sinemafilm.netecem_uzuna_usunyesim_ustaogluVincent_Dieutrem.sertan_unver


'36. Uluslararası İstanbul Film Festivali' Ödülleri Soho House'da Yapılan Ödül Töreni'yle Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük uluslararası sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 36. kez sinemaseverlerle buluştu. 5-15 Nisan tarihleri arasında 'Kaldır Kafanı' sloganıyla gerçekleştirilen festivalde, 61 ülkeden 207 yönetmenin toplam 203 filmi yer aldı.

Altın Lale Uluslararası Yarışma'da 'Ornitolog' filmi Altın Lale Ödülü'nü kazandı. Yönetmen Bülent Öztürk'ün 'Mavi Sessizlik' ve Yönetmen Fikret Reyhan'ın 'Sarı Sıcak' filmleri festivale damgalarını vuran filmler oldu. Yönetmen Yeşim Ustaoğlu Altın Lale Ulusal Yarışma'da 'Tereddüt' filmiyle En İyi Yönetmen Ödülünü aldı.

Yekta Kopan’ın sunuculuğu üstlendiği 36. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Altın Lale Ulusal Yarışması bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül Töreni’nde ayrıca FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü, Ulusal Belgesel Yarışması Ödülü, Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülü, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

 

Festival Ödülleri

Altın Lale Uluslararası Yarışma

Başkanlığını Reha Erdem’in üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde yapımcı Katayoon Shahabi, yönetmenler Syllas Tzoumerkas ve Gabe Klinger ile sinema yazarı Boyd van Hoeij yer aldı. İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 11 ülkeden 13 film yarıştı. Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin Avroluk para ödülüyle desteklenen ödülün 10 bin Avrosu Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 10 bin Avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin Avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine veriliyor.

Altın Lale – Ornitolog / The Ornithologist (João Pedro Rodrigue

Jüri Özel Ödülü – ’93 Yazı / Summer 1993 (Carla Simón)

 

Ornitolog


FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü

11 yıldır dünyada sadece İstanbul Film Festivali’nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü bu yıl da festivalin Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen filmlerden birine verildi. FACE Ödülü, Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun da ortak destek olduğu 10 bin Avro para ödülü ile destekleniyor.

FACE Jürisi’nde oyuncu ve yönetmen Derya Durmaz, Avrupa Konseyi Sözcü ve Basın Danışmanı Can Fişek, senarist ve yönetmen Jo Sol ve Eurimages fonu proje yöneticisi Susan Newman-Baudais yer aldı.

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’nü “kadının verili cinsel kimlik tanımlamalarının sınırları içerisinde bir “motif” olarak değil kendi hayatına sahip çıkan, yön veren bir “birey” olarak ele aldığı için; gücünü gelişmiş teknik olanaklardan değil, aksine, bu olanaksızlıkları kendi avantajına çevirip çok cesur ve duyulara hitap eden, kompleks bir sinema dili yarattığı için” Alain Gomis’in yönetmenliğini üstlendiği Félicité’yı layık gördü.

Yönetmen Bülent Öztürk’ün Mavi Sessizlik adlı filmi ise Mansiyon’a layık görüldü. Jüri bu ödülü “Sinema dilinin ve özellikle ses tasarımının her yönünü büyük olgunluk ve ustalıkla kavrayan bir ilk yapıta, mansiyonun teşvik edici boyutu da vurgulanarak; aynı zamanda son derece karmaşık bir dram karşısında olgun ve tarafsız gözlemde bulunduğu için” verdi.

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü – Félicité (Alain Gomis)

Mansiyon – Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk)

sari_sicak

 

Altın Lale Ulusal Yarışma

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2016-2017 sezonunda tamamlanan 12 film yarıştı. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri yapıldı. Ulusal Altın Lale Yarışma jüri başkanlığını, psikolojik gerilimden kara komedi ve kostümlü dram gibi geniş bir yelpazede sinema ve TV alanlarında çeşitli yapımlara imza atan yönetmenler Yağmur Taylan ve Durul Taylan üstlendi.

Ulusal Altın Lale Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise roman, öykü, tiyatro yazarı Sema Kaygusuz, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve kurgucu Çiçek Kahraman oldu. Ulusal Altın Lale Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verildi. Ulusal Altın Lale En İyi Film Ödülü, 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

sari_sicak

 

Altın Lale En İyi Film – Sarı Sıcak (Fikret Reyhan)

En İyi Yönetmen – Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)

Jüri Özel Ödülü – Onat Kutlar anısına: Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk)

juri_ozel_odulu

 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Tereddüt filmindeki rolüyle Ecem Uzun

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Sarı Sıcak filmindeki rolüyle Aytaç Uşun

En İyi Senaryo Ödülü – Mavi Sessizlik filmiyle Bülent Öztürk

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Sarı Sıcak filmiyle Marton Miklauzic

En İyi Kurgu Ödülü – Sarı Sıcak filmiyle Ömer Günüvar & Fikret Reyhan

En İyi Özgün Müzik Ödülü – Tereddüt filmiyle Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film – Zelal (Filiz Işık Bulut)

Mansiyon – Nebile Hanım’ın Solucandeliği (Pınar Yorgancıoğlu)

Ulusal Belgesel Yarışması

Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 9 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmenler Ayşe Polat ile Lusin Dink ve gazeteci Erkan Aktuğ yer aldı.

Ayşe Polat’ın açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü Serdar Önal’ın yönettiği Derdo Ana ve Ceviz Ağacı filmine verildi. En İyi Belgesel ödülü 10.000 TL para ödülü ile destekleniyor. Mehmet Sertan Ünver’in yönettiği Blue filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.

berlinale_2017

En İyi Belgesel – Derdo Ana ve Ceviz Ağacı (Serdar Önal)

Mansiyon – Blue (Mehmet Sertan Ünver)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

İstanbul Film Festivali, 2013 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül veriliyor. Festivalin Türkiye Sineması (Altın Lale Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması) bölümlerinde yer alan Türkiye yapımı 13 ilk filmin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yapımcı Çiğdem Mater, oyuncu Şebnem Bozoklu ve yapımcı Sinan Yabgu Ünal yer aldı.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Mavi Sessizlik filminin yönetmeni Bülent Öztürk, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla verilen 30.000 TL para ödülünün de sahibi oldu. Jüri, bu ödülü, “Yarattığı çok güçlü anti-kahramanıyla ve iç yakıcı atmosferiyle, oyunculuk, görüntü, kurgu ve ses bütünlüğüyle hepimizi çok etkileyen, ülkemizin en yakıcı konularından birine, bugüne kadar bakılmayan taraftan baktığı” gerekçesiyle verdi.

Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk)

berlinale_2017

 

FIPRESCI Ödülleri

Her yıl İstanbul Film Festivali’nin uluslararası, ulusal ve kısa film yarışmaları kapsamında üç ödül veren Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI jürisinde başkanlığı Almanya’dan Klaus Eder üstlendi. Ayrıca jüride İtalya’dan Alberto Castellano, İsrail’den Ofer Liebergall, Slovakya’dan Ladislav Volko ve Türkiye’den Abbas Bozkurt ve Evrim Kaya görev aldı.

FIPRESCI Ödüllerini Uluslararası Altın Lale Yarışması’nda Maysaloun Hamoud’un yönettiği Duvarlar Arasında, Ulusal Altın Lale Yarışması’nda Pelin Esmer’in yönettiği İşe Yarar Bir Şey ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda da Sinan Kesova’nın yönettiği Hinterland filmleri kazandı. Ödülleri jüri başkanı Klaus Eder açıkladı.

Altın Lale Uluslararası Yarışma’da Duvarlar Arasında / In Between (Maysaloun Hamoud)

Altın Lale Ulusal Yarışma’da İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer)

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Hinterland (Sinan Kesova)

 

36.IFF_odul_alanlar


facebook

reset