sinemafilm.net94. Oscar Ödüllerichloe_zhaoYUH-JUNG YOUN94_oscar_odulleri94_oscar_odulleri


94. Oscar Ödülleri Açıklandı

Covid 19 salgını nedeniyle düşük profilli tören ve sunumlarla reytingler bakımından önemli ölçüde seviye kaybeden ikonik Oscar® ödülleri, eski günlerini aratmayan bir törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 94'üncüsü düzenlenen Oscar Ödülleri, üç yılın ardından ilk kez sunuculu gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Amy Schumer, Regina Hall ve Wanda Sykes'in sunuculuğunu üstlendiği, Los Angeles’taki Dolby Theatre'da yapılan törende sinema dünyasının en iyi filmleri ödüllendirildi.

Çok sayıda ödüle aday gösterilen Jane Campion imzalı The Power of the Dog, en iyi yönetmen ödülünü alırken, geceye 6 ödülle Dune damga vurdu. Dört önemli ödül, Coda, The Power of The Dog, The Eyes of Tammy Faye ve King Richard filmlerine paylaştırıldı. Bu noktada Akademinin ödüller kadar prestijli sayılan Oscar adaylıklarını da, şöhretli oyuncuları ödül törenine çekebilmek üzere dikkatle tespit ettiği düşünülebilir.

CODA filmi, bir dijital platform yapımı olarak En İyi Film ödülünü almasıyla Oscar tarihine geçti. Önümüzdeki yıllarda, Covid salgınının etkisiyle önem kazanan küresel dijitalleşme bağlamında, Apple ve Netflix gibi platformlarında yerleşik yapımcı firmalarla yapımcılık konusunda rekabet edeceğinin altını çizmek gerekiyor.

Jessica Chastain'in ilk defa En İyi Kadın Oyuncu, Will Smith'in ise ilk defa En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldığı gecede Jane Campion, üçüncü kez En İyi Yönetmen Oscar'ını alan kadın oldu. Jane Campion'un 'The Power of The Dog' Filmi çok sayıda ödüle aday gösterilse de, Campion En İyi Yönetmen Ödülüyle yetinmek zorunda kaldı.

 

CODA'nın başrol oyuncusu Troy Kotsur, rol arkadaşı Marlee Matlin'in 35 yıl önce Oscar alan ilk işitme engelli kadın oyuncu olmasının ardından bu ödülü alan ilk işitme engelli aktör oldu. Filmde balıkçı bir babayı canlandıran Troy Kotsur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ile Oscar kazanan ilk işitme engelli aktör oldu. Ödül törenine, sahnede yaşanan tokat sahnesi damga vurdu. Karısını da etkileyen bir rahatsızlıkla ilgili yapılan şakaya içerleyen oyuncu Will Smith sahneye çıkarak, törenin sunuculuğunu yapan komedyen Chris Rock'a tokat attı. Rock neye uğradığını şaşırsa da son derece profesyonel bir tavırla olayı geçiştirdi. Amerikan televizyonları tarafından sansürlenmeye de çalışılan bu sahne, dünya medyasına konu olurken, Will Smith gözyaşları içerisinde özür dilemek zorunda kaldı. Törenin reytinglerini yükseltmek üzere kurgulanmış bir olay olup olmadığı tartışılan bu konunun doğaçlama bir tepki olduğu yönünde kanaat hakim oldu.

 

 

Genç şarkıcı Billie Eilish, James Bond filmi 'No Time To Die' için yaptığı şarkı için En İyi Şarkı Ödülü'yle İlk Oscar'ını aldı. Bu ödülle Beyonce'yi geride bırakmış oldu. 007 James Bond film müziği olarak ikili tarafından bestelenen “No Time To Die” En İyi Orijinal Şarkı ödülünü alarak Billie Eilish’e 21. Yüzyılda doğan ve Oscar kazanan ilk sanatçı olma ünvanını da elde etti. Bir Bond şarkısı besteleme şansını elde ettikleri ve bu anlamlı ödülü kazandıkları için ne kadar heyecanlı ve mutlu olduklarını belirten iki kardeş; Hans Zimmer, Stephen Lipson ve Johnny Marr’a teşekkürlerini sundu.

 

94. OSCAR ÖDÜLLERİ


En İyi Film:

CODA" (Apple Original Films) A Vendôme Pictures/Pathé in association with Apple Original Films Production Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi ve Patrick Wachsberger,

En İyi Erkek Oyuncu:

Will Smith - "King Richard"

En İyi Kadın Oyuncu:

Jessica Chastain - "The Eyes of Tammy Faye"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Troy Kotsur - "CODA"

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Ariana DeBose - "West Side Story"

En İyi Yönetmen:

"The Power of the Dog" — Jane Campion

En İyi Uzun Metraj Animasyon:

"Encanto" Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino ve Clark Spencer

En İyi Kısa Animasyon:

"The Queen of Basketball" Ben Proudfoot

En İyi Adaptasyon Senaryo:

"CODA" — Screenplay - Siân Heder

En İyi Özgün Senaryo:

"Belfast" — Kenneth Branagh

En İyi Görüntü Yönetimi:

"Dune" — Greig Fraser

En İyi Belgesel:

"Summer of Soul (...Ya da, When the Revolution Could Not Be Televised) Ahmir "Questlove" Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent ve David Dinerstein

En İyi Kısa Belgesel:

COLETTE - Anthony Giacchino ve Alice Doyard

En İyi Canlı Kısa Film:

TWO DISTANT STRANGERS - Travon Free ve Martin Desmond Roe

Yabancı Dilde En İyi Film:

"Drive My Car" - Japonya

Kurgu:

"Dune" — Joe Walker

Ses Tasarımı:

"Dune" — Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill ve Ron Bartlett

Ses Miksi:

1917 - Mark Taylor ve Stuart Wilson

Prodüksiyon Tasarımı:

"Dune" Tasarım: Patrice Vermette, Set Dekorasyonu: Zsuzsanna Sipos

En İyi Müzik:

"Dune" — Hans Zimmer

Özgün Beste:

"No Time To Die" filminden "No Time to Die" Müzik ve Sözler - Billie Eilish ve Finneas O'Connell

Makyaj ve Saç Tasarımı:

"The Eyes of Tammy Faye" — Linda Dowds, Stephanie Ingram ve Justin Raleigh

Kostüm Tasarımı:

"Cruella" — Jenny Beavan

Görsel Efekt:

"Dune" — Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor ve Gerd Nefzer

 


facebook

reset