sinemafilm.net21_randevu_istanbulfehmi_yasarkariyo_ababayb.korcan_y.ozsenerege_kokenliRANDEVU İSTANBUL, 21. YAŞINI KUTLADI

TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği 21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni ile sinemaseverleri bir araya getirdi.

Gecede TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimlerini onurlandırmak amacıyla 3 yıl önce hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nü ülkemizin kültür ve sanat yaşamına sunduğu değerli katkılardan dolayı “Kariyo & Ababay Vakfı” aldı.

8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen festival bu yıl, Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla “Çağdaş Fransız Sineması”ile “Fransız Sinemasının Büyük Ustaları”na odaklanırken “İlk Randevu”bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerin karşısına çıktı.

21_randevu_istanbul

 

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen 21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin Fransız Kültür Merkezi’ndeki töreninde gecenin sunuculuğunu oyuncu Ege Kökenli üstlenirken geceye TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar, TÜRSAK Vakfı Başkan Yardımcıları Cemal Okan ile Gökhan Mutluay, Yönetim Kurulu üyesi Demir Karahan, Genel Kurul Üyesi Elif Dağdeviren, oyuncu Yiğit Özşener oyuncu Tuğçe Zeynep Bayat ve ünlü modacı Bahar Korçan katıldı.

Gecede konukları ilk selamlayan TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar oldu. Yaşar, konuşmasında şunları aktardı; “Ortak dünya, ortak değerler, ortak kültür imkanı giderek azalıyor ve maalesef ve çok acı ki insanlık karanlık bir yolda büyük bir savaşa doğru kahredici bir iletişimsizlik, yıkıcı bir anlayışsızlık ve ötekileştirme, gören bir körlük, duyan bir sağırlık, dokunan bir hissizlik içinde koşarak gidiyor.

İşte bu atmosferde sanat, sanatçı ve sanat ürününün önemi yeniden ve daha büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Bu körlük, sağırlık ve iletişimsizliği paramparça etmek… İnsanlığa kaybetmek üzere olduğu hoşgörü ve hümanizmayı hissettirerek ötekileştirmenin, düşman yaratmanın imkan ve alanlarını daraltmak… Bunu ne ekonomi, ne siyaset, ne teknoloji ve bilim yapabilir. Bu büyük misyon ancak sanat ve sanatçıların muazzam imkan ve vizyonuyla ve o büyük kalpleriyle olur.

kariyo_ababay

 

Kültürlerarası diyalog imkanlarını artırmayı bir gelenek haline getiren Fransız Kültür Merkezi’ne ve onun değerli yöneticilerine bu yılki işbirliğimiz ve değerli çalışmaları nedeniyle, sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Türsak'ın sinemamızın ve sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak adına yaptığı çalışmaların nerdeyse tamamında bize desteklerini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Bakanlığımızın bizi her zaman büyük bir anlayış ve sevgiyle destekleyen değerli personeline sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

b.korcan_y.ozsener

 

TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nü kültür ve sanat yaşamımıza sunduğu değerli katkılardan dolayı “Kariyo & Ababay Vakfı” aldı.

Ödülü Kariyo & Ababay Vakfı’nın kurucuları Dürin Ababay ve Sami Kariyo birlite alırken teşekkür konuşmasını Sami Kariyo yaptı. Kariyo konuşmasında şunları dile getirdi; “Herşeyden evvel çok teşekkür ederim. Bu ödülü hem vakfımız adına hem de Başka Sinema’nın emektarları adına alıyoruz. Başka Sinema gerçekten bu işe kendini vakfetti. Kendini sinemaya ve sanata vakfetmiş değerli insanları var. Hepimiz aynı yolun yolcusuyuz ve sanata, sinemaya gönülden destek veriyoruz. Bir avuç insanız kısıtlı imkanlarla eklimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben bu ödülü bir sinema dostundan bir diğerine verilmiş çok hoş bir hediye oalrka kabul ediyorum. Dostların birbirini hatırlaması son zamanlarda çok sık olan bir şey değil. Bu ödülün bizim nazarımızda hatırlanma adına çok büyük bir değeri var, yeniden teşekkür ederim.”

Fransız Kültür Ateşesi Christophe Pecot da gecede bir plaket aldı. Pecot teşekkür konuşmasında “21. Randevu İstanbul’da plaket almaktan dolayı onur duyduğunu dile getirdi. Pecot sözlerine şöyle devam etti; “Kurulduğu günden beri TÜRSAK Vakfı sinema için elinden gelen her şeyi yaptı. Bir çok katkı sağladı. Başka kültürlerden filmler tanımamız için her sene bu organizasyonu yapması çok değerli. Bu festival çok keyifli ve çok güzel. Burada olmaktan çok memnunum. Herkese teşekkür ediyorum.”


facebook

reset