sinemafilm.netprof_dr_adem_sozuerbengi_semercizuhal_olcay_yesim_ustaoglustephen_thamansami_sekeroglu9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali CRR'de düzenlenen törenle başladı

Adalet temasıyla her yıl düzenlenen "9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali" Cemal Reşit Rey'de gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla yapılan açılışı Yekta Kopan sundu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da "Adalet" temasıyla düzenlenen festivalin açılış programı, sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla Cemal Reşit Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılışta Zuhal Olcay, Yeşim Ustaoğlu, Zeynep Atakan, Izeta Gradevic, Ioana Uricaru, Maxine Williamson, Antonio Saura, Ruth Gabriel, Sahraa Karimi, Teodor Kuhn ve bir çok sinema dünyası ismi hazır bulundu.

Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: "Kız çocuklarımızın tecavüzcüsüyle evlensin mi evlenmesin mi tartışmasını yapmak utanç verici"

Festivalin 9.cu yılına gelene kadar bir çok konuyu gündeme getirdiklerini anlatan festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer açılış konuşmasında şunları söyledi: "Her hesaplaşma hukuk devletine uygun yapılmalıdır. Yeni çağa girerken sanal dünyada da adalet sağlanmalı. Gençler ve çocukları çok önemsiyoruz. Bir kız çocuğu iklim değişikliğine olan tepkisini dile getirip dünyanın dikkatini çekiyor. Bizde ise kız çocuğunun, tecavüzcüsüyle evlendirilip evlendirilmemesi konuşuluyor. Bunun tartışmasını yapmak utanç verici"

 

zuhal_olcay_yesim_ustaoglu

 

Akademik Program

Festivalde, dünyanın birçok yerinden adalet ve barış temalı filmleri izlenime sunduklarını dile getiren Sözüer, "Dokuzuncusu düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Adalet” temalı filmleri bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 22 – 28 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi merkez bina doktora salonunda düzenlenecek."

Onur Ödülleri Ustaoğlu ve Thaman'a

Yekta Kopan'ın sunuculuğunu üstlendiği programda, jüri üyelerine plaket takdiminin yanı sıra "Sinema Onur Ödülü" Zuhal Olcay tarafından Yeşim Ustaoğlu'na, "Akademik Onur Ödülü" Prof. Dr. Adem Sözüer tarafından Stephen Thaman'a, Sinemaya Katkı Ödülü ise Zeynep Atakan tarafından Prof. Sami Şekeroğlu'na verildi.

 

sami_sekeroglu

 

Semerci: "Bu film festivaline gücümüz yettiğince devam edeceğiz"

Festival Direktörü Bengi Semerci festival kapsamında gösterilecek filmlere ilişkin bilgi vererek, "Bütün zorluklara rağmen bazen ayağımız taşa takılsa da bazen yaptıklarımız bir işe yaramıyor gibi gelse de adalete olan inancımızla o güçle ve herkese adaletin gerçekten gerekli olduğuna inandığımız için biz bu film festivaline gücümüz yettiğince devam edeceğiz." diye konuştu. Semerci konuklara ve emeği geçenlere teşekkür ederek festivalin programını şöyle aktardı:

"Adalet Terazisi" ve "Beyaz Perdede Adalet"

Panorama bölümü bu yıl iki başlık altında sunulacak. Adalet Terazi’si bölümünde 11 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Bu filmlerin on tanesi Türkiye Prömiyerlerini gerçekleştirecek. Beyaz Perdede Adalet bölümünde ise son yıllarda çekilmiş değerli Türk filmlerinden bir seçki izleyeceğiz. Ayrıca bu yıl sinema onur ödülümüzün taktim edildiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki de seyirci ile buluşacak. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Festivalde iki yenilik

Bunlardan ilki “Altın Terazi Kısa Film Senaryo yarışması”. Bu yeniliğimizin jürisinde ise Tarık Tufan, Simona Nobile ve Maxine Williamson yer alıyor. Adalet temalı 68 senaryo içinden ön jürinin seçtiği 10 tanesi finalde yarışacak ve birinci olan senaryo festivalin sağlayacağı destekle önümüzdeki yıl film olarak gösterilecek.

Sinema sektöründe bir ilk: "Endüstri Günleri"

İkinci yeniliğimiz ise Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, "Endüstri Günleri" olacak. 23-25 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecek bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması

Festivalin 'Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak sekiz filmin gösterim takvimi ise şöyle şekillendi:

s_atakan

 

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması seçkileri…

Batmadan (Buoyancy)

Yönetmen: Rodd Rathjen 14 yaşında Kamboçyalı bir çocuk, daha iyi bir hayat arayışıyla evini terk eder. Ancak Taylandlı bir borsacıya satılır ve bir balıkçı teknesine köle olarak alınır. Etrafındaki diğer köleler işkence görüp öldürülürken, özgürlük için tek umudunun onu esir alan kişiler kadar vahşi olmak olduğuna karar verir.

Gösterim Beyoğlu Sineması 24.11.2019 - 19.00 (Film ekibinin katılımıyla) City’s Nişantaşı 22.11.2019 - 21.30

Bir Oğul (Bik Eneich: Un Fils / A Son)

Yönetmen: Mehdi M. Barsaou Tunus, 2011 yazı. Ülkenin güneyindeki tatil, Fares, Meriem ve 10 yaşındaki oğulları Aziz için Aziz’in bir pusuda yanlışlıkla vurulmasıyla felaketle biter. Yaralanması sonrasında karaciğer nakline ihtiyaç duyması, uzun zamandır saklı olan bir sırrın ortaya çıkmasına neden olarak hayatlarını değiştirir. Aziz ve ilişkileri kurtulabilecek midir?

Gösterim Beyoğlu Sineması 23.11.2019 - 19.00 City’s Nişantaşı 25.11.2019 - 19.00

Gerilla (Guerilla)

Yönetmen: György Mór Kárpáti 1849’da Habsburg İmparatorluğu’na karşı Macaristan’da açılmış özgürlük savaşı sona ermek üzeredir. Askeri güçlere katılmamak için saklanmış olan Barnabás, ormanın derinliklerinde bir gerilla grubu ile birlikte saklanan yaralı kardeşini bulmak ve korumak için evden ayrılmış, ülkenin içlerine doğru ilerlemektedir.Gerillalar, bitkinliklerine, açlığa ve bilgi alamamalarına rağmen davaları için savaşmaktadırlar. Barnabás kardeşini yabancılaşmış ve güvensiz şekilde bulur. İki erkek arasındaki gerilim, kamptaki aynı hemşireden hoşlandıkları ortaya çıkınca iyice artar. Kardeşinin güvenini kazanmak ve onu eve götürmek umuduyla Barnabás, kalmaya ve geçmişi hakkında yalan söylemeye karar verir. Bu sırada savaşın acımasızlığıyla yüzleşmek zorundadır.

Gösterim Beyoğlu Sineması 24.11.2019 - 16.30 City’s Nişantaşı 26.11.2019 - 16.30 (Film ekibinin katılımıyla)

Hapishane Müdürü (Sorkhpoust / The Warden)

Yönetmen: Nima Javidi 1966’da İran’ın güneyindeki bir hapishane şehrin yeni havaalanına yakınlığı nedeniyle boşaltılmaktadır. Hapishane müdürü Binbaşı Jahed, mahkumları yeni hapishaneye nakletmektedir ve çok geçmeden hakkında idam kararı alınmış bir mahkumun kayıp olduğu haberini alır!

Gösterim Beyoğlu Sineması 26.11.2019 - 21:30 (Film ekibinin katılımıyla) City’s Nişantaşı 23.11.2019 - 16:30

Keskin Bir Bıçak (Ostrym Nozom / By A Sharp Knife)

Yönetmen: Teodor Kuhn Oğlu öldürülen bir babanın hikayesi. Suçlanan dört kişi yanlış hüküm nedeniyle serbest kalmışlardır. Gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlı olan baba, pasif davranan polis kuvvetleriyle, yozlaşmış yargı sistemiyle ve etkili bir çete ile mücadeleye girer. Böylesine çarpık bir sistemde başarılı olabilecek midir?

Gösterim Beyoğlu Sineması 26.11.2019 - 19:00 City’s Nişantaşı 24.11.2019 - 19:00 (Film ekibinin katılımıyla)

Küçük Şeyler (La Belle / Indifference)

Yönetmen: Kıvanç Sezer Onur, bölge müdürü olarak çalıştığı ilaç şirketinden atılır. İşsizlik başta ona çok büyük bir sorun olarak görünmez ama karısı Bahar için aynı şey geçerli değildir. Onur onu dinlemez ve gitgide sadece karısının kaygılarına değil etrafındaki dünyaya karşı da aldırmaz hale gelir. Güzel bir aldırmazlık halindeki Onur, daha ziyade zebralarla çevrelenmiştir. Komedi malzemesi olmayan olayları absürt bir mizahla ele alan bu hikayede, kişisel bir krizin bir evliliği nasıl etkilediğini görüyoruz.

Gösterim Beyoğlu Sineması 25.11.2019 - 19:00 City’s Nişantaşı 26.11.2019 - 21:30 (Film ekibinin katılımıyla)

Papicha (Papicha)

Yönetmen: Mounia Meddour Cezayir, 1990lar. Nedjma, moda tasarımı konusunda tutkulu olan 18 yaşında bir öğrencidir. Cezayir İç Savaşı’nın trajik olaylarının onun normal bir hayat yaşamasına ve arkadaşı Wassila ile gece dışarı çıkmasına engel olmasını reddetmektedir. Sosyal şartlar daha muhafazakar hale geldikçe, radikaller tarafından konan yeni yasakları reddetmiş ve özgürlük ve bağımsızlığı için bir defile düzenleyerek savaşmaya karar vermiştir.

Gösterim Beyoğlu Sineması 22.11.2019 - 21:30 City’s Nişantaşı 26.11.2019 - 19:00

Verida'nın Düğünü (Il Corpo Della Sposa / Flesh Out)

Yönetmen: Michela Occhipinti Verida güzellik salonunda çalışan, sosyal medya bağımlısı ve arkadaşları ile vakit geçiren modern bir kızdır. Yine de, ailesi tarafından evlenmesi için seçilen bir adamla nişanlanır ve onun yaşındaki diğer birçok kız gibi, gavaj adı verilen gelenek nedeniyle tatmin edici bir kiloya ulaşmak için zorla beslenir. Çünkü Mauritania’da balık etinde bir vücuda sahip olmak büyük bir güzellik, çekicilik, zenginlik ve sosyal statü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Düğün hızla yaklaşmaktadır ve her yemek üstüne yemekten sonra Verida bir zamanlar normal olduğunu düşündüğü her şeye; sevdiklerine, hayatına ve en azından kendi bedenine meydan okur hale gelecektir.

Gösterim Beyoğlu Sineması 22.11.2019 - 19:00 City’s Nişantaşı 24.11.2019 - 16:30

 

Festivalde Yeşim Ustaoğlu Seçkisi

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl, sinema onur ödülünün taktim edidiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki seyirci ile buluşacak. Ustaoğlu filmleri seçkisi, festival kapsamında Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City's sinemalarında gösterilecek.

Adalet Terazisi Seçkileri

Soy Bağı

Savovi Stitches Gösterim Beyoğlu Sineması 23.11.2019 - 21.30 City’s Nişantaşı 25.11.2019 - 16.30

Zincirlenmiş

Love Trilogy: Chained Gösterim Beyoğlu Sineması 23.11.2019 - 14.00 City’s Nişantaşı 27.11.2019 - 21.30

Liliana Pereira askeri yönetim sırasında kaçtığı ülkesine geri dönüyor. Hapis cezası, işkence ve oğlunun velayetenin kaybıyla dolu geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.Bir başka sistematik şiddet kurbanı kadınla beraber, Liliana’nın kalbinden geçenle vicdanı arasında seçim yapması gerekmektedir.

Kimliksiz

Izbrisana Erased Gösterim Beyoğlu Sineması 25.11.2019 - 21.30 City’s Nişantaşı 23.11.2019 - 14.00

Kayboluşun Gizemi

Di da zhi mi The Enigma of Arrival Gösterim Beyoğlu Sineması 27.11.2019 - 21.30 City’s Nişantaşı 22.11.2019 - 16.30

Havva, Meryem, Ayşe

Hava, Maryam, Ayesha Gösterim Beyoğlu Sineması 26.11.2019 - 16.30 City’s Nişantaşı 23.11.2019 - 21.30

Gece Yarısı Koşucusu

Der Laufer Midnight Runner Gösterim Beyoğlu Sineması 22.11.2019 - 16.30 City’s Nişantaşı 24.11.2019 - 14.00

Depozito

Tryggð The Deposit Gösterim Beyoğlu Sineması 28.11.2019 - 16.30 City’s Nişantaşı 23.11.2019 - 19.00

Danimarka’nın Oğulları

Danmarks Sønner Sons of Denmark Gösterim Beyoğlu Sineması 27.11.2019 - 19.00 City’s Nişantaşı 24.11.2019 - 21.30

Boğa

Byk The Bull Gösterim Beyoğlu Sineması 23.11.2019 - 16.30 City’s Nişantaşı 25.11.2019 - 21.30

Adem

Adam Gösterim Beyoğlu Sineması 24.11.2019 - 21.30 City’s Nişantaşı 22.11.2019 - 19.00

8 Numaralı Jüri Üyesi

Bae-Sim-Won Juror 8 Gösterim Beyoğlu Sineması 24.11.2019 - 14.00 City’s Nişantaşı 27.11.2019 - 19.00

Beyaz Perdede Adalet Seçkileri

Saf

Gösterim Beyoğlu Sineması 27.11.2019 - 14:00 City’s Nişantaşı 23.11.2019 - 12:00

Kardeşler Brothers

Gösterim Beyoğlu Sineması 26.11.2019 - 14:00 City’s Nişantaşı 28.11.2019 - 19:00

İçerdekiler Insiders Gösterim Beyoğlu Sineması 28.11.2019 - 21:30 City’s Nişantaşı 27.11.2019 - 16:30

Güvercin Hırsızları The Pigeon Thieves

Gösterim Beyoğlu Sineması 22.11.2019 - 14:00 City’s Nişantaşı 24.11.2019 - 12:00

Güven Trust Gösterim Beyoğlu Sineması 23.11.2019 - 12:00 City’s Nişantaşı 28.11.2019 - 16:30

Daha More

Gösterim Beyoğlu Sineması 28.11.2019 - 14:00 City’s Nişantaşı 26.11.2019 - 14:00

Aden Eden

Gösterim Beyoğlu Sineması 24.11.2019 - 12:00 City’s Nişantaşı 22.11.2019 - 14:00

Yeşim Ustaoğlu'ndan 'Tereddüt', 'Pandora'nın Kutusu' ve 'Araf'

Yeşim Ustaoğlu seçkileri

Tereddüt Clair Obscur

Gösterim City’s Nişantaşı 28.11.2019 - 14:00

Pandora’nın Kutusu Pandora’s Box

Gösterim (Film ekibinin katılımıyla) Beyoğlu Sineması 25.11.2019 - 16:30

Araf Somewhere in Between

Gösterim Beyoğlu Sineması 27.11.2019 - 16:30 City’s Nişantaşı 25.11.2019 - 14:00

Açılış töreni yönetmen Miroslav Terzic’in “Soy Bağı” adlı filminin gösterilmesiyle sona erdi.


facebook

reset