sinemafilm.netperihan_savasodullerAngeliki_PapouliaValeska_Grisebachumut_subasi


37. İstanbul Film Festivali, Koç Müzesi'nde Yapılan Ödül Töreni'yle Sona Erdi

Yazar ve programcı Yekta Kopan’ın sunuculuğu üstlendiği 37. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni Koç Müzesi'nde yapıldı. İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan'ın konuşmasıyla açılan törende, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Tolga Karaçelik’in “Kelebekler” adlı filmi layık görüldü. Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü, Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” adlı filmine verildi. Saraçoğlu, ödülü jüri başkanı Pelin Esmer’den aldı. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 60 film yarıştı.

 

kerem_ayan

 

İstanbul Film Festivali’nin uluslararası, ulusal ve kısa film yarışmaları kapsamında üç ödül veren Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI’nin Ulusal ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarındaki filmleri değerlendiren jürisinin başkanlığını İtalya’dan Massimo Lechi yaptı.

FIPRESCI Ödüllerini Uluslararası Yarışma’da Chloé Zhao’nun yönettiği “The Rider”, Ulusal Yarışma’da Emre Yeksan’ın yönettiği “Körfez”, Ulusal Kısa Yarışma’da Ayce Kartal’ın yönettiği “Kötü Kız” filmleri kazandı. Ödülleri Massimo Lechi ve Ali Ercivan açıkladı. “Looking for Oum Kulthum / Ümmü Gülsüm’ün Peşinde” filminin yönetmeni, sanatçı Shirin Neshat, sinema muhabiri Christine Masson, yapımcı, yönetmen ve senarist Erol Mintaş tarafından değerlendirilen 12 filmden Sharunas Bartas’ın yönettiği “Frost / Ayaz” ödüle layık görüldü.

 

yekta_kopan

 

Başkanlığını geçen yıl Altın Lale ödülünü alan yönetmen João Pedro Rodrigues’in üstlendiği 37. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Marcelo Martinessi, oyuncu Angeliki Papoulia, müzisyen Pivio ve Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk yer aldı. Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü Nelson Carlo de los Santos Arias’ın “Cocote” filmine verildi.

 

cem_davran

 

 

shirin_neshat

 

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 11 ülkeden 11 film yarıştı. Ödüle bu yıl, Valeska Grisebach’in “Western” isimli filmi layık görüldü. Jüri başkanı João Pedro Rodrigues’in açıkladığı ödülü Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları ve İnovasyon Grup Başkanı Ata Selçuk sundu.

 

guvercin_film_ekibi

 

En İyi Belgesel Ödülü Rojda Akbayır yönettiği “Parçalar” filmine verildi. CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan “Güvercin” filmi oldu.

 

a_keskiner

 

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü için, yapımı 2017-2018 sezonunda tamamlanan 13 film yarıştı. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplandı. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière oldu.

En İyi Özgün Müzik Ödülü “Güvercin” filmiyle Canset Özge Can’a verildi. En İyi Kurgu Ödülü’nü “Sofra Sırları” filmiyle Osman Bayraktaroğlu kazanırken, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü “Kaçış” filmiyle Florent Herry aldı. En İyi Senaryo Ödülü’nü “Sofra Sırları” filmiyle Ümit Ünal kazandı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü “Kelebekler” filmindeki rolüyle Tolga Tekin ve “Yol Kenarı” filmindeki rolüyle Tansu Biçer kazandı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Sofra Sırları” filmindeki rolüyle Demet Evgar’ın oldu.En İyi Yönetmen ödülü, “Yol Kenarı” filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi.

 

florent_herry

 

Mehmet Ali Konar’ın “Hewno Bêreng / Renksiz Rüya” adlı filmi Mansiyon’a layık görüldü.

 

umit_unal

 

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Umut Subaşı’nın “Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var” adlı filmi kazandı.Harun Durmuş’un “Doğu Yakası” adlı filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.

 

vuslat_saracoglu

 

Ödül Kazananlar

Altın Lale Uluslararası Yarışma

• Altın Lale – Western (Valeska Grisebach)

• Jüri Özel Ödülü – Cocote (Nelson Carlo de los Santos Arias) Sinemada İnsan Hakları Yarışması

• Ayaz / Frost (Sharunas Bartas) “Jüri olarak Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan filmleri izlemek müthiş bir yolculuk oldu bizim için. Bu bölümden tek bir filmi ödüllendirmek çok zorlu olsa da seçtiğimiz filmin savaş şartları altında insan ruhunun karmaşıklığını büyük bir derinlikle yakaladığını düşünüyoruz.”

Ulusal Yarışma

• Altın Lale En İyi Film – Borç (Vuslat Saraçoğlu)

• En İyi Yönetmen – Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu

• Jüri Özel Ödülü – Onat Kutlar anısına: Kelebekler (Tolga Karaçelik)

• Mansiyon – Hewno Bêreng / Renksiz Rüya (Mehmet Ali Konar)

• En İyi Senaryo Ödülü – Sofra Sırları filmiyle Ümit Ünal

• En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Sofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar

• En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin, Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçer

• En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Kaçış filmiyle Florent Herry

• En İyi Kurgu Ödülü – Sofra Sırları filmiyle Osman Bayraktaroğlu

• En İyi Özgün Müzik Ödülü – Güvercin filmiyle Canset Özge Can Ulusal Kısa Film Yarışması

• En İyi Kısa Film – Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var (Umut Subaşı) “Günlük yaşamın tuhaflıklarını ve saçmalıklarını (çok zorlu bir yoldan) birçok anlatı katmanından kesitlerle sunabildiği için...”

• Mansiyon – Doğu Yakası (Harun Durmuş) “Aşina olduğumuz mülteci krizini özgün ve enerjik bir yönetmenlik hüneriyle dönüştürebildiği için...” Ulusal Belgesel Yarışması

• En İyi Belgesel – Parçalar (Rojda Akbayır) “Kişisel ve fazlasıyla kırılgan bir öyküyü yinelenen toplumsal trajedilerin yaşandığı bir coğrafya sahnesinde, evrensel ve dengeli bir anlatıma dökmeyi başardığı için…” Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

• Güvercin (Banu Sıvacı)

FIPRESCI Ödülleri

• Uluslararası Yarışma’da The Rider (Chloé Zhao) “Erkekliğin kırılganlığını betimlerken kullandığı, gerçekçi anlatımı incelikli bir görsel şiirsellikle birleştiren estetik tarzı nedeniyle…”

• Ulusal Yarışma’da Körfez (Emre Yeksan) “Günümüz Türkiye’sinin rahatsızlıklarına sarsıcı bir anlatımla yaklaşması ve özgün yönetmenlik becerisi nedeniyle…”

• Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Kötü Kız (Ayce Kartal) “Çocukluğa dair peşini bırakmayan huzursuzlukları, güzel, sofistike ve moral yükseltici bir şekilde, özgün ve güçlü sinemasal sesinin esin kaynağına dönüştürmesi nedeniyle…”

 


facebook

reset