sinemafilm.netkayseri_film_festulusal_kisaalican_yucesoyburcak_evren7_kayseri_ff_odulleriKAYSERİ’NİN ALTIN ÇINARI; “OMAR VE BİZ” OLDU!

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” filmi 7.Kayseri Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En iyi Yönetmen” Ödüllerine layık görüldü.

Omar ve Biz, 7. Kayseri Film Festivali’nden iki ödül ile döndü. İlk olarak “En İyi Yönetmen” ödülü alan film daha sonra jürinin “Çok sevdik” dediği gerekçeli karar ile “En İyi Film Ödülü”nün sahibi oldu.

Geceye filmin yönetmenleri Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er ve filmin baş rol oyuncularından Taj Sher Yakub katıldı.

En iyi yönetmen ödülü almaya birlikte almaya çıkan başarılı çiftten Maryna Er Gorbach bu ödülü hiç beklemediğini, jürinin filmi birlikte yöneten bir çifte bu ödülü vererek çok cesur ve açık fikirli karar verdiğini vurguladı. Gorbach sözlerine şöyle devam etti; “Bu sene çok büyük bir sinemacı olan Agnes Varda'yı kaybettik. O diyordu ki, 'Ben bütün hayatım boyunca bencillikle savaştım'. Ben bencilliği yenmiş bir sanatçı daha biliyorum. O da Bahadır.” dedi.

Gösterildiği festivallerden ödül ve övgüler alan “Omar ve Biz”, Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bender)’in komşusu Sabri (Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Cem Bender, Taj Sher Yakup ve Menderes Samancıları’ın yanı sıra Ushan Çakır, Uygar Tamer, Timur Ölkebaş, Ali Emrah Doğan ve Hala Alsayesneh de bulunuyor. “Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

 

7_kayseri_film_fest_odulleri

 

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali, ERÜ Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda, 'Saf' filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy "En İyi Kadın Oyuncu" seçilirken; "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" ise 'Küçük Şeyler' filmindeki rolüyle Alican Yücesoy'un oldu.

Görkemli Ödül Töreni

ERÜ Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali kapanış töreninde sahneye ilk olarak festival direktörü Kadir Turna geldi. Turna, "Her sene iyi niyetle güzel hayallerle çalışmaya başlayan bir festivaliz. Oldukça yoğun bir sürecin ardından festivali tamamlıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Acısıyla, tatlısıyla bugün bir festivali geride bırakıyoruz. Üzülenler, sevinenler, her festivalde olduğu gibi polemikler, tartışmalar oldu ama bildiğiniz üzere festivaller zaten bütün zıt duyguların bir arada yaşandığı ortamlardır. Bir bakıma bu tartışmalar ve polemikler sinema sektörünü zamanla olgunlaştıran sürece dönüştürür. Kuşkusuz, kazanan her zaman Türk Sineması olacaktır. Yedi yıldır birbirinden değerli sinemacıları Kayseri'de buluşturan festivalimiz, bundan sonra da aynı heyecanla bu buluşmaya ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Teşekkürlerin ne kadar önemli olduğunu insan böyle zamanlarda anlıyor" ifadelerini kullandı ve Talas Belediyesi başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Anadolu Sinemacılar Derneği, festival ekibi ve festival süresince salonları dolduran tüm Kayseri halkı ve sinemaseverlere teşekkür etti.

Sinemacılar Festivale Sahip Çıktı

Festivalin açılış konuşmasının ardından sahneye çıkan ve festivalin danışmanlığını yürüten Burçak Evren de son derece önemli mesajlar dile getirdi. Kayseri Film Festivali'nin butik bir festival olduğunu dile getiren Evren, hedeflerinin büyük bir festival değil saygın bir festival olmak olduğunun altını çizdi. Festivalin önemine dair açıklamalarda bulunan Burçak, sözlerini "İnsan festival boyunca hiç karşılaşmadığı durumlarla da karşı karşıya gelebiliyor. Bakıyorsunuz aynı yönetmenin aynı filmi yarıştığı başka festivallerde aynı koşullarda oynuyor ama Kayseri'ye gelince isteklerde bulunuyorlar. Kusura bakmasınlar ama bu festival, hiçbir grubun temsilcisi değildir ve festivalimiz ilkelere bağlı olup bunlara göre hareket ederek herkese eşit mesafede davranır. İlkelerden ödün vermemiz kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve hiçbir yönetmenin isteklerini diğer yönetmenleri ezerek yapmayız. Her yönetmene her koşulda eşit olarak değer vermek zorundayız. Bu festivale katılanlar, katılmayanlar, katılıp da dönenler, övgü düzenlerin hepsi kabulümüzdür çünkü bu festival bizim festivalimiz değil, sanatçıların festivalidir" şeklinde sürdürdü.

Ulusal Belgesel Yarışması'nda ödül kazanan Burcu Esenç ve Cantekin Cantez, belgeseli bir çocuğu varmış gibi hissettiğini söyleyip çocuğunun eşit koşullarda ve hiçbir lobiye ait olmadan yarıştırılmasını istediğini söyledi ve Kayseri Film Festivali'nde yer alan tüm jüri üyelerine tüm yönetmenlere eşit derecede davrandıkları için teşekkürlerini iletti. Sahneye ödül takdim etmek için çıkan Ulusal Yarışma jüri üyesi İpek Tuzcuoğlu da festivalde jürinin mesleki birikimine saygı gösteren yapımcı, yönetmen ve oyuncular adına teşekkürlerini sundu.

Kapan filmiyle ödül kazanan Seyid Çolak'ın ilettiği mesajda da "Biz sinemacılar zor şartlar altında alın teri akıtarak çektiğimiz bu filmleri her şeyden önce izleyiciye ulaşması için çekiyoruz. Seyircisiz bir sinemaya inanmıyoruz ve seyirciyle buluşmak, film çekme sürecinin en anlamlı sürecidir. Bizim tek derdimiz yarışmak ve kendimizi jüriye beğendirmek değil. Filmlerimizi yalnızca ödüller, jüriler ve festivaller için yapmıyoruz. Bizim asıl amacımız seyirciyle buluşmaktır ve her sinemacı da bunun kıymetini bilir ve bilmelidir. Festivallerin yaşaması, ayakta kalması ve nefes alması için sinemacıların sorumluluğu herkesten daha fazladır" ifadeleri yer aldı.

 

ulusal_kisa

 

Belgesel ve Kısa Metrajda Ödüller Sahiplerini Buldu

Ulusal Belgesel Film Yarışması'nı kazanan ve 5.000 TL'lik ödülün sahibi "Bir zamanlar bir dilin yaşayışına ilişkin hüzünlü süreci ayrıntılarıyla araştırıp dilin niteliğini de gerçekçi yaklaşımıyla belgeleyerek sergilediği" olarak belirtilen gerekçeyle Burcu Esenç ve Cantekin Cantez’in yönettiği Bir Rüya Gördüm filminin oldu. Ulusal Belgesel kategorisinde "Jüri Özel Ödülü" ise Sinan Bal'ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Olmaz Dediler Oldu filmine gitti.

a_yucesoy

 

Ulusal Kısa Metraj Yarışması'nın kazananı ve 5.000 TL'lik ödülün sahibi "Toplumda bir merkez tarafından doğruluğu sınanmadan empoze edilen halkların geçiciliğini ve göreliliğini anlatması, bu normları sorgulamaya yönelik oluşan kolektif şiddeti ve linç etme şevkini resmetme başarısı sebebiyle" Alican Yücesoy'un yönettiği Taş filminin oldu. Yarışmayı kazanan filmin yönetmeni Alican Yücesoy'a ödülünü, yarışma jürisinde yer alan Bulut Reyhanoğlu, Vuslat Saraçoğlu ve Emre Kızılırmak takdim etti.

Ulusal Yarışma, En İyi Film; OMAR VE BİZ

Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü'nü açıklamak için sahneye jüri başkanı Abdullah Oğuz geldi. En İyi Film Ödülü'ne Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er'in yönettiği 'Omar ve Biz' filmi layık görüldü. Film ekibine ödülü ise Talas Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Mustafa Yalçın, Talas Kaymakamı Zekeriya Güney ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar takdim etti.

'En İyi Yönetmen Altın Çınar Ödülü'ne 'Omar ve Biz' filmiyle Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er layık görüldü. Ödülü Ulusal Yarışma jüri başkanı ve yönetmen Abdullah Oğuz takdim etti.

'Saf' filmi ile Ulusal Yarışma'da 'En İyi Kadın Oyuncu Altın Çınar' ödülünü Saadet Işıl Aksoy alırken, 'En İyi Erkek Oyuncu Altın Çınar' ödülü 'Küçük Şeyler' filmindeki rolüyle Alican Yücesoy'un oldu. Alican Yücesoy ödülünü oyuncu ve Ulusal Yarışma jüri üyesi İpek Tuzcuoğlu'nun elinden aldı. Yarışmadaki 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ödülünü 'Peri' filmindeki performansıyla Özay Fecht'in olurken, 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ise 'Dilsiz' filmindeki rolüyle Emin Gürsoy'un oldu. 'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oyuncu kadrosunda Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek ve Kaan Alp Dayı'nın yer aldığı 'Peri' filminin oldu. Filmin oyuncularına ödüllerini Ulusal Yarışma jüri üyesi Görkem Yeltan takdim etti. 'Elia Kazan Jüri Özel Ödülü'nün sahibi ise Seyid Çolak'ın yönetmenliğini yaptığı Kapan filminin oldu. Ödülü, oyuncu Ufuk Bayraktar takdim etti.

'En İyi Senaryo Altın Çınar Ödülü' ise 'Küçük Şeyler' filminin senaristi Kıvanç Sezer'in oldu. Kıvanç Sezer'in katılamadığı törende ödülü Burçak Evren'in elinden Alican Yücesoy teslim aldı.

'En İyi Kurgu Altın Çınar Ödülü', 'Saf' filmi ile Evren Luş'un oldu. Ödülü, kurgu yönetmeni Mustafa Preşeva takdim etti. 'En İyi Görüntü Yönetmeni Altın Çınar Ödülü ise 'Dilsiz' filmi ile Andreas Sinanos ve 'Kovan' filmi ile Serdar Ünlütürk arasında paylaştırıldı. Ödüllerin sahiplerine Altın Çınar heykelcikleri görüntü yönetmeni ve Ulusal Yarışma jüri üyesi Gökhan Atılmış tarafından verildi.

Ödül gecesinde 'Yücel Çakmaklı Halk Ödülü' ise Can Evrenol'un yönettiği 'Peri' filminin oldu. Evrenol, ödülünü Suna Yıldızoğlu'nun elinden aldı.

7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

YÜCEL ÇAKMAKLI HALK ÖDÜLÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: PERİ – CAN EVRENOL

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: PERİ – DENİZHAN AKBABA / ELİF SEVİNÇ / ÖZGÜR CİVELEK / KAAN ALP DAYI

EN İYİ KURGU ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: SAF – EVREN LUŞ

EN İYİ GÖRÜNTÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: DİLSİZ – ANDREAS SİNANOS / KOVAN – SERDAR ÜNLÜTÜRK

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: DİLSİZ – EMİN GÜRSOY

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: PERİ – ÖZAY FECHT

EN İYİ ERKEK OYUNCU ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: KÜÇÜK ŞEYLER – ALİCAN YÜCESOY

EN İYİ KADIN OYUNCU ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: SAF – SAADET IŞIL AKSOY

EN İYİ SENARYO ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: KÜÇÜK ŞEYLER – KIVANÇ SEZER

ELİA KAZAN ÖZEL ÖDÜLÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: KAPAN – SEYİD ÇOLAK

EN İYİ YÖNETMEN ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: OMAR VE BİZ – MARYNA ER GORBACH / MEHMET BAHADIR ER

EN İYİ FİLM ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: OMAR VE BİZ – MARYNA ER GORBACH / MEHMET BAHADIR ER

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: TAŞ – ALİCAN YÜCESOY

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ ALTIN ÇINAR HEYKELCİĞİ: BİR RÜYA GÖRDÜM – BURCU ESENÇ & CANTEKİN CANTEZ

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: OLMAZ DEDİLER OLDU – SİNAN BAL


facebook

reset