sinemafilm.netfractal_munchiesduvarborclubengiasik_fermani22. RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI!

(TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 20 Aralık Cuma günü başladı.

Festivalin ilk gününde seyirciler tüm gösterimlere yoğun bir ilgi gösterdi. Film gösterimleri sonrasında gerçekleştirilen söyleşilerde “Bir Zamanlar Capetown Limanında” filminin yapımcısı Vladimir Ignatiev ve “İzle Aşkım” filminin yapımcısı Victor Glukhov seyirciyle buluştu.

Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşan Aleksandr Veledinsky’in Paris’te düzenlenen Rus Film Haftası’nda ve 69. Berlin Film Festivali’nin Rus Filmleri Seçkisinde gösterilen, 90'lı yılların Soloviev ve Shakhnazarov filmlerinin ruhunda doğrusal olmayan bir anlatıya sahip sofistike filmi IN THE PORT OF CAPE TOWN / BİR ZAMANLAR CAPE TOWN LİMANINDA’nın gösteriminden sonra filmin yapımcısı Vladimir Ignatiev seyircilerin sorularını yanıtladı. Seyircinin yüksek katılım gösterdiği, yer yer eğlenceli, yer yer derin bir sohbete dönüşen söyleşide Ignatiev, filmin gerçek bir hikâyeden uyarlandığını ve hikayesi anlatılan askerlerden birinin diğer yapımcının babası olduğunu dile getirdi vefilmin hikayesinin bir günde St. Petersburg, Kırım ve Cape Town şehirlerinde geçtiğini anlattı.

 

7_kayseri_film_fest

 

Günün son izlenen filmi ise Alexander Sukharev’in MMA hayranı olan ve yetimhanede büyüyen Alexander’ın hikayesini anlattığı WATCH MY LOVE / İZLE AŞKIM oldu. Filmin yapımcısı Victor Glukhov da seyirciyle buluştu ve seyircinin sorularını yanıtladı. Filmin çekimini teşvik edenlerin bir engelliler vakfı olduğunu dile getiren yapımcı; “Filmdeki birçok şeyi yönetmene ve onun akışına bıraktık.” dedi. Rusya'da böyle bir film yapmanın oldukça zor olduğunun altını çizen Glukhov sözlerine şöyle devam etti; "Engelliler vakfının da talebiyle önce gerçek hayatta duyma ve işitme engelli olan insanları oyuncu olarak kullanmaya çalıştık, ancak profesyonel oyuncu olmayan bu kişileri ekim takvimine kadar yetiştirmenin mümkün olmadığını gördüğümüzden, yeniden profesyonel oyunculara dönmek zorunda kaldık"

Rusya’da 13 milyonun üzerinde engelli olduğunu ve maalesef onları toplum içinde göremediklerini dile getiren Victor Glukov, onların iletişime geçme konusunda farklı olduklarını ve iletişime geçme araçlarının sadece jest ve mimiklerden oluştuğunu ifade etti.

Film gösterimleri ile sinemaseverlere yılın son festivalinde dolu dolu bir program sunacak olan 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 26 Aralık tarihine kadar Türk ve Rus Sineması'ndan en yeni ve beğenilen filmleri Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşturacak.

RANDEVU İSTANBUL"TÜRK-RUS SİNEMA SEKTÖRLERİ PANELİ" İLE PROFESYONELLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde "Türk-Rus Sinema Sektörleri Paneli" ile meslek profesyonelleri bir araya gelerek iki ülkenin sineması ve ortak yapım süreçleri hakkında konuştular.

İstanbul Üniversitesi iş birliği ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Binası Doktora Salonu'nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yapımcı, Avukat Burhan Gün'ün üstlendiği Türk-Rus Sinema Sektörleri Paneli'ne Türkiye'den CJ Entertainment Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aslan ile TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, Rusya'dan ise yönetmen Anna Yanovskaya, yapımcı Egor Odintsov, yapımcı ve oyuncu Tatyana Yakovenko, yapımcı Victor Glukhov ve yapımcı Vladimir Ignatiev konuşmacı olarak katıldı.

Rus ve Türk Sineması arasında ortak yapım, dağıtım, iş birliği olanakları yaratmak amacıyla sinema profesyonellerini Rus Yapımcılar Birliği'nden çok değerli isimlerle buluşturan panelde iki ülkenin sinemacıları Rus ve Türk Sinema Sektörleri'nin güncel durumu hakkında karşılıklı bilgi paylaşımında bulundular. Panel öncesi açılış konuşmasını yapan TÜRSAK Vakfı Başkanı Elif Dağdeviren festivaldeki "Rusya'yla Buluşma" temasını film gösteriminden öteye götürerek iki ülkenin iş birliklerinin gelişmesine yardımcı olacak bir oluşuma dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. İsmine yakışır bir şekilde uluslararası film yapımcılarının buluşma noktası olma hedefinin ilk adımının da İstanbul Üniversitesindeki bu panel olduğunu belirtti. Dünyanın bazı festivallerinde de böyle buluşmaların yapıldığını dile getiren Dağdeviren, "Biz TÜRSAK Vakfı olarak diğer festivallere göre bir farklılık yapıp sadece festivalde değil, sonrasında da bu buluşmaların takipçisi olacağız. İlerleyen yıllarda da festivalimize her sene başka ülkeleri çağıracağız ve sektör için bir buluşma ortamı yaratılmasını sağlamaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Elif Dağdeviren'in konuşmasının ardından söz alan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve panelin moderatörlüğünü de üstlenen Burhan Gün, "Sinemamızın en büyük sorunlarından biri yerellikten uluslararası ortama geçme konusu. Film ve dizilerimizin yurtdışına nasıl ihraç edildiği, ülkeler arasında ortaklığın yapılma koşullarını ve filmlerimizin o ülkelerde vizyona girme durumlarını panel ile öğrenmeye çalışacağız" diyerek sözü konuşmacılara verdi.

 

rand_ist_panel

 

Panelde günümüz dünyasının değişiminin sinemaya da yansımasını belli başlı sebeplere dayandıran CJ Entertainment Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aslan günümüzün değişen sinema dünyasına dair veriler paylaştı ve değerlendirmelerini bu verilere dayandırdı. Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde pazarın hızla büyüdüğünü söyleyen Aslan, Türkiye'de seyirci sayısı açısından son 10 yılda iki katın üzerinde büyüme olduğunu ve bu büyümenin yerli sinema sayesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Dijital platformların da ortaya çıkmasıyla birlikte sinemanın bir değişime girdiğini belirten Aslan, kaliteli ve iyi hikayesi olan filmlerin öne çıkmasıyla seyircinin de bilinçlenerek daha nitelikli işlere ilgi gösterdiğini belirtti.

Rus Sineması'nın iç dinamikleriyle ilgili özellikle devlet kurumlarının çalışma prensibinden bahseden yapımcı Egor Odintsov, hükümetten sinemaya büyük destekler geldiğini ve bu konuda Kültür Bakanlığı ile Sinema Vakfı gibi iki devlet kurumundan hibe verildiğinin altını çizdi. Kültür Bakanlığı'nın daha çok sosyal veya ideolojik alandaki filmleri desteklediğini, Sinema Vakfı'nın ise ticari amaçlı filmlere destek verdiğini söyleyen Egor Odintsov, Rusya pazarının çok hızlı geliştiğini ve sinemanın da buna ayak uydurması gerektiğini ifade etti.

Ortak yapım süreci ile ilgili söz alarak sürecin ne denli titiz ve profesyonelce adımlardan oluştuğunu anlatan TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, TRT 12 Punto ile ilgili bilgiler verdi. TRT olarak sinemaya destek amaçlı bir fon kurmaya karar verdiklerini ve bu çalışmanın sonucunda TRT 12 Puntonun ortaya çıktığını belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: "Fonun dışında bir eğitim sürecini de içeren TRT 12 Punto'yu kurduk. Film projelerini sektörden profesyoneller seçiyor. Son 12'ye kalan filmler için çeşitli eğitimler veriliyor ve sonrasında tekrar bir eleme yapılara destek verilecek 4 film seçiliyor. Sektörden gelen önerilerin de katkısıyla ilerliyoruz. İstiyoruz ki TRT 12 Punto yalnızca bir TRT markası olmasın, sektörün ürünü olsun, sektörle birlikte şekillensin, genişlesin, sektörün eleştirilerini dinleyen ve TRT'nin en az müdahil olduğu bir fon olsun".

Yabancı yapım şirketleri ile Rus Sineması'nın gelişimini ve daha nitelikli filmler üretilmesi için atılan adımlar hakkında değerlendirmelerde bulunan diğer Rus konuklar da hükümetin girişimlerinin Rus sinemacılarının faydasına olduğunu belirttiler. Konuklar, yabancı yapım şirketleri için geri ödemelerde projenin kriterlerine göre farklı yüzdelerin mevcut olduğunu, ödemelerin yapılması için gerekli şartların sağlanması neticesinde uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından seçilen projenin destek alacağını belirttiler. Bu desteğin de hem Rus hem de diğer ülke sinemalarına olumlu katkılarının olacağının altını çizdiler.

Film gösterimleri ile sinemaseverleri ve sektörel etkinlikler ile sinemacıları yılın son festivalinde dolu dolu bir program bekliyor. 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali zengin içeriğiyle 26 Aralık’a kadar bizlerle.

 


facebook

reset