sinemafilm.net21_fff21_fff21_fff21_fff21_fff21.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinde 2021 ödülleri sahiplerini buldu

21.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde 2021 yılının ödülleri sahiplerini buldu. Festivale katilan isimlar arasinda Selçuk Yöntem, Reha Özcan, Senan Kara, Emir Özden, Uluç Bayraktar, Alara Hamamcıoğlu Bayraktar, Reis Çelik, Selin Kavak, Nida Karabol, Serdar Akar, Rena Lusin Bitmez, Yiğit Armutoğlu, Fehmi Yaşar, Bülent Emrah Parlak, Arif Özserin, Doç. Dr. Nurdan Tümbek Tekeoğlu ve Cem Sultan Ungan yer aldi.

21_fff

 

Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali 21’inci yılında Frankfurtlu sinemaseverlerle bir araya geldi. 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki Festivalin ilk iki gununde gectigimiz yıl ertelenen 2020 ödülleri sahiplerine takdim edildi. Film gösterimleriyle oyuncu, yönetmen ve yapımcıları izleyicilerle biraraya getiren Frankfurt Türk Filmleri Festivali 2021 yılının kazananlarına ödüllerinin verildiği ödül töreniyle son buldu.

21.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinde 2020 ödülleri sahiplerini buldu

21.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali, film gösterimleri ve pandemi nedeniyle ertelenen 2020 yılı kazanan sanatçılarının ödül törenleriyle başladı. 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasinda gerceklesen Festivalin ilk günü, Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldman tarafından verilen muhteşem bir resepsiyonla basladı. Festivalin ikinci gününde Frankfurt Turkiye Başkonsolusu Erdem Tuncer’in de katıldığı törenle 2020 yılı ödülleri sahiplerini buldu. Turkiye'den gelen sanatçı ve konukları izlemeye gelen yaklaşık bine yakın izleyicinin büyük ilgi gösterdiği Festivalin 2020 yılı konukları arasında Damla Sönmez, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Halil Ergun, Suna Yıldızoğlu, Suavi Eren, Serap Ogan, Omer Faruk Sorak, Andaç Haznedaroğlu, Barış Aygen, Fatih Ertekin gibi isimler yer aldı.

21_fff

 

2021 ÖDÜL KAZANANLAR

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Halil Ergün ve Suna Yıldızoğlu

Vefa Ödülü: Bilge Olgaç

En iyi Film: 9.75

En iyi Yönetmen: Gölgeler İçinde, Erdem Tepegöz

En iyi Kadın Oyuncu: Bilmemek, Senan Kara

En iyi Erkek Oyuncu: Gölgeler İçinde, Numan Açar

En iyi Görüntü Yönetmeni: Gölgeler İçinde, Hayk Kirakosyan

En iyi Senaryo: 9.75, Uluç Bayraktar ve Damla Serim

En iyi Müzik: Ölü Ekmeği, Reis Çelik

Jüri Özel Ödülü: Bilmemek, Emir Özden

13. Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması - Türkiye birincisi: Majid’den Sevgilerle, Yiğit Armutoğlu

13. Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması - Almanya birincisi: Cem Sultan Ungan

2. Belgesel Yarışması Birincisi: Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne, Rena Lusin Bitmez

2. Belgesel Yarışması Özel Ödülü: Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Orhan Tekeoğlu

burak_goral

 

Geçtıgımız yıl pandemi nedeniyle bir çok festival gibi ertelenen Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali, 21’inci yılında Frankfurtlu sinemaseverlerle biraraya geldi. 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki festival kapsamında izleyicilerin beğenisine sunulan 25’e yakın Türk, Alman ve Fransız filmi, CineStar Metropolis, Alman Film Müzesi ve Film Forum Höchst, Mühlheim am Main, Rodgau- Jugesheim, Frankfurt am Main, Offenbach am Main, Michelstadt ve Rödermark sinemalarının yanı sıra, JVA Preungesheim Frankfurt am Main Cezaevi’nde gösterildi.

Frankfurt Belediyesinden konuklara resmi tören

Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivaline destek veren Frankfurt Belediye başkanlığı tarafından festivalin ilk gününde Türkiye’den gelen konuk sanatçı, yönetmen ve yapımcıların onuruna bir resepsiyon verildi. Frankfurt Turkiye Başkonsolosu Erdem Tuncer’in de katıldığı resepsiyonda bir konuşma yapan Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, “Corona virüsü nedeniyle geçtiğimiz yıl festival yapılamamıştı. Gelenekselleşen Uluslararasi Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin 21’incisinde Alman ve Türk kültürünün yeniden bir araya gelmesinden dolayı cok mutluyuz. Bugüne kadar verdiğimiz destek önümüzdeki yıllarda da aynen devam edecektir. Katılan tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor, anılarımızda güzel duyguları biriktireceğimiz bir festival olmasini diliyorum” diye konustu.

İlk gösterimde izdiham!

Festival kapsamında ilk olarak 2020 yılı ödüllerinin dağıtımı ve ardından gerçekleşen film gösterimi Frankfurtlu sinemaseverler tarafından büyük bir ilgiye sahne oldu. Film gösterimi öncesinde 2020 yılının Altın Elma ödülleri sahiplerine teslim edildi. Törenin açılışında konuşan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, festival duygusunun başlangıçtan bugüne nasıl geliştiğini dile getirerek “Festivalimiz, Türk ve Alman toplumları arasındaki entegrasyona önemli katkılarda bulunarak aradaki önyargının kaybolmasını sağlamıştır. Festivalimizin en önemlı ayağında, Frankfurt ve Türkiye ekibinin özverili çalışmaları ile bugün sizlerle bir aradayız. Bu sebeple katkı veren tüm arkadaşlarımın emeği için teşekkür ederim” dedi. Daha sonra konuşan Frankfurt Baskonsolu Erdem Tuncer, “Sahne sanatları ve sinema sektörümüz, pandemiden dolayi en ağır yarayı aldı. Pandemi nedeniyle bir cok sanatçımızı yitirdik. Bu vesileyle hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu zorlu koşullarda Frankfurt Film Festivalini önceki yıllarda olduğu gibi coşkuyla ve fiziksel olarak gerçekleştirebiliyor olmak gerçekten bizler için bir teselli kaynağıdır. Festivalimiz Turkiye’de bir çok festivalde ödül alan filmleri Frankfurt ve Hessenli seyircilerle buluşturacak. Festivali Kültür Bakanımız, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı, Frankfurt Büyükşehir Belediyesi ile beraber destekliyor ve himaye ediyor olmak benim icin gurur kaynağıdır. Bu vesileyle ülkemizden Festival için Frankfurt'a gelen tüm sinema emekçilerine hosgeldiniz demek istiyorum. Festivalin gerçekleştirilmesi icin nasıl bir emek verildiğini ve çalışıldığını görmemiz gerekiyor. Pandemi koşullarında tüm gerekenleri yapan ve 21 senedir Festivalin gerçekleşmesini sağlayan Kurucu Başkan Hüseyin Sıtkı’ya ve ayrıca özveriyle gönüllü çalışan festival ekibine yürekten teşekkür ediyor, başarılarının ve heyecanlarının azimle devamını diliyorum. Festivale bugün oldugu gibi önümüzdeki yıllarda da desteğimiz devam edecektir” şeklinde konuşarak önümüzdeki sene de sinemaseverlerle yeniden bir arada olmayı dilediğinin altını çizdi.


facebook

reset