sinemafilm.netkerem_ayanhulya_ali_ucansuLynne_Ramsay_umit_unalkerem_ayanemin_alper_fibresci_odulu


38. İstanbul Film Festivali, Rahmi Koç Müzesi'nde Yapılan Ödül Töreni'yle Sona Erdi

38. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni Haliçteki Rahmi Koç Müzesi'nde yapıldı. İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan'ın konuşmasıyla açılan törende, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Tolga Karaçelik’in “Kelebekler” adlı filmi layık görüldü. Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü, KIZ KARDEŞLER filmiyle Yönetmen: Emin Alper'in oldu. Emin Alper, ödülü jüri başkanı Ümit Ünal'dan aldı. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 52 film yarıştı.

 

t_pirselimoglu_emin_alper

 

Yazar ve programcı Yekta Kopan’ın sunuculuğu üstlendiği gecede Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

Başkanlığını dünya çapında ses getiren ödüllü filmlerin yönetmeni Lynne Ramsay’nin üstlendiği 38. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma jürisinde Kanadalı yönetmen Philippe Lesage, birçok festivalden ödül kazanan oyuncu Damla Sönmez, İrlanda’nın en tanınmış ve saygın yeni nesil oyuncularından Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer aldı.

Uluslararası Yarışma’da “sinemanın son Don Kişot’larının incelikli ve acı hikâyesini anlattığı için” Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek, Ulusal Yarışma’da “hikâyesindeki insanın karmaşık doğası, dram ve mizah arasındaki kurduğu denge, güçlü sinemasal dili için” Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler, Ulusal Kısa Yarışma’da ise “kültürel ve duygusal bir miras olarak aile ilişkileri bağlamında insan doğasının derinliklerini gösterdiği için” Deniz Telek’in yönettiği Gümüş filmi ödüle layık görüldü. Ödülleri jüri başkanı Victoria Smirnova ve jüri üyesi Angelo Mitchievici açıkladı.

 

Talking-About_Trees

 

İstanbul Film Festivali’nde “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen filmlerden birine Sinemada İnsan Hakları Ödülü veriliyor. Yarışma jürisinde Romanyalı yönetmen ve senarist Florin Şerban; oyuncu, yönetmen ve tiyatro yazarı Nihal Koldaş ile yönetmen ve video sanatçısı Adrian Figueroa yer aldı. “Şiirsel olmakla birlikte aynı zamanda insanı düşünmeye sevk edebildiği için” Enrique Castro Ríos’ın yönettiği Diciembres / Decembers / Aralık’ta filmi Sinemada İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, Eurimages tarafından verilen 5.000 Avro para ödülüyle destekleniyor.

 

baris_atay_aden

 

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Barbara Miller’ın #Female Pleasure / #Dişil Haz filmine Mansiyon verildi.

 

kiz_kardesler

 

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 10 ülkeden 12 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl, “inceliği, güzelliği, duygusal etkisi ve yetkinliğiyle genç bir kızın dünyadaki yerini ve yaşamında bir pırıltı bulma çabasını çok güzel çizdiği için” Bora Kim’in yönettiği Bolsae / House of Hummingbird / Sinekkuşu adlı filmi kazandı. Jüri başkanı Lynne Ramsay’in açıkladığı ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah takdim etti.

 

Bora_Kim_Lynne_Ramsay_Atalay_Gumrah

 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Kız Kardeşler filmindeki rolleriyle Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir kazandı. Ödülü oyuncu Alican Yücesoy takdim etti. En İyi Kadın Oyuncu ödülü 10 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Yuva filmindeki rolüyle Kutay Sandıkçı kazandı. Ödülü oyuncu Derya Alabora takdim etti. En İyi Erkek Oyuncu ödülü 10 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

 

d_alabora

 

Ulusal Yarışma jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verdi.

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yi Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler kazandı. Ödülü jüri başkanı yönetmen Ümit Ünal takdim etti. Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü, 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

 

Barbara_Miller

 

Ulusal Kısa Yarışma’da ise kültürel ve duygusal bir miras olarak aile ilişkileri bağlamında insan doğasının derinliklerini gösterdiği için Deniz Telek’in yönettiği Gümüş filmi ödüle layık görüldü.

 

gorgun_taner_deniz_telek

 

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü Emre Yeksan’ın yönettiği Yuva kazandı. Ödül yönetmen Philippe Lesage tarafından takdim edildi. Jüri Özel Ödülü 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Yönetmen ödülü, Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper’e verildi. Geçen yılın kazananı Tayfun Pirselimoğlu’nun açıkladığı ödül, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş tarafından takdim edildi. En İyi Yönetmen ödülü, Türkiye Sineması Tema Sponsorluğunu üstelenen Anadolu Efes tarafından 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

 

vuslat_saracoglu

 

Ödül Kazananlar

Altın Lale Uluslararası Yarışma

• Altın Lale – Bora Kim’in yönettiği Bolsae / House of Hummingbird / Sinekkuşu

• Jüri Özel Ödülü – Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

• En İyi Film – Diciembres / Decembers / Aralık’ta (Enrique Castro Ríos)

• Mansiyon – #Female Pleasure / #Dişil Haz (Barbara Miller)

Ulusal Yarışma

• Altın Lale En İyi Film – Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler

• En İyi Yönetmen – Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper

• Jüri Özel Ödülü – Onat Kutlar anısına: Emre Yeksan’ın yönettiği Yuva

• Mansiyon – Barış Atay’ın yönettiği Aden

• En İyi Senaryo Ödülü – Görülmüştür filmiyle Serhat Karaaslan

• En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Kız Kardeşler filmindeki rolleriyle Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir

• En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Yuva filmindeki rolüyle Kutay Sandıkçı

• En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Yuva filmiyle Jakub Giza

• En İyi Kurgu Ödülü – Görülmüştür filmiyle Ali Aga kazandı

• En İyi Özgün Müzik Ödülü – Kız Kardeşler filmiyle Giorgos ve Nikos Papaioannou Ulusal Kısa Film Yarışması

• En İyi Kısa Film – “kuvvetli atmosferi ve yarattığı özgün karakterler sebebiyle” Gökalp Gönen’in Avarya adlı filmi

• Mansiyon – Doğu Yakası (Harun Durmuş) “Aşina olduğumuz mülteci krizini özgün ve enerjik bir yönetmenlik hüneriyle dönüştürebildiği için...” Ulusal Belgesel Yarışması

• En İyi Belgesel – “yerinden olan bireylerin karşılaştığı zorlukları göze batmayan bir bakış açısı ve beceriyle işlediği; saygıyı eksik etmeyen sıcak bir yaklaşımla, geleceğe umutla uzanarak çocuklar ve ailelerine odaklanıp geniş toplumun ufak bir evrenini çizdiği için” Rena Lusin Bitmez’in yönettiği Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi Anne?

• Mansiyon – Mansiyon – Baştan Başa / Türkiye (Aylin Kuryel, Fırat Yücel)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

• En İyi İlk Film – Nebula (Tarık Aktaş)

FIPRESCI Ödülleri

• Uluslararası Yarışma’da – Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari) “Erkekliğin kırılganlığını betimlerken kullandığı, gerçekçi anlatımı incelikli bir görsel şiirsellikle birleştiren estetik tarzı nedeniyle…”

• Ulusal Yarışma’da - Kız Kardeşler (Emin Alper) “Günümüz Türkiye’sinin rahatsızlıklarına sarsıcı bir anlatımla yaklaşması ve özgün yönetmenlik becerisi nedeniyle…”

• Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Gümüş (Deniz Telek) “Çocukluğa dair peşini bırakmayan huzursuzlukları, güzel, sofistike ve moral yükseltici bir şekilde, özgün ve güçlü sinemasal sesinin esin kaynağına dönüştürmesi nedeniyle…”

 


facebook

reset