sinemafilm.netSinema Tarihimiz Beyoğlu’nda başladıfehmi_yasarbustt.avci_m.samancilar_b.vardargelecegin_sinemasiSinema Tarihimiz Beyoğlu’nda başladı

TÜRSAK Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Geleceğin Sineması" ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl ‘Kısa Kısa Beyoğlu’ teması ile düzenlenen yarışmanın ödül töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu sinema için eşsiz bir madendir. Hem geleceğin yönetmenlerine, hem geleceğin senaristlerine, eşsiz bir ilham kaynağıdır. Beyoğlu sinemaya sevda düşürenlerin, daima yanında olacak.” dedi.

 

 

Sunuculuğunu oyuncu Fulya Zenginer'in üstlendiği “13. Geleceğin Sineması Ödül Töreni” Pera Palas Jumeirah'da gerçekleştirildi.

fulya_zenginer

 

Yarışmada her yıl, sinema dünyasından senarist, yönetmen, yazar, yapımcı, akademisyen ve oyunculardan oluşan Ön ve Ana Jüri olmak üzere iki jüri değerlendirmede bulunuyor. Bu yıl “Kısa Kısa Beyoğlu” temalı 86 tane kısa film projesinin başvuruda bulunduğu yarışmada, ön jüride Muzaffer Hiçdurmaz, Doğa Can Anafarta, Adnan Ekinci, Ali Tanrıverdi ve Alper Çağlayan, Ana jüride ise Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Hatice Aslan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Deniz Doğan yer aldı.

Ödül töreninde, kısa filmlerinin çekimlerini tamamlayan 20 sinema-TV bölümü öğrencisine katılım plaketleri ve ilk 3’e giren isimlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada Ömer Ferhat Özmen’in “Beyoğlu Sineması” adlı filmi birinci, Alper Kızılboğa’nın “Cumartesi Düşü” adlı filmi ikinci, Ayşen Öztekin’in “Pasaj Pasaj Beyoğlu” adlı filmi ise üçüncü oldu. Törende ayrıca Benjamin Cleary’nin yönetmenliğini üstlendiği 2016 Oscar ödüllü kısa film “Stutterer” (Kekeme) filmi ve yarışmanın birincisi “Beyoğlu Sineması” adlı film gösterildi. 20 senaryo, film yapım desteği olarak para ödülü kazandı. En iyi seçilen ilk 3 proje ise para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar Fono Film’den kurgu ve Linka’dan kamera desteği aldı.

fulya_zenginer

 

Gelecekte “Türk Sineması”nın dünyada kendinden söz ettirebilmesi için öğrencilerin desteklenmesinin önemine inanan TÜRSAK Vakf, bu amaçla 'Geleceğin Sineması' projesini hayata geçirdi. 13 yıldır başarıyla gerçekleştirilen yarışma, yarının sinemacılarının okullarında yaptıkları filmlere katkı sağlamayı hedefliyor.

fulya_zenginerfacebook

reset