sinemafilm.netkerem_alisikm.turelz.atakanm.purivatram.downeyULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ, ÖNCÜ VE YENİLİKÇİ KİMLİĞİNİ PEKİŞTİRECEK!

Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, Türkiye’de festival kültürüne öncülük eden konumunu daha da ileri taşıyarak yoluna devam ediyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı Four Seasons Otel’de gerçekleşti. Toplantıda, 21-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde sinema severleri ve Antalya halkını bekleyen sürprizler ile festivalin öncü ve yenilikçi kimliğini güçlendirmeye yönelik yapılan düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Türkiye’deki film endüstrisi ile dünya film endüstrisini bir iletişim ve kültür platformu olma misyonuyla bir kez daha buluşturmaya hazırlanan festival, 54. yılında uluslararası alanda daha fazla ses getirmeyi amaçlıyor.

 

h.aslan_perf

 

İKİ ULUSLARARASI İSİM FESTİVAL YÖNETİMİNDE

Festivalin en önemli yenilikleri arasında; artistik direktörlük ve festival danışmanlığı görevlerine getirilen, uluslararası alanda bir çok başarıya imza atmış iki önemli isim yer alıyor. Antalya’yı uluslararası düzeyde “sinema dostu bir şehir” olarak tanıtmayı hedefleyen festivalin artistik direktörlügünü, Avrupa’da pek çok festivalin yönetiminde yer alan, uluslararası alanda sayısız başarıya imza atmış film yapımcısı Mike Downey, danısmanlığını ise kültür-sanat girişimcisi ve Saraybosna Film Festivali direktörü Mirsad Purivatra üstleniyor.

ANTALYA FİLM FORUM BÜYÜYOR VE GÜÇLENİYOR

Festivalin uluslararası alanda bir marka haline dönüşen ve Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen “Antalya Film Forum” un büyüyor ve güçleniyor olması da festivalin bu yılki önemli yeniliklerinden biri.

 

k.al_s_k

 

TÜRK YAPIMLARINA DESTEK ARTACAK

Türk yapımlarına desteğini arttıracak olan Forum, 200’e yakın alanında uzman sinema profesyonelini, Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle buluşturmayı hedefliyor. Antalya Film Forum’un direktörlüğünü üç yıldır olduğu gibi, bu yıl da uluslararası film projelerine imza atan Altın Palmiye ödüllü "Kış Uykusu" filminin yapımcısı Zeynep Atakan üstleniyor.

 

z.atakan

 

ULUSAL VE ULUSLAR ARASI YARIŞMA BİRLEŞİYOR

Festival Başkanı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel festivale ilişkin yaptığı açıklamada “ Bu yıl festivalin yarışma bölümünü tamamen uluslararası hale dönüştürüyoruz. Ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştirerek daha güçlü bir yarışma programı gerçekleştireceğiz” dedi. Uluslararası yarışmada, ulusal sinemanın başarılı örneklerinin de yer alacağını belirten Türel “Türk sinemasının dünyaya açılımına katkı sağlayacağız. Artistik direktörlügünü Mike Downey’nin üstlendigi yarısmada, dünya sinemasının ustalarından olusan bir seçki yer alacak. Bu seçkide olan tüm filmler, aynı zamanda Türkiye prömiyerini yapacaklar.”dedi.

İÇERİK DAHA ZENGİN VE GÜÇLÜ

Festivalin içeriğinin bu yıl daha zengin ve daha güçlü olduğunu belirten Türel “Festival, geleneksel kortej ve gala gösterimleriyle Türkiye’deki sinema profesyonellerini ve sinemaseverleri yeniden biraraya getirecek. Galalarda, Türkiye’den ve dünyadan en ilgi çeken yapımlar ve bu yapımların yönetmenleri ile oyuncuları yer alacak.Yemek bölümleri ve çocuklar için hazırlanan özel bölümler, Antalya halkını festivalin bir parçası haline getirme misyonunu bu yıl daha da güçlendirecek. Çocukların vizyonlarını gelistirmek, sanat ve sinemayla sıkı baglar kurmalarını saglamak için önemli bir fırsat yaratacak olan “Çocuk Bölümü”nde çocuklara özel film gösterimleri düzenlemenin yanı sıra; atölyeler ve sürpriz konuklarla sohbetler düzenlenecek.Yemek bölümünde ise, gastronomiyle ilgili seçilen dört film izlendikten sonra, dört ünlü sef bu filmlerden ilham alarak hazırladıkları tadım menüsünü katılımcılara sunacaklar.” dedi.

FİLM FORUM’DAN YARIŞACAK FİLMLERE 450 BİN LİRA DESTEK

Film Forum Direktörü Zeynep Atakan yaptığı konuşmada, forumun 3 yılda büyük gelişmeler gösterdiğini ve bir çok Türk yapımına ve sinemacıya destek verildiğini vurguladı. Bu yıl, forumun daha da büyüyeceğinin altını çizen Atakan, forumda yarışacak filmlere 450 bin lira destek verileceğini açıkladı. Sanatın, sevginin yanında insanlığın en büyük göstergesi olduğunu vurgulayan Artistik Direktör Mike Downey, festivalin dünya sinemasına ulaşmasını ve Antalya halkını merkeze almasını istediklerini belirtti. Downey “Festivalin dünya sinemasına ulaşmasını, uluslararası yazarların dikkatini çekmesini ve Antalya halkını merkeze almasını istiyorum. Dünyada en iyi sinemacılara ulaşmamız gerekiyor. Benim en önemli amacım film yapımcıları ile halk arasında iletişim kurmak.” diye konuştu. Festival Danışmanı Mirsad Purivatra ise herkesin festivalle gurur duyması istediğini söyledi ve “Herkes Antalya’yı biliyor. Burayı tanınan bir festival şehri yapma imkanımız var. Yabancıların Antalya’ya gelmesini sağlamamız gerekiyor. Antalya için güzel bir şey yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.

 

m.purivatra

 


facebook

reset