sinemafilm.netabv_7_cucelerc.yilmaz_z.algozabv_7_cucelerabv_7c_42abv_7c_set


Macera Dolu Bir Komedi: Ali Baba ve 7 Cüceler

Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’ sürprizleri, aksiyon dolu çekimleri ve farklı karakterlerdeki Cem Yılmaz’ın oyunculuğuyla, seyirciyi macera dolu bir komediye davet ediyor.

Cem Yılmaz, Irina Ivkina, Zafer Algöz ve Çetin Altay’ın başrolde oynadığı ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’ filminin basın gösterimi Kanyon Cinemaximum'da 11 Kasım’da gerçekleştirildi. Filmin ortak yapımcısı Muzaffer Yıldırım, Cem Yılmaz, Irina Ivkina, Çetin Altan, Yosi Mizrahi, Bahtiyar Engin ve Can Yılmaz’ın da filmi izlediği gösterimin ardından oyuncular, basınla bir araya geldi. Filmin senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Cem Yılmaz yeni filmi hakkında; "Çalışkan bir ekiple filmi 8 haftada tamamladık. Ali Baba ve 7 Cüceler, eğlence sinemasının güzel bir örneği. Standart komedi anlayışımızı bu filmle de devam ettirmek istedik. İnsan izleyeceği filmleri çekmek istiyor. Kastta da bu duyguyu paylaşan oyuncularla bir araya geliyoruz. En büyük amacımız izleyenlerin de eğlenmesini sağlamak" dedi.

‘KAZMA’ ŞARKISINA SOVYET KOROSU YORUMU

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı 2 karakterden biri olan Boris Mançov’un adıyla Barış Manço vurgusu yapılan film, seyirciye bir sürpriz yaparak Barış Manço’nun ‘Kazma’ adlı şarkısıyla sonlanıyor. Cem Yılmaz, Kazma şarkısının Sovyet Korosu eserleri şeklinde yeniden düzenlendiğini söyledi. Birçok sürprizi barındıran Ali Baba ve 7 Cüceler’in sürprizlerinden biri de, İzzet Altınmeşe’nin oğlu Ali Murat Altınmeşe oldu. Filmde rol alan Altınmeşe, babasını canlandırdı.

“FİLMİN BÜTÇESİ ORTA ÖLÇEKLİ”

Cem Yılmaz filmin bütçesi hakkındaki soruları, “Komedi sineması adına yüksek, dünya sineması adına orta ölçekli bir bütçeye yakın” şeklinde yanıtladı. Cem Yılmaz filmde sponsor kullanılmasıyla ilgili sorular karşısında ise “Dünyada tek sponsor kullanan ben değilim. Bond serilerinin de tamamında sponsor kullanılıyor. Sadece filmin hasılatı ile iyi bir sinema örneği hayata geçirmek kolay olmayabiliyor” diye yanıtladı. Ünlü komedyen ağabeyi Can Yılmaz’ın filmde rol almasıyla ilgili olarak, “Ağabeyimle daha önce birçok filmde birlikte oynamıştık. GORA’dan bu yana birlikte çalışıyoruz. Hokkabaz’da bir göz doktorunu, Yahşi Batı’da bir rahibi canlandırmıştı” şeklinde konuştu.

CÜCELERİ DÜNYAYA TANITMAYA ÇALIŞIRKEN…

‘Ali Baba ve 7 Cüceler’de Cem Yılmaz, birbiriyle zıt iki farklı karakterle kamera karşısına geçiyor. İzleyeni, bol aksiyon dolu bir maceraya sürükleyen hikaye; sıradan bir esnaf olan Ali Şenay’ın, ortağı İlber ile Şenay Cüccaciye’nin başarısızlığını yenmek üzere Sofya’da yapılacak bir fuara katılmaya karar vermesiyle başlıyor. Fuarda işlerini büyütmeyi, yeni insanlarla tanışarak cüccaciyeyi geliştirmeyi planlayan Şenay; cüceleri dünya pazarına çıkarmayı hayal ederken, kendisini dünyayı tehdit eden zengin işadamı Boris Mançov’un karşısında kahraman olarak buluyor. Şenay’ın en büyük yardımcıları; ortağı İlber (Çetin Altay), hızla Şenay’ın kalbini kazanan güzel Rus kızı Veronika (Irina Ivkina) ve eski Sovyet askeri Memedov (Zafer Algöz) oluyor.

Tümüyle Bulgaristan’da çekilen ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’, Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği, 4. film olma özelliğini taşıyor. Film, 13 Kasım tarihinde, Türkiye’de 360 kopya ile 1100 salonda vizyona giriyor. Nulook ve Fikirsanat ortak yapımı olan Ali Baba ve 7 Cüceler, Mars Dağıtım tarafından dağıtılacak.


ALİ BABA ve 7 CÜCELER


YÖNETMEN
Cem Yılmaz

SENARYO
Cem Yılmaz

YAPIMCILAR
Muzaffer Yıldırım, Cem Yılmaz

PRODÜKSİYON
San Product

POST PRODÜKSİYON
1000 Volt

MÜZİK
Jingle House

YAPIM TASARIM
Kess Bonnet, Hakan Yarkın

KOSTÜM TASARIM
Gülümser Gürtunca

SAÇ
Paşa Tınmaz

MAKYAJ
Tatyana Sleptsova

SES
Levent İntepe

IŞIK ŞEFİ
Kadir Yazıcı

KAMERA OPERATÖRÜ
Yalçın Avcı, Nikolay Kerezov

EDİTÖR
Erhan Acar, İlker Özcan

VFX SÜPERVİZÖRÜ
Baran Bayburt

SES TASARIM
Erkan Altınok

YARDIMCI YÖNETMEN
Murat Dündar

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
Gökhan Atılmış

 

OYUNCULAR

Cem Yılmaz (Ali Şenay-Boris Mancov), Çetin Altay (İlber), Irina Ivkina (Veronica), Zafer Algöz (Kenan Memedov), Yosi Mizrahi, Bahtiyar Engin, Can Yılmaz, Fevzi Gökçe, Mariya Anastasyeva, Fahradin Fahradinov, Duygu Bal

 

SİNOPSİS

Başarısız geçen iş hayatlarının yapacakları yurt dışı seyahatinde değişeceğini düşünen Şenay ve İlber, katıldıkları bahçecilik fuarında yanlış kişilerle karşılaşıp beklemedikleri bir olayın tam ortasına düşerler. Zengin olma hayalini bir başka bahara bırakan Şenay ve İlber, dünyayı tehdit eden bir güç ile karşı karşıya olduklarını kısa zamanda anlayarak, hem kendilerini hem de tüm insanlığı bu beladan kurtarmanın yollarını aramaya başlar.

Şenay Cüccaciye’nin ortakları Şenay ve İlber, seramik bahçe cüceleri satmaktadır. Yeniliğe ve gelişmeye açık şirketleri yeteri kadar ilgi görmeyince, Sofya’da yapılacak bir fuara katılmaya karar verirler. Bu fuarda işlerini büyütecek yeni insanlarla tanışarak şirketlerini geliştirmeyi planlamaktadırlar.

Fuarda planları istedikleri gibi gitmez, yanlış zamanda yanlış yerde olmanın bedelini başlarını kısa sürede belaya sokarak öderler. Zengin işadamı Mancov’un kirli işlerini öğrenmek onlar için iyi olmayacaktır. Tehlikeli ve acımasız bir düşman kazanmayı başaran ikili, kendilerini zorlu bir maceranın içinde bulur.

Karşılaştıkları zorlukları kendi yöntemleri ile çözmeye çalışırken en yakın yardımcıları, Şenay’ın kalbini kazanan güzel Rus kızı Veronika ve eski Sovyet askeri Azeri Memedov olacaktır.

 

Kendi ifadesiyle, yaşamın dramatik kurgusunu güldürüyle harmanlayan tarzı, her zaman eğlenceli bulunmasa da, Cem Yılmaz iyi bildiği yolda yürümeye devam ediyor. Kuşkusuz tek kişilik sahne gösterileriyle geniş kitlelerin beğenisini kazanmış olmak, Cem Yılmaz filmlerine yönelik beklentilerde çıtayı yukarıda konumlandırıyor. Bu açıdan bakılacak olursa Cem Yılmaz'ın yazdığı ve yönettiği 'Ali Baba ve 7 Cüceler' beklentileri karşılayacak bir yapıt.

Cem Yılmaz filmlerinde artık alıştığımız bir kaygı var. Hikayeyi anlatırken, seyirciye zaman zaman göndermeler ve alt metinlerle adeta bir aranjörün özenle yaptığı düzenlemeye yerleştirdiği rifler gibi farklı bir lezzet ve adeta bir görüntü bilmecesi de sunuyor. Oscar Ödüllü Büyük Budapeşte Oteli'nden kendisinin de rol aldığı Son Umut'a" birçok filme gönderme yapan sekanslar gibi ayrıntılar, yalnızca gülmeye odaklanmış ve bilinen Cem Yılmaz tarzından beklentileri olan seyirciye belki bir şey ifade etmese de, sinefiller ve film seyretmeyi aynı zamanda bir film okuma egzersizi sayanlar için, yönetmen özellikle bir "arthouse" film yapmadığını, amacının eğlendirmek olduğunu vurgulasa da, hoş bir sürpriz haline geliyor. Kuşkusuz Yılmaz'ın bir karikatürist ve şov adamı olarak sosyal yapımıza dair gözlemleride bu göndermelerde asıl pay sahibi oluyor.

Ali Baba ve 7 Cüceler gerek çekim teknikleri ve estetik kaygılar gerekse post prodüksiyon bakımından iyi kotarılmış bir film. Hikaye Cem Yılmaz ve diğer oyuncuların performanslarıyla birleşerek seyirciyi sıkmadan akıyor. Bazı anlayışa göre şekillenen ve küfürsüz komedi olmuyor mu ya da fazla şiddet yok mu gibi soruların sinema salonunda bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Yönetmenin altını çizdiği gibi bunların hepsi hayatın içinde fazlasıyla var. Haber bültenlerinin ve medyaların, şiddetin her türlüsüne açık olduğu, argo ve küfürün trafikten sosyal medya'ya her yerde karşımıza çıktığı bir ortamda, belki biraz daha azaltılabilecek argo diyalogların filmi gölgelememesi gerekiyor. Kuşkusuz bir komedi filminde yer alan insan avı ve takip sahnelerine belli ölçüde ciddiyet kazandırmak ve sinema dilini güçlendirmek amacı taşıdığına inandığımız kanlı sahneler ve aksiyon filmlerini aratmayacak görüntü efektleride bizce amacına ulaşıyor.

Cem Yılmaz filmografisinde önemli yer tutan GORA ve AROG filmlerinden hatırladığımız uyanık ve işini bilir esnaf 'Arif' tiplemesi de, Ali Şenay karakteriyle adeta makyajlanmış olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Aynı tekrarı Komutan Logar - Boris Mancov tiplemeleri için yapmak da mümkün.

Cem Yılmaz'a, "kayınbirader İlber" rolüyle film akışı içerisinde zombiye de dönüşerek başarıyla eşlik eden Çetin Altay, Yozi Mizrahi'nin "kendisini" canlandırdığı ve filme kontrast bir etki sağlayan "Beyaz Türk" Tayanç Pakça, Can Yılmaz'ın canlandırdığı "mütedeyyin esnaf" İsmail Coşkun, Zafer Algöz'ün canlandırdığı "soğuk savaş yıllarında kalmış eski Sovyet askeri" Azeri Kenan Memedov, "Mancov'un sağ kolu" rolündeki Bahtiyar Engin ve "hoş fiziğiyle" Mancov'un kız arkadaşı Veronika'yı canlandıran Irina Ivkina, filme gerektiğince katkıda bulunuyorlar.

Barış Manço'dan, İzzet Altınmeşe'ye ülkemiz müzik kültüründe önemli yeri olan sanatçıların da hatırlanması, özenle seçildiği ve başarıyla cover'landığını düşündüğümüz, finalde yer alan "Kazma" şarkısı ve özellikle Cem Yılmaz - Zafer Algöz düeti, filmin hoş sürprizleri olduğu kadar, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz'ın müziğe olan ilgi ve yeteneğini bir defa daha anımsatıyor.

'Ali Baba ve 7 Cüceler' karakter ve tiplemeleri kadar oyunculuk ve teknik kalitesi bakımından yerli komedi filmleri arasında, sinemasal açıdan türünün seçkin bir örneği olarak öne çıkıyor. Cem Yılmaz'ın yapımcılığı da paylaşmış olmasının ve sponsor desteği alınarak iyi sinema yapmak adına, yapım aşamasındaki ayrıntılara gösterilen özenin de altını özellikle çiziyoruz.

Hikmet Vardar


facebook

reset
chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher