sinemafilm.net70. Cannes Film Festivali Başladı

70. Cannes Film Festivali Palais des Festivals et des Congrès’te düzenlenen törenle başladı. 2017 Cannes Film Festivali’nin sunuculuğunu İtalyan oyuncu ve model Monica Belluci üstlenirken, Belluci’ye, Fransız komedyen Alex Lutz eşlik etti. Festivalin açılış töreninde, sunuculuğu üstlenen Monica Belluci’nin, Alex Lutz ile yaptığı sahne şovu büyük ilgiyle karşılandı.

 

Marion Cotillard'ın oynadığı Fransız filmi "Ismael's Ghosts - İsmail'in Gölgeleri" filmi'yle açılan festivalde Belluci, şıklığıyla göz doldururken, festivalin jüri üyelerini tek tek sahneye davet etti. Jüri başkanı olan yönetmen Pedro Almodovar ile birlikte model Lily-Rose Depp, oyuncu Will Smith ve Jessica Chastain, İranlı yönetmen Asghar Farhadi, Paolo Sorrentino, Maren Ade ve Fan Bingbing sahnede seyircileri selamladı. Festival açılışı, Blanca Li’nin dans gösterine de sahne oldu.

Altın Palmiye yarışında Fatih Akın'da var

Altın Palmiye için 19 film yarışıyor. İlk favorilerden biri "Carol" filminin yönetmeni Todd Haynes'in çektiği "Wonderstruck" idi. Julianne Moore ve Michelle Williams'ın oynadığı film, elli yıl arayla hikayeleri birbirine bağlanan bir erkek ve bir kız çocuğun hikayelerini anlatıyor. Ayrıca Jennifer Jason Leigh ve Robert Pattinson'un rol aldığı banka soygunu filmi "Good Time" ile "Beguiled" ve "Okja" da şanslı görülüyor. Başkanlığını Pedro Almodovar'ın yaptığı jüri için karar vermesi zor bir festival yılı olacağı anlaşılıyor.

Bu yıl, dört proje ile festivale katılan Nicole Kidman'ın filmleri arasında festivalin en çok beklenen filmlerinden biri olan "The Beguiled" var. Sofia Coppola'nın yönetmenliğini yaptığı ve büyük ödül Altın Palmiye'nin favori adaylarından olan film, iç savaş sırasında Amerika'nın Güney bölgelerinde bir yatılı kız okulunda geçiyor. Aynı filmde rol alan Colin Farrel'in canlandırdığı bir "düşman askeri", kadınlar tarafından okulda saklanır, ama kıskançlık ve rekabet gerilimi giderek yükseltir.

 

Kidman ve Farrell ikilisi ayrıca Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos'un "The Killing of a Sacred Deer" filminde de baş rolleri paylaşıyor. Burada Kidman doktor olan Farrel'in karısını oynuyor. Oyuncunun bu yıl Cannes'a giden diğer filmi "How to Talk to Girls at Parties" ise Neil Gaiman'ın bir kısa hikayesine dayanıyor. Televizyon yapımları dalında ise Kidman, Jane Campion'un yönettiği "Top of the Lake"de oynuyor.

 

Cannes'da Altın Palmiye'yi iki kez, 2009 yılında White Ribbon ve 2012 yılında "Amour" filmleriyle kazanmış olan Avusturyalı yönetmen Michael Haneke de bu yılın yarışmacıları arasında. Haneke'nin bu yıl festivale katılan filmi baş rolünde Isabelle Huppert'in olduğu, Fransa/Calais'de geçen ve mülteci krizine değinen bir film olan "Happy End". Haneke'nin Altın Palmiye'yi tekrar kazanıp kazanamayacağı da merak edilen konulardan.

 

Yönetmen Fatih Akın bu yıl Altın Palmiye için yarışanlar arasında. Yılmaz Güney'in "Yol" filmi de bu yıl yeniden gösterilecek. Yılmaz Güney'in 1982 yılında Altın Palmiye kazanan 'Yol' filmi Cannes Klasikleri bölümünde tekrar seyirciyle buluşacak. Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün'ün rol aldığı Yol, 35 yıl önce Altın Palmiye kazanan ilk Türk filmi olmuştu.

 

k.al_s_k

 

FESTİVAL JÜRİSİ

Pedro Almodovar – Jüri Başkanı
(Yönetmen, Senarist, Prodüktör – İspanya)

Maren Ade (Yönetmen, Yazar – Almanya)

Jessica Chastain (Aktris, Prodüktör – ABD)

Fan BingBing (Aktris, Prodüktör – Çin)

Agnès Jaoui (Aktris, Senarist – Fransa)

Will Smith (Aktör, Prodüktör, Müzisyen – ABD)

Park Chan-wook (Yönetmen, Yazar, Prodüktör – G.Kore)

Paolo Sorrentino (Yönetmen, Senarist – Italya)

Gabriel Yared (Film Müziği Bestecisi – Fransa)

Büyük jüri ödülleri 28 Mayıs Pazar günü yapılacak kapanış töreninde sahiplerini bulacak. Altın Palmiye Ödülü'nü kazanan film, jüri ve film ekibinin katılımıyla tören sonrası gösterilecek.

un_certain_regard_juri

 

"Belirli Bir Bakış - Un Certain Regard" Jürisi

18 Filmin yarıştığı 'Un Certain Regard' Jürisi Ödülleri 27 Mayıs Cumartesi günü Debussy sahnesi'nde yapılacak kapanış seremonisinde verilecek.


Uma Thurman - Jüri Başkanı, Aktris (ABD)

Mohamed Diab, Yönetmen (Mısır)

Reda Kateb, Aktör, (Fransa)

Joachim Lafosse, Yönetmen (Belçika)

Karel Och, Karlovy Vary Film Festivali Sanat Yönetmeni (Polonya)

un_certain_regard_juri

 

İlk olarak 1998 de çalışmaya başlayan Cinéfondation ve Kısa Film Jürisi bu yıl Romen Yönetmen Cristian Mungiu başkanlığında dünya sinemasından farklı isimlerden oluşuyor.

Clotilde Hesme – Aktris – Fransa

Barry Jenkins – Yönetmen, senarist – ABD

Eric Khoo – Yönetmen, yazar, prodüktör – Singapur

Athina Rachel Tsangari - Yönetmen, yazarı, prodüktör - Yunanistan

Ödüller 26 Mayıs Cuma günü Buñuel sinemasında yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak ve bu tören kazanan filmlerin gösterimiyle sona erecek.

 

"Caméra D'Or - Altın Kamera" Jürisi

un_certain_regard_juri

 

Altın Kamera Ödülü 28 Mayıs Pazar günü Lumiere Tiyatrosu'nda yapılacak kapanış ve Ödül Töreni'nde sunulacak.

Sandrine Kiberlain - Jüri Başkanı - Aktris, Yönetmen - Fransa

Patrick Blossier - Görüntü Yönetmeni - Fransa

Elodie Bouchez - Aktris - Fransa

Guillaume Brac - Prodüktör - Fransa

Thibault Carterot - FICAM - M141 Başkanı - Fransa

Fabien Gaffet - Eleştirmen - Yazar

Michel Merkt - Prodüktör - İsviçre

 

Ünlü Oyuncular Bu Yılda Kırmızı Halıda

Julianne Moore, Susan Sarandon, Tilda Swinton, Robert Pattinson, Jake Gyllenhaal and Emma Thompson bu yıl kırmızı halıya ayak basan ünlüler arasında.

Kamera Arkasına Geçen ünlüler

Bu yıl Kristen Stewart, Robin Wright and Vanessa Redgrave, yönettikleri filmlerle festivale katılıyor. Kristen Stewart "Come Swim" adlı kısa filminde 30'lu yaşlarında bir adamın yaşadığı büyük kalp kırıklığını anlatırken, Robin Wright "The Dark of Night" adlı filmle festivale katıldı. Filmde fırtınadan kaçan bir kadının ıssız bir yerdeki restorana sığınması anlatılıyor. Vanessa Redgrave ise festivale, mülteci kriziyle ilgili "Sea Sorrow" adlı belgeselle katılıyor. Oyuncu ve hak savunucusu Redgrave, Suriyeli Alan Kurdi'nin Türkiye sahiline vuran cesedinin fotoğraflarını gördükten sonra bu konuda bir şeyler yapmak için harekete geçtiğini açıklamıştı. Bu arada aynı dalda Altın Palmiye'ye aday olan "Jupiter's Moon" da mülteci krizini ele alıyor.

Filmlere İnternet engeli

Fransız sinema endüstrisinin internette oynayan filmlerle ilgili kaygıları nedeniyle, festival gelecek yıldan itibaren yarışmak isteyen filmlerde, "Fransa sinemalarında gösterime girme" koşulu aranacağını duyurdu. Tartışmalara neden olan ve internet üzerinden yayın yapan Netflix'in, bu yıl Cannes'da yarışan iki filmi var. Bu filmlerden ilki, başrolünde Tilda Swinton'un oynadığı "Okja" diğeriyse Noah Baumbach'ın yönettiği, Adam Sandler, Ben Stiller ve Emma Thompson'un oynadıkları "Meyerowitz Stories".

Gerçek ismiyle İngiliz oyuncu Katherine Matilda "Tilda" Swinton, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü ve BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü sahibi, 2 kez Altın Küre'ye aday gösterilmişti.

Festivalde filmleriyle yarışmasalar da, bu yıl Cannes film festivali'nde Rihanna ve Cara Delevingne gibi isimler de yer alıyor. Reklam yüzü olan ve partilere ev sahipliği yapacak bu isimlerin sosyal etkinliklere katkıda bulunacakları açıklandı.

 

monica_belluci

 

Dünyaca ünlü isimler Cannes Film Festivali'nin 70'inci yılını kutladı.

 


facebook

reset