sinemafilm.netAltın Portakal’ın İlk Sahipleri Belli Oldu


 

Altın Portakallar Sahiplerini Buldu

53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin 23 Ekim'de EXPO alanındaki Kültür Merkezi'nde düzenlenen kapanış töreninde, Altın Portakallar sahiplerini buldu.

Semih Kaplanoğlu başkanlığındaki Ulusal Jüri, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini Ümit Köreken'in "Mavi Bisiklet" filmine verdi. Yönetmen Derviş Zaim'in "Rüya" filmi başta olmak üzere ödül için şanslı görülen filmler arasından öne çıkan 'Mavi Bisiklet'in aldığı ödüller sürpriz olarak algılandı.

Uluslararası Yarışma’nın galibi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Yeşim Ustaoğlu ve son filmi Tereddüt oldu.

yesim_ustaoglu_odul

 

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun Tereddüt filmindeki rolüyle Ecem Uzun, hem Ulusal hem de Uluslararası yarışmada en iyi kadın oyuncu olarak Altın Portakal aldı.

Tereddüt” filminin genç oyuncusu Ecem Uzun; ulusal kategorideki ödülünü, jüri üyesi başarılı oyuncu Mehmet Özgür’den, uluslararası kategorideki ödülünü de jüri üyesi Danimarkalı usta oyuncu Rutger Hauer’in elinden alırken “Antalya seyircisine gerçekten çok teşekkür ederim, inanılmazdınız. Yeşim, teşekkür ederim” diye konuştu.

Gecede Altın Portakallar sahiplerini bulurken Asghar Farhadi ve Harvey Keitel gibi önemli isimler de Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldılar. Amerikalı ünlü oyuncu ve caz vokalisti Robert Davi, bütün konuklara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

harvey_keitel

 

“Taksi Şoförü”, “Ulis’in Bakışı”, “Ucuz Roman” ve “Piyano” gibi filmlerle tanınan oyuncu Harvey Keitel’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Festival Direktörü Elif Dağdeviren tarafından takdim edildi. Ödülünü, sinemacılara adayan Keitel, şu samimi sözlerle teşekkür etti: “Aslında burada hikayelere verdiğiniz önem çok büyük. Bu sebepten burada olmak bir onur. Sizlerle aynı sebeple; emeğimizi onurlandırmak için burada buluyorum. Çünkü sizin işleriniz bana ilham verdi, benim işlerim size ilham verdi ve böyle bir yerde buluştuk. Çabalarınız devam etsin çünkü bakın, nasıl güçlü bir ortam oluşturmuşsunuz. Hepinize başarılar” dedi.

harvey_keitel

 

Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bir sahibi de kariyerinin başından itibaren dünya sinemasına damgasını vurmayı başarmış, İranlı sinemacı Ashgar Farhadi idi. Farhadi’ye ödülünü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Atakan takdim etti. Farhadi de ödülü ile ilgili; “Festivale ve Film Forum’a beni onurlandıkları için teşekkür ediyorum. Burada birkaç gün içinde gözlemledim ki çok tutkulu ve yetenekli gençler var. Bu da bize çok başarılı bir sinemanın geleceğini müjdeliyor” diyerek hislerini paylaştı.

Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü’nü açıklamak üzere sahneye gelen, ulusal Jüri başkanı, senarist, yönetmen, yapımcı Semih Kaplanoğlu ise şöyle konuştu: “2007’de altı tane Altın Portakal’ı ‘Yumurta’ almıştı ama ben bir talihsizlik sonucu gelememiştim festivale. O yüzden ilk defa katılıyor gibiyim ve heyecanlıyım. 12 film izledik; birçoğu gerçekten gelecek vaat eden sekiz genç yönetmenin ilk filmleriydi. Sinemamız adına olağanüstü hikayeler, oyunculuklar gördük. Çok verimli toplantılar yaptık ve her filmin değerini anlamaya çalıştık, jürideki bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

Ulusal Yarışma En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü, kendisi de genç yaşta Altın Portakal kazanan, jüri üyesi güzel oyuncu Beste Bereket açıkladı. “Babamın Kanatları” filmindeki performansı ile Menderes Samancılar, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Yıllardır oyunculuğuyla ders veren emektar sanatçı, ödül konuşması ile de adeta insanlık dersi verdi. Samancılar; “Bu güzel festivalin devam etmesi için omuz veren herkese teşekkür ederim” diye başladığı konuşmasında, “İçinde bulunduğumuz kaosun farkındayız, zor günler geçiriyoruz. Bizim ülkemizdeki acılar bize yetiyor ama komşularımıza da üzülüyoruz. Bu ödülü; çocukları kıyıya vurmuş, ülkesi parçalanmış Suriyeli dostlarım için alıyorum” sözleriyle salonda alkış tufanı estirdi.

odul_alanlar

 

Ödüller:

Ulusal En İyi Film: Mavi Bisiklet

Ulusal En İyi Yönetmen: Ümit Köreken - Mavi Bisiklet

Ulusal En İyi Senaryo: Mavi Bisiklet

Ulusal En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun - Tereddüt

Ulusal En İyi Erkek Oyuncu: Babamın Kanatları - Menderes Samancılar

Ulusal En İyi Müzik: Burak Korucu - Babamın Kanatları

Ulusal Yarışma Seyirci Ödülü: Babamın Kanatları

 

Uluslararası En İyi Film: Tereddüt

Uluslararası En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu - Tereddüt

Uluslararası En İyi Senaryo: Açık Kapı

Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun - Tereddüt

Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar - 48 Kavşağı

Uluslararası En İyi Müzik: 48 Kavşağı

Uluslarası Yarışma Jüri Özel Ödülü : Başkasının Evi

Uluslararası Yarışma Seyirci Ödülü : Açık Kapı

 

Özel Ödüller

Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü: Ay Dede (Abdurrahman Öner)

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Harvey Keitel

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Asghar Ferhadi

 

 

odul_alanlar


 facebook

reset
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes