sinemafilm.netb.evren_d.sagiroglum.samancilar_s.odenc.ozgun_ozcelikn.eraydamenderes_samancilar


50. SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından verilen 50. SİYAD Sinema Ödülleri, Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. 13 Mart Salı akşamı tiyatro ve sinema sanatçısı Nergis Öztürk’ün sunuculuğunda Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende 50. SİYAD Ödülleri sahipleriyle buluştu. Bu yılki SİYAD Ödüllerine, 'Koca Dünya' filmi damga vurdu. Yönetmen Reha Erdem, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu ödüllerinin sahibi oldu.

50. SİYAD Ödül Töreni'nde yapılan konuşmalarda, kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüz olaylarına dikkat çekildi. SİYAD Başkanı Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp konuşmasında, kadın cinayetlerine ve çocuklara cinsel istismar olaylarına dikkat çekerek 'umarım aydınlığa ulaşır ve sözümüzü sinemaya bırakırız' dedi. Törende Onur Ödülü alan Deniz Türkali, ödülünü kadınlara adadı. Türkali, “Bu ödülü tacize, tecavüze uğramış, öldürülmüş tüm kadınlar için alıyorum.” şeklinde konuşurken, sanatın keyif almak için varolduğunun altını çizdi ve setlerdeki aşırı disiplinede vurgu yaptı.

2017 yılında vizyona giren tüm yerli filmleri değerlendiren SİYAD üyeleri arasında yapılan oylama sonucunda belirlenen 50. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Film başta olmak üzere dört dalda ödül kazanan 'Koca Dünya' öne çıkan yapım oldu. Reha Erdem’in yazıp-yönettiği Koca Dünya’yı üç ödülle Pelin Esmer’in yönettiği 'İşe Yarar Bir Şey' ve iki ödülle Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metraj çalışması 'Kaygı' izledi.

 

2018_siyad_odulleri

 

Reha Erdem'in 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Film' ödüllerini aldığı gecede, Aytaç Uşun'a 'En İyi Erkek Oyuncu', Başak Köklükaya'ya ise 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülleri verildi.

Kaygı filmi 'Ahmet Uluçay En İyi İlk Film Ödülü'nü alırken, 'Giovanni Scognomillo En İyi Fantastik Sinema Ödülü' Genco filminin, 'En İyi Belgesel Film Ödülü' Blue filminin, 'En İyi Kurgu Ödülü' Reha Erdem'in oldu.

'En İyi Film Müziği Ödülü'nün Kaygı filmine verildiği törende, 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü' Yiğit Özşener'e, 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü' Ayta Sözeri'ye takdim edildi.

Yeşilçam film afişlerine imza atmış İbrahim Enez SİYAD Emek Ödülü'nün sahibi oldu.

Ödülünü, geçen yıl aynı ödülü kazanan Yönetmen Ahu Öztürk'den alan Ceylan Özgün Özçelik, geçen yıl ödül kazanan filmlerin gişe rakamlarının çok düşük kaldığını hatırlatarak sinema seyircisini filmlere destek vermeye çağırdı.


reha_erdem

 

deniz_turkali

 

ayta_sozeri

 

morhonsay_bvardar_isalman_aozguc

 

SİYAD Ödülleri:

En İyi Film: Koca Dünya

En İyi Yabancı Film: Yaşamın Kıyısında / Manchester by The Sea

En İyi Yönetmen: Reha Erdem - Koca Dünya

En İyi Erkek Oyuncu: Aytaç Uşun - Sarı Sıcak

En İyi Kadın Oyuncu: Başak Köklükaya - İşe Yarar Bir Şey

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Yiğit Özşener - İşe Yarar Bir Şey

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayta Sözeri - Aile Arasında

En İyi Senaryo: Barış Bıçakçı, Pelin Esmer - İşe Yarar Bir Şey

En İyi Müzik: Ekin Fil - Kaygı

En İyi Sanat Yönetimi: Naz Erayda – Buğday

En İyi Kurgu: Reha Erdem / Koca Dünya

En İyi Görüntü Yönetimi: Florent Herry - Koca Dünya

En İyi Kısa Film: Kötü Kız / Ayçe Kartal

En İyi Uzun Metraj Belgesel : Blue / Serhat Ünver

En İyi Kısa Belgesel : Görünmez Duvarlarım / Nurbanu Asena

Giovanni Scognamillo En İyi Fantastik Film : Genco / Ali Kemal Çınar

Ahmet Uluçay En İyi İlk Film: Ceylan Özgün Özçelik - Kaygı

Onur Ödülleri : Duygu Sağıroğlu, Deniz Türkali, İbrahim Enez


facebook

reset