sinemafilm.netguler_sabanciStefan_ArsenijevicGuy_Seligmannebru_ceylantugba_buyukustunTÜRKİYE’DEN EMİN ALPER, TUBA BÜYÜKÜSTÜN ve EBRU CEYLAN’IN BULUNDUĞU JÜRİDE, DÜNYA SİNEMASINDAN DA İKİ ÖNEMLİ İSİM; STEFAN ARSENİJEVİC ve GUY SELİGMANN YER ALIYOR

“SABANCI VAKFI KISA FİLM YARIŞMASI”NIN JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU

KISA FİLM YARIŞMASI’NIN ÖDÜLE HAK KAZANAN İLK ÜÇ FİLMİ 26 OCAK’TAKİ ÖDÜL TÖRENİNDE AÇIKLANACAK

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunların sanatla ve sinemanın yaratıcı bakış açısıyla ele alınması amacıyla gerçekleştirdiği Kısa Film Yarışması’nda kazanan 3 filmi belirleyecek jüri üyeleri açıklandı. “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle ilk kez düzenlenen ve bu yılki konusu “Mülteci Kadınlar” olarak belirlenen yarışmanın jürisinde Türkiye’den, Emin Alper, Tuğba Büyüküstün, Ebru Ceylan yurt dışından ise Stefan Arsenijevic ve Guy Seligmann yer alıyor.

g.sabanci

 

Kariyerine kısa filmlerle başlayan Emin Alper, ilk uzun metrajlı filmi ''Tepenin Ardı'' ile Berlin Film Festivali'nde Caligari Ödülü ve ikinci filmi "Abluka" ile Venedik Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nün, Arca CinemaGiovani ve Premio Bisato d'Oro ödüllerinin sahibi oldu.

fulya_zenginer

 

Kısa filmde artistik ve sinemasal etik konusunda yetkin bir yönetmen olarak dünyaca ünlü Stefan Arsenijevic, Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı, Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film ödüllerini aldı. Yönetmen, yapımcı, yazar Guy Seligmann’ın yönetmenliğini yaptığı “Gentleman Rissient’’ ise 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Seligmann, medya yazarları haklarını koruyan topluluk The Sivil Society of Multimedia Authors’ın (SCAM) da başkanlığını yaptı.

Stefan_Arsenijevic

 

Birçok başarılı dizide ve sinema filminde rol alan Tuğba Büyüküstün, 42. Uluslararası Emmy Ödüllerinde “20 Dakika’’ dizisindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilen ilk Türk oyuncu olmasının yanı sıra 2014 yılından itibaren UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak çalışmaktadır. Dünyada pek çok önemli ödül alan Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu'da ve 2014 yılında Cannes Film Festivali’nin en prestijli ödülü Palme d’or’u kazanan ‘’Kış Uykusu’’ filminin ortak yazarlarından Ebru Ceylan’ın ilk kısa filmi “Kıyıda’’, 1998 yılında Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümüne seçildi.

Ödül töreni 26 Ocak’ta düzenlenecek

Finale kalan 15 kısa film, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye girmeye hak kazanan 3 kısa film belirlenecek. Yarışmanın birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL para ödülü verilecek. Ödüller, 26 Ocak’ta düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. En fazla 5 dakika uzunluğunda olan filmlerde, mülteci kadınların sorunları genç sinemacıların bakış açılarıyla anlatılıyor.

tugba_buyukustun


Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunların sanat aracılığıyla ele alınması, sinemanın yaratıcı bakış açısından yararlanarak toplumsal konularda farkındalık oluşturulması amacıyla gerçekleştirdiği Kısa Film Yarışması’nda finale kalan projeler belli oldu. “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle ilk kez düzenlenen ve bu yılki konusu “Mülteci Kadınlar” olarak belirlenen yarışmaya toplam 126 kısa film başvurdu. Ön jüri değerlendirmesinin ardından belirlenen 15 filmin ve yönetmenlerinin isimleri Kısa Film Platformu (www.kisafilmuzunetki.org) üzerinden açıklandı.

Kısa Film Platformu gençlerle ustaları buluşturacak

Kısa Film Yarışması ile yeni sanatçıların yetişmesine vesile olmayı da hedefleyen Sabancı Vakfı, genç sinemacıları usta isimlerle bir araya getirecek. Yarışmaya başvuran herkese açık olarak düzenlenecek Kısa Film Platformu Buluşmaları, 25 Ocak’ta Sabancı Center’da gerçekleştirilecek. Gençler, Tolga Karaçelik, Yeşim Ustaoğlu, Sahra Karimi, Baran Seyhan, Sevil Demirci gibi usta isimlerle bir araya gelerek onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulacak.


facebook

reset