sinemafilm.netberlinale_2017_photos


67. Berlin Uluslararası Film Festivali 'Berlinale' perşembe akşamı başladı. Festivalin açılışına ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştiriler damga vurdu.


Bu yıl 67'ncisi düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) perşembe akşamı başladı. Festivalin açılış törenine Richard Gere, Laura Linney ve Moritz Bleibtreu'un da aralarında olduğu dünyaca ünlü oyuncular katıldı. Açılışta sunuculuğu Alman komedyen Anke Engelke üstlendi.

67. Berlinale'nin açılışına sinema dünyasından çeşitli isimlerin verdiği siyasi mesajlar ve ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ı hedef alan sözler damgasını vurdu. Bunların biri sunucu Anke Engelke'nin esprisi oldu. Engelke, festivale katılan uluslararası konuklara hitaben "festivalden ötürü mü yoksa memleketlerine dönmelerine artık izin verilmediği için mi orada oldukları" sorusunu yöneltti. Berlinale'nin açılış töreninin siyasi bir atmosferde gerçekleşmesi alışılmışın dışında bir durum olarak yorumlandı.

"Önce sanatçılar"

Festivalin açılışına Alman siyaset camiasından da isimler katıldı. Kırmızı halıda boy gösterenler arasında Yeşil politikacı Claudia Roth ve Sosyal Demokrat Michael Müller'in yanı sıra Hristiyan Demokrat Monika Grütters de vardı.

Federal Hükümet'in Kültür ve Medya Politikası Sorumlusu Grütters sahneye gelerek Trump'ın "America first" (Önce Amerika) sloganına atfen "Artists first" (Önce sanatçılar) sözlerini sarf etti. Berlin Belediye Başkanı Michael Müller ise 1989'da yıkılan Berlin duvarını hatırlatarak "Duvarların insanları bir daha ayırmaması gerektiğini daha önce söylemiştik" dedi. Oyuncu ve insan hakları aktivisti Richard Gere da galaya Başbakan Angela Merkel'le gerçekleştirdiği görüşmenin ardından katıldı.

Altın Ayı kime gidecek?

Festivalin açılışı Fransa yapımı olan "Django"nun dünya prömiyeri ile yapıldı. 1943 yılında Nazi işgali altında bulunan Fransa'da yaşayan Roman müzisyen Django Reinhardt'ın yaşamını anlatan film, festival kapsamında Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışacak 18 filmden biri olarak öne çıkıyor.

berlinale_2017

 

İsrailli yönetmen Oren Moverman'ın yönettiği ve Richard Gere ve Laura Linney'nin başrollerini paylaştığı "The Dinner" (Akşam Yemeği) da festivalde ilgiyle beklenen filmler arasında. Macar yönetmen Ildiko Enyedi'nin "On Body and Soul"u (Beden ve Ruh Hakkında) da Altın Ayı'ya aday gösterilen filmlerden biri.

Bunlara ek olarak, 2017 Berlinale Kamera ödülünün ise Çinli sinemacı Nansun Shi'ye verileceği bildirildi. 1986 yılında verilmeye başlanan ve festivalin onur ödülü olarak tanımlanabilecek Berlinale Kamera, Berlinale ile özel bir bağı olduğu düşünülen kimselere veriliyor. 2007 yılında festivalin jürisinde bulunan Shi, o günden bugüne festivale konuk olarak katılıyordu.

 

BERLİNALE JÜRİSİNDE KİMLER VAR?

Paul Verhoeven, yönetmen- jüri başkanı

Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven Avrupa'da olduğu gibi Hollywood'ta da çalıştı. En iyi bilinen filmleri "Temel İçgüdü", "Robocop" ve "Total Recall". Bunlara ek olarak Verhoeven büyük geri dönüşünü 2016 yılında Isabelle Huppert'in başrolünde olduğu, birçok ödüle layık görülen "Elle" ile yaptı. Verhoeven bu yılki Berlinale'nin jüri başkanı.

Julia Jentsch, aktris

Julia Jentsch, "Sophie Scholl - Son Günler" filmindeki performansıyla 2005 yılında Gümüş Ayı kazanmıştı. Elbette bu ödül aktrisin kazandığı çok sayıda prestijli ödülden sadece birisi. 38 yaşındaki Alman oyuncu geçen yılki yarışmada da "24 Hafta" filmindeki rolüyle yer almıştı.

Olafur Eliasson, sanatçı

Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Eliasson 1990'ların ortalarından bu yana Berlin'de yaşıyor. Sanatçı, ışık ve su gibi saf materyalleri birbirine entegre ettiği devasa enstalasyonlarıyla tanınıyor. Eliasson ayrıca gelişmekte olan ülkeler için güneş enerjisiyle çalışan ucuz lambalar ürettiği bir şirket de kurdu. Jüride sanatçının alışılmışın dışında filmlerle ilgili perspektifi önemli rol oynayacak.

Diego Luna, aktör-yönetmen

Star Wars hayranları Meksikalı aktör Diego Luna'yı 2016'da yayınlanan yeni Star Wars filmi "Rogue One"daki Captain Cassian Andor rolüyle hatırlayacaklardır. Ancak Luna, adını ana akım sinemanın ötesinde bağımsız sinemada da duyurmuş bir isim: "Y tu mamá tambien" ve Oscar kazanan "Frida" gibi filmlerle. Luna, 2016 yılındaki Cannes Film Festivali'nde de jüri üyesiydi.

Maggie Gyllenhaal, aktris

ABD'li aktris Maggie Gyllenhaal bugüne kadar çok farklı rollerde oynadı: "Donnie Darko", "Secretary", "Sherrybaby" ve "Frank" filmleri aktrisin yer aldığı filmlerden yalnızca birkaçı. Batman filmi "The Dark Knight"ta da yer alan Gyllenhaal, Amerikan emperyalizmine karşı eleştirel duruşuyla tanınıyor. Aktrisin aktivist kimliği Berlinale'nin siyasi itibarıyla uyumlu.

Dora Bouchoucha Fourati, prodüktör

Tunuslu prodüktör Dora Bouchoucha Fourati, "Hedi" filminin arkasındaki isimdi. Film geçen yılki Berlinale'de birçok ödüle layık görülmüştü. Prodüktör şu ana kadar dünyanın dört bir yanında çeşitli film festivallerinde yer aldı. Bugüne dek birçok film ve belgeselin altına imzasını atan Fourati, bugün Kuzey Afrika'da yeni bir prodüktör jenerasyonunun ikonu.

Wang Quan'an, yönetmen

Çinli yönetmen Wang Quan'an Berlinale'yi çok iyi tanıyor: Quan'an 2007 yılında "Tuya'nın Düğünü" adlı filmiyle festivalin prestijli ödülü Altın Ayı'ya layık görülmüştü. Yönetmen bundan üç yıl sonra ise Gümüş Ayı kazandı. Berlinale'nin iki önemli ödülünü rafına koyan Wang Quan'an, bu iki ödülü bu yıl kimin kazanacağına karar veren yedi kişiden biri olacak.

Berlinale 2017 Filmler

Ana, mon amour - Călin Peter Netzer (Romanya / Almanya / Fransa)
Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone) - Hong Sangsoo (Kore Cumhuriyeti - Güney Kore)
Beuys - Andres Veiel (Almanya) - Belgesel
Colo - Teresa Villaverde (Portekiz / Fransa)
The Dinner - Oren Moverman (ABD)
Django - Etienne Comar (France) – İlk Film
El bar (The Bar) - Álex de la Iglesia (Spain) – Yarışma Dışı
Félicité - Alain Gomis (Fransa / Senegal / Belçika / Almanya / Lübnan)
Final Portrait - Stanley Tucci (Birleşik Krallık/ Fransa) – Yarışma Dışı
Hao ji le (Have a Nice Day) - Liu Jian (Çin Halk Cumhuriyeti) - Animasyon
Helle Nächte (Bright Nights) - Thomas Arslan (Almanya / Norveç)
Joaquim - Marcelo Gomes (Brezilya / Portekiz)
Logan - James Mangold (ABD) – Yarışma Dışı
Mr. Long - Sabu (Japonya / Hong Kong, Çin / Taiwan / Almanya)
The Party - Sally Potter (Birleşik Krallık)
Pokot (Spoor) - Agnieszka Holland (Polonya / Almanya / Çek Cumhuriyeti/ İsveç / Slovakya)
Return to Montauk - Volker Schlöndorff (Fransa / Almanya / İrlanda)
Sage femme (The Midwife) - Martin Provost (Fransa / Belçika) – Yarışma Dışı
T2 Trainspotting - Danny Boyle (Birleşik Krallık) – Yarışma Dışı
Teströl és lélekröl (On Body and Soul) - Ildikó Enyedi (Macaristan)
Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope) - Aki Kaurismäki (Finlandiya / Almanya)
Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) - Sebastián Lelio (Şili / ABD / Almanya / İspanya)
Viceroy’s House - Gurinder Chadha (Hindistan / Birleşik Krallık) – Yarışma Dışı
Wilde Maus (Wild Mouse) - Josef Hader (Avusturya) – İlk Film

berlinale_2017_gala


facebook

reset