” (TESİYAP) üstleniyor.

Festival ile eş zamanlı olarak düzenlenen “Türkiye-Hindistan Televizyon ve Sinema Endüstri Forumu” ile iki ülkenin televizyon ve sinema sektörünün yakınlaşması, ortak yapımlarının önünün açılması ve ortak yapım sözleşmesinin yasal zemininin hazırlanması, iki ülke arasında siyasi, ekonomik, sanatsal ve kültürel işbirliği ile dayanışmaya da katkı sağlaması hedefleniyor.

Mumbai Türkiye Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğindeki Türkiye resepsiyonuna, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Türkiye Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar, Mumbai Başkonsolosu Erdal Sabri Ergen ile Türkiye’nin önde gelen yapımcılarından Birol Güven, Ali Gündoğdu, Faruk Turgut, Şükrü Avşar, Ömer Atay, ATV ve Kanal D Temsilcileri, Mars Dağıtım Genel Müdürü Ferhat Aslan; Türkiye’nin başarılı yönetmenlerinden Reha Erdem, Çağan Irmak, Ömer Faruk Sorak, Murat Şeker ünlü oyuncular Hazal Kaya, Sarp Levendoğlu ve Kaan Taşaner katıldı.

Etkinlik kapsamında sinemaseverlerle buluşan isimler arasında, filmleri festivalde gösterilen olan yönetmenler Ümit Köreken, Gözde Kural, Faruk Hacıhafızoğlu da yer aldı.

yesim_ustaoglu_odul

 

 

HİNDİSTAN’DA TÜRK EZGİLERİYLE TÜRKİYE RESEPSİYONU!

Hindistan’da düzenlenen Mumbai Film Festivali’nde Türkiye rüzgarı esti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Tesiyap tarafından organize edilen etkinlik kapsamında Hindistan’a giden Türk delegasyonu, geçtiğimiz Çarşamba günü, önce Bollywood’un önemli isimleri ile ortak yapımlar ve işbirlikteliklerinin ayrıntılarını görüşmek üzere bir araya geldi. Forumun ardından, tüm katılımcılar klarnet virtüözü Serkan Çağrı’nın ezgileri eşliğinde gerçekleşen ‘Türkiye Resepsiyonu’na katıldı. Hint sinema ve dizi sektöründen önemli isimlerin katıldığı resepsiyonda, tüm davetliler Çağrı’nın ezgilerine gece boyunca alkışlarla eşlik etti.

‘Türkiye-Hindistan Televizyon ve Sinema Endüstri Forumu” kapsamında bir araya gelen Hint yapımcılar, yönetmenler ve Türk delegasyonu ortak yapımlar için ayrıntılı bir görüşme yaptı.

Forumun ardından, Tesiyap tarafından düzenlenen; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Türkiye Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar ve Mumbai Başkonsolosu Sabri Ergen’in de Türkiye Resepsiyonuna katılan davetliler, Serkan Çağrı konseri eşliğinde keyifli dakikalar yaşadı.

Serkan Çağrı’nın ezgileri, Hint davetlilerin beğenisini kazandı. Mumbai Film Festivali’ne davet edildiği için çok mutlu olduğunu belirten Çağrı, Türk ozanlarından, klasikleşmiş eserlerden ve Karadeniz müziğinden oluşan geniş repertuarı ile misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı. Davetliler, Türk ezgilerine, gece boyunca alkışlarla eşlik etti.

 

Resepsiyona katılan Türk oyuncular Hazal Kaya, Sarp Levendoğlu ve Kaan Taşaner’e yoğun ilgi gösterildi.

Konser sonrası konuşma yapan Tesiyap Başkanı Birol Güven ‘Mumbai Film Festivali’ne katılmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gece sonunda Türk delegasyonu hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

turkiye_delagasyonu

 

 

harvey_keitel

 

KIRMIZI HALIYA TÜRK OYUNCULAR DAMGA VURDU!

27 Ekim’de sona eren Mumbai Film Festivali’nin kapanış törenine Türk oyuncular damga vurdu. Festival heyetinin özel daveti üzerine kapanış törenine katılan Hazal Kaya, Sarp Levendoğlu ve Kaan Taşaner, kırmızı halıda ve kapanış töreninde büyük ilgi gördü. Hint basını oyuncularla röportaj yapabilmek için birbirleriyle yarıştı.

20 Ekim’de başlayan Hindistan’ın en önemli film festivallerinden biri olan “Mumbai Film Festivali” geçtiğimiz Perşambe akşamı son buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Tesiyap’ın düzenlediği “Konuk Ülke: Türkiye” projesi kapsamında Hindistan’a giden Türk delegasyonu festival boyunca önemli temaslarda bulundu.

Hindistan’da izlenilen ve yüksek reytingleri ile her hafta 56 milyonun üzerinde insana ulaşan Adını Feriha Koydum, Küçük Ağa ve Fatmagül’ün Suçu Ne? dizileri sebebiyle, büyük bir hayran kitlesine ulaşan Hazal Kaya, Sarp Levendoğlu ve Kaan Taşaner, festival komitesinin özel ricası üzerine kapanış törenine katıldı.

Kırmızı halıda ve kapanış töreninde yoğun ilgi ile karşılaşan oyuncular, gece boyunca sevenleriyle bol bol fotoğraf çektirdi.

Festival boyunca büyük ilgi gören oyuncular, yaptıkları işlerin başka bir ülkede bu kadar seviliyor olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

 

mumbai_resepsiyon

 

turk_oyuncular_mumbai
facebook

reset
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes