sinemafilm.netperihan_savas


30. Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu!

30. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreni 27.Nisan’da CerModern’de yapıldı. Ödül töreninin başında Orfeon Oda Korosunun konseri sırasında elektrikler kesildi. İzleyiciler telefonlarının ışıklarıyla koroyu aydınlattı. En iyi film ödülünün sahibi Osman Nail Doğan imzalı “Güvercin Hırsızları” oldu.

30. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreni dün 20.00’de CerModern’de yapıldı. Ünsal Ünlü’nün sunuculuğunda gerçekleştirilen törene yönetmen, oyuncu ve sinemaseverlerin ilgisi yoğundu. Törende en iyi film ödülünün sahibi Osman Nail Doğan imzalı “Güvercin Hırsızları” oldu. Berkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy başrollü “Görülmüştür” toplam dört ödül kazanırken, prömiyerini geçtiğimiz sene Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren “Kardeşler” ve “Saf” ise ikişer ödüle layık görüldü.

CerModern’de yapılan 30. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül törenininde sahneye çıkan Orfeon Oda Korosunun konseri sırasında şehir şebekesinden kaynaklı bir sorun nedeniyle elektrikler kesildi. Jeneratör devreye girene kadar sinemaseverler telefonlarının ışığıyla koroyu aydınlattı ve konser devam etti. Koro şefi dinleyicilere destekleri için teşekkür etti. Sunucu Ünsal Ünlü sahneye çıkarak arızayla ilgili bilgi verdi, hem koroya hem de sinemaseverlere destekleri için teşekkür etti. İzleyicilerin yoğun ilgisini geri çevirmeyen Orfeon Oda Korosu konserini uzattı ve izleyicilerden yoğun alkış aldı.

 

30_ank_uaff

 

18-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali etkinlikleri kapsamında “Yolu Festivalden Geçenler” seçkisi gösterildi. Gösterimin ardından senarist Ebru Ceylan, Natali Yeres ve yönetmen Hüseyin Karabey izleyicilerle söyleşi yaptı.

Otuzuncu yaşını kutlayan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl otuzuncu yaşına özel olarak hazırladığı “Yolu Festivalden Geçenler” seçkisi Büyülü Fener Kızılay sinemasında sinemaseverlerle buluştu. Seçkide yönetmenlerin Ankara Film Festivaline katıldıkları ilk kısa filmler, Natali Yeres’in Aynalar Suiti filmi, Hüseyin Karabey’in Dialog filmi, Ebru Ceylan’ın Kıyıda filmi, Mehmet Bahadır Er’in GoyGoy filmi gösterildi. Gösterimlerin ardından sinema eleştirmeni Şenay Aydemir moderatörlüğünde, senarist Ebru Ceylan, Natali Yeres ve yönetmen Hüseyin Karabey izleyicilerle söyleşi yaptı.

Hüseyin Karabey: “Hiçbir zaman umutsuz olmayın”

Çok heyecanlandığını dile getiren Hüseyin Karabey, “O kadar eski ki ben bu festivale film gönderdiğimi bile hatırlamıyorum. Festival ekibi bu sene beni aradığımda yeniden anımsadım” dedi. Karabey, Ebru Ceylan’la aynı okulda bitirme projesi olarak çektikleri filmleri Ankara Uluslararası Film Festivaline gönderdiklerini belirtti. Gençlere hiçbir zaman umutsuz olmamalarını söyleyen Karabey,” Benim ilk çektiğim film işte buydu. Sinema deneyim işi. Varsa burada sinemacılar devam etsinler mutlaka” dedi. Sinemanın deneyim işi olduğunu vurgulayan Karabey, “Hata yapmaktan çekinmemek lazım. Biz de sanat eğitimi hata yapmamak üzerine. Oysaki tam tersine bol bol hata yapılmalı” dedi.

Ebru Ceylan: “Yönetmen olmak istiyordum”

Filmi çektikleri dönemde çok okuduklarını, felsefe tartışmaları yaptıklarını belirten Ebru Ceylan, “O dönemde Ankara Uluslararası Film Festivali gibi büyük bir festivalde filmlerimizin yarışması çok heyecan vericiydi” dedi. Öğrencilik yıllarında yönetmen olmak istediğini söyleyen Ceylan “Bu filmden sonra birkaç kısa film daha çektim. Bu film bazı festivallerde ödüller kazandı, yurtdışı festivallere gitti ama daha sonra çektiklerim gerçekten bir fiyaskoydu. Yönetmen olamayacağımı anladım. O yüzden senarist oldum” dedi. İlk filminde iyi bir görüntü yönetmeniyle çalışmasının zorluk yarattığını dile getiren Ceylan, “Uğur İçbak çok iyi bir görüntü yönetmeni. O dönemde bir şekilde ona ulaşmışım. Yanımda profesyonel bir görüntü yönetmeni olunca ben sahne tam olmasa da ‘tamam oldu’ diyorum. İnsanları bekletmemek, onları yormamak için bazı olmayan yerlere de oldu diyerek filmi bitirdim. Ancak ilk filminizi çekerken çalışırken rahat çalışabileceğiniz kişilerle çalışın” dedi.

 

Natali_Yeres_Ebru_Ceylan_Huseyin_Karabey

 

Natali Yeres: “İlk en iyi sanat yönetmeni ödülünü veren festival”

Natali Yeres en eskilerden biri olduğunu vurgulayarak, “O yıllarda Ankara Uluslararası Film Festivali çok önemliydi. Kurucuları çok önemliydi bizim için” dedi. Ankara Uluslararası Film Festivalinin bir önemli özelliğinin de ilk en iyi sanat yönetmeni ödülünü veren festival olduğunu belirtti.

30. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

En İyi Film: GÜVERCİN HIRSIZLARI (Osman Nail Doğan)

En İyi Yönetmen: Ali Vatansever (SAF)

En İyi Kadın Oyuncu: Saadet Işıl Aksoy (SAF)

En İyi Erkek Oyuncu: Berkay Ateş (GÖRÜLMÜŞTÜR)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Füsun Demirel (GÖRÜLMÜŞTÜR)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Bülent Çolak (SUÇ UNSURU)

Onat Kutlar En İyi Senaryo: Serhat Karaaslan (GÖRÜLMÜŞTÜR)

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film: NEBULA (Tarık Aktaş)

En İyi Görüntü Yönetmeni: A. Emre Tanyıldız (KARDEŞLER)

En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Emre Yurtseven (KARDEŞLER)

En İyi Özgün Müzik: Mustafa Avcı (YUVA)

Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu: Naim Kanat (GÜVERCİN HIRSIZLARI)

SİYAD En İyi Film: GÖRÜLMÜŞTÜR (Serhat Karaaslan)

Ulusal Belgesel Yarışması En İyi Film: TANRI GÖÇMEN ÇOCUKLARI SEVER Mİ ANNE? (Rena Lusin Bitmez)

Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Film: DUYUYOR MUSUN ANNE? (Tuna Kaptan)

Proje Desteği Ödülü: KARANLIKTA ISLIK ÇALANLAR (Pınar Yorgancıoğlu)

 

30_ank_uaff

 


facebook

reset