sinemafilm.netselda_alkorj_saloma_dorsaygoksel_arsoykadir_inanir


38.İstanbul Film Festivali, UNIQ İstanbul'da yapılan açılış töreni ve ilk gösterimlerle başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Uniq İstanbul’da düzenlenen açılış töreniyle başladı. Türkiye sinema dünyasından seçkin isimlerin yanı sıra açılış filmi Edmond’un oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah da katıldı.

 

selda_alkor

 

Sunuculuğunu Cem Davran’ın üstlendiği 38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde festivalin Sinema Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.

38. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ / AÇILIŞ TÖRENİ FESTİVALE EN BÜYÜK KATKIDA BULUNARAK PLAKET ALAN KURULUŞLAR (sahneye çıkış sırasıyla)

Eczacıbaşı Topluluğu adına Sacit Basmacı Denetleme Kurulu Başkanı

The Marmara Collection adına Hüseyin Öztürk CEO

Anadolu Efes adına Tuğrul Ağırbaş Türkiye Genel Müdürü

Yapı Kredi adına Arda Öztaşkın Kurumsal İletişim Direktörü Zürih Sigorta adına Yılmaz Yıldız CEO

 

cem_davran

 

Festivale yüksek katkıda bulunan tema sponsorları Anadolu Efes ve Yapı Kredi’ye, festivalin Dünden Bugüne Türk Klasikleri Özel Gösterim Sponsoru Zurich Sigorta’ya teşekkür plaketlerini İKSV Genel Müdürü Görgün Taner takdim etti. Törende ayrıca İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Konaklama Sponsoru The Marmara Collection’a plaketleri sunuldu. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne, festivale destek veren tüm kurum, kuruluşlar ve hamilere teşekkür edildi.

 

gorgun_taner

 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri de sahiplerini buldu. Festivalin bu yılki Sinema Emek Ödülü’nün sahibi, yıllardır film kültürü ve sinema belleğini savunan, Türk Sinematek derneğinin kurucuları arasında yer alan akademisyen Jak Şalom oldu. Jak Şalom’a ödülünü İstanbul Film Festivali kurucularından ve festivalin eski direktörü Hülya Uçansu takdim etti. 38. İstanbul Film Festivali’nin ilk Sinema Onur Ödülü, Türk sinemasının Altın Çocuğu, oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy’a sunuldu. Arsoy’a ödülü oyuncu Suzan Avcı tarafından takdim edildi. Festivalin diğer Sinema Onur Ödülü, 1965’te başlayan kariyeri boyunca yüze yakın film ve diziyle güçlü kadınları canlandıran Selda Alkor’a sunuldu. Alkor’un ödülü Nurgül Yeşilçay tarafından takdim edildi. 38. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise, sinemaya 1962 yılında kurgucu olarak başlayan yakın tarih sinemacısı olarak toplumsal çatışmaları ve dönüşümleri, kültürel ve ekonomik sorunları beyaz perdeye aktaran, sinemamıza Altın Palmiye’yi kazandıran Şerif Gören’e sunuldu. Şerif Gören’e ödülü Kadir İnanır tarafından takdim edildi.

 

serif_goren

 

Birer cümleyle Sinema Ödülleri:

Jak Şalom: “Emekliydim, emektar oldum. Sinema Emek Ödülü’nü aldığım için çok teşekkür ederim.”

Göksel Arsoy: “Bana göre siyah-beyaz filmler aşkı ve dramı daha iyi hissettiriyor.”

Selda Alkor: “Bu ödülü sinemamızın aramızda olmayan kadınları ve sinemacıları adına alıyorum.”

Şerif Gören: “Sinema aşktır, sinema güzelliktir, sinema barıştır, sinema insandır.”

Kadir İnanır: “Şerif Abi yarın set var dese koşarak gideceğim tek yönetmendir.”

38. İstanbul Film Festivali Sinema Emek Ödülü

Festivalin bu yılki Sinema Emek Ödülü’nün sahibi yıllardır film kültürü ve kolektif sinema belleğini savunan, 1960’ların sonlarında Türk Sinematek Derneği’nin kurucuları arasında yer alan, Kadıköy Sinematek/Sinemaevi projesinin tasarımcısı ve yöneticisi, izleyiciye sinema sevgisini aşılama heyecanını hiç kaybetmemiş sinema dostu, akademisyen Jak Şalom’a verildi. Jak Şalom’a ödülünü İstanbul Film Festivali kurucularından, festivalin eski direktörü Hülya Uçansu takdim etti.

38. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri

38. İstanbul Film Festivali’nin ilk Sinema Onur Ödülü, 1958’den bu yana yüzü aşkın yapımla Yeşilçam’a star sistemini getiren; izleyiciye “aşkı öğreten adam”, kendisini büyük üne kavuşturan Yaprak Dökümü’yle Samanyolu’ndan, Yeşilçam’ın ilk ortak yapımı Altın Çocuk serisine ve bu yıl festivalde de izleme fırsatı bulacağımız, sinemamızın ilk havacılık filmi Şafak Bekçileri’ne yüzü aşkın yapımı oyunculuğu ve yapımcılığıyla taçlandıran, Türk sinemasının Altın Çocuğu Göksel Arsoy’a sunuldu. Göksel Arsoy’a ödülü Sinema Onur Ödülü sahibi Suzan Avcı tarafından takdim edildi.

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü, 1965’te başlayan kariyerinde Çiçekçi Kız, Buzlar Çözülmeden, Güneşe Giden Yol, Ayrılık Şarkısı, Yarın Çok Geç Olacak, İlk ve Son, Elveda, Senede Bir Gün gibi yüze yakın filmde rol alan, Kartallar Yüksek Uçar dizisindeki karakteriyle ününü pekiştiren ve daha sonra Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya ve Mahpeyker-Kösem Sultan gibi dizilerde rol alarak yeni nesillerin de gönlünde taht kuran Selda Alkor’a sunuldu. Alkor’un ödülü Nurgül Yeşilçay tarafından takdim edildi.

38. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise, sinemaya 1962 yılında kurgucu olarak başlayan ve yüzlerce filmde asistanlık yapan, ilk filmi Endişe ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film dahil altı ödül kazanan; sinemamıza yönetmen olarak Altın Palmiye dahil 11 Uluslararası Ödül kazandıran, 23 ulusal ödül kazanan, yakın tarih sinemacısı olarak toplumsal ve ekonomik nedenlerle insanımızın değişimini, kültürel çatışmaları beyazperdeye aktaran, doğa-insan çatışmasını sinemaya en iyi aktaran ve 1994’te Amerikalı filmiyle Türk sinemasına yeni bir soluk getiren Şerif Gören’e sunuldu. Şerif Gören’e ödülü Kadir İnanır tarafından takdim edildi.

Festival Edmond Filmiyle Açıldı

Açılış töreninin ardından, Edmond Rostand’ın şanı yüzyılları aşan oyunu, ünlü Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikâyesini anlatan Edmond’un gösterimiyle başladı. Edmond’u “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik, kendi yazdığı aynı adlı gişe rekortmeni oyunu sinemaya kendi uyarladı; senaryosunu yazdığı filmi kendi yönetti. Galalar bölümünde gösterilen Edmond’un Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah filmi sunmak üzere açılış törenine katıldı.

 

a_keskiner

 

Festivalde Yarışma Heyecanı 10 Nisan’da Başlıyor

Törende festivalin yarışmaları ile jüri üyeleri de tanıtıldı. Festivalde Uluslararası ve Ulusal Yarışma, Sinemada İnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere beş başlık altında 52 film yarışıyor. Festivalde gösterilecek Türkiye yapımı 6 kurmaca ilk film, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana verilen ve CMYLMZ Fikirsanat tarafından desteklenen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak. Kazanan filmler, 16 Nisan Salı akşamı yapılacak İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Festival Boyunca Dünyanın Dört Bir Yanından Konuklar İstanbul’da

38. İstanbul Film Festivali kapsamında aralarında yönetmenler Lynne Ramsay, Philippe Lesage, Nadav Lapid ve Ali Abbasi ile oyuncular Moe Dunford ve Félix Maritaud gibi isimlerin yer aldığı pek çok yabancı konuk İstanbul’a geliyor. Uluslararası Yarışma jüri başkanımız Lynne Ramsay, 11 Nisan Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi’nde, Ulusal Yarışma jüri başkanımız Ümit Ünal 13 Nisan Cumartesi günü, jüri üyelerimizden görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ise 15 Nisan’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta birer festival sohbeti gerçekleştirecek.

 

jak_salom

 

Mayınlı Bölge Bildiğiniz Gibi Değil!

Festivalin yıllardır merakla ve ilgiyle takip edilen bölümlerinden Mayınlı Bölge, şimdi heyecan, gerilim ve gizem dolu filmlere de yer veriyor. Tarzı, yaklaşımı, tekniği ya da anlatımı farklı, sivri; gizem, gerilim, kan ve heyecan içeren filmlerden oluşan bu bölüm özellikle heyecan arayan sinefillere sesleniyor. Mayınlı Bölge’de, Amerikan folk-korku western türünü kan, hayaletler ve büyülü gerçeklikle harmanlayan Rüzgâr, Vikingler dizisindeki rolüyle tanınan, aynı zamanda Uluslararası Yarışma jürimizde yer alan Moe Dunford’un başrolde yer aldığı gizemli aile dramı Kazı ve Berlinale’de “Lynch-vari bir psikolojik dram” sözleriyle övülen sarsıcı gerilim Sargasso Denizi Mucizesi öne çıkıyor.

 

aram_gulyuz

 

Köprüde Buluşmalar Konuşmalar Serisi Bugün Başlıyor Gösterim ve yapım hikayelerine, dünyayı dolaşan belgesellere, değişen dizi platformlarına ve izleyicilerin taleplerine, prodüksiyonun en mükemmel hatalarına, fonlar, marketler ve festivaller ile tanışma oturumlarına ve sinemada cinsiyet eşitliğine odaklanan konuşmalar serisi bu yıl 5-12 Nisan tarihlerinde düzenleniyor. Yapı Kredi Kültür Sanat-Loca ve Soho House İstanbul'da yapılacak gösterim ve konuşmalar için yerlerinizi ayırtın.

 


facebook

reset