sinemafilm.netsaruhantrt_ev_sinemasisaruhanmamut_art_project_2016mamut_art_project_2016

 

 

TRT'nin Türk sinemasına yeni soluk getiren "TRT TV Filmleri" projesi başlıyor. Proje kapsamında çekilen 33 film, 5 Mayıs'tan itibaren "TRT Ev Sineması" kuşağında, her Perşembe akşamı TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak.

TRT TV Filmleri projesi 4 Mayıs Çarşamba akşamı Vera Yıldız Park'da düzenlenen kokteylde tanıtıldı. Sektöre gençleri kazandırmak ve yeni hikayeler yaratmak ve sektörün standartlarının gelişmesinin amaçlandığını, televizyonun gücünü ve imkanlarını sinemaya yatırım olarak sunmak, sinemanın birikiminide televizyona aktarmak amacıyla yola çıkıldığını belirten Halit Şimşek, bu doğrultuda dönemeçlerden geçildiğini, herkese açık olan bu projenin, kısıtlı biçimde duyurulduğu halde 900 başvuru geldiğini anlattı.

Seçilen projelerin atölye çalışmalarıyla ve New York Film Akademisi'nin desteğiyle olgunlaştırıldığı ve amacın geleceğe yatırım yapmak olduğunun altı çizildi. Pinhan filmi oyuncuları Çiğdem Batur ve Orhan Kılıç ile genç senarist Nurullah Sevimli sahneye davet edildi. Söz alan Orhan Kılıç, sektörün bu projede birleştiğini, her kesimden insanın bu projede yer aldığını ve böyle bir projede yer almaktan çok mutlu olduklarını ifade etti. Değişik rollerde oynayarak oyunculuk tadı alacaklarını açıklayan Kılıç bu projenin devamlı olacağını umut ettiklerini söyledi ve projeyi hayata geçiren herkese teşekkür etti.

Gazi Üniversitesinde öğrenciyken televizyonculuğa ilk defa TRT'de başladığını belirten Çiğdem Batur, kurumda 5 yıl sunuculuk yaptığını ve TRT'nin adeta bir okul olduğunun altını çizdi. Daha sonra İstanbul'a gelerek oyunculuk kariyerine devam ettiğini açıklayan Batur, herkese teşekkür ederken burada başrolün senarist Nurullah Sevimli'ye ait olduğunu söyledi. Nurullah Sevimli başta İbrahim Eren olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren bu projenin kendileri için çok önemli olduğunu ve karmaşık duygular içinde olduğunu ifade etti. Bu projeyi başlatan değil devam ettiren olmak isterdim diyen Eren, ülkemizdeki insanlara, gençlere ve hikayelerine çok inandığını, bu tür projeler bir 10 yıl daha erken yapılsaydı acaba nasıl sonuçlar elde edilirdi diye düşündüğünü anlattı. Büyük hassasiyetle davrandıklarını, ülkemizde önemli yetenekler bulunduğunu, bu tür projelerin başka kuruluşlar tarafından da yapılması gerektiğinin altını çizdi. Başka kanallarında TV filmleri üretmek için planlama yaptıklarını hatırlatan İbrahim Eren bu duruma çok sevindiğini anlattı. Hedeflerinden birinin bu projenin sektörün geneline yayılması ve TRT projesi olarak kalmaması olduğunu, açıklayan Eren, ikinci hedefinin de bu projedeki yapımcıların yalnızca TRT yapımcısı olarak kalmaması ve uluslararası alanda projelere açılmaları olduğunu hatırlattı. Hikayenin zor bulunduğunu, bizde ise bu konuda sınır olmadığını söyledi. Eren benzer projeler için yapımcılara Avrupa fonlarına ve yurtdışındaki diğer fonlara başvurmalarını ve yapımcı olarak yalnız TRT ile sınırlı kalmamalarını önerdi. Uluslararası alanda 'arthouse' yapımlar için fırsat olduğunu ve bu yönde çaba göstermelerini istedi. 32 Yıl sonra Cannes'da ödül aldıklarını, aynı beklentiyi Oscar ödülleri için de hayal ettiklerini söylerken, proje üretiminin hayal etmekten daha zor olduğunun altını çizdi. Halit Şimşek'in ekibiyle birlikte bu projeyi sahiplenerek çok iyi biçimde yönettiklerini ve bu boyuta erişildiğini söyleyerek teşekkür etti.

ibrahim_eren

 

TRT Genel Müdürü Şenol Göka yaptığı konuşmada, bu projenin TRT ekranlarında yayınlanmaya başladığında tamamlanmış olacağını, gençlerin önünü açmakla yükümlü olduklarını, son zamanlarda TRT ekranlarıyla bir barışıklık sağlandığını ve bundan mutluluk duyduklarını anlattı. Bu projedeki başarının başta İbrahim Eren olmak üzere gençlere ait olduğunu belirterek, bu durumu hayranlıkla izlediklerini ve kendilerine düşen destek görevini yeterince yapmaya çalıştıklarını söyledi. Bundan sonra da dizi, mini dizi ve Tv filmleri kapsamında gelen projeleri desteklemek için TRT'nin her türlü imkanı kullanacağının altını çizerken, bu projenin izleyicilerden de gereken desteği alması halinde çok mutlu olacaklarını söyleyerek teşekkür etti.

 

"TRT TV Filmleri" projesi nasıl oluştu?

2014 yılında başlatılan TRT TV Filmleri projesine, 864 senaryo başvurusu yapıldı. Değerlendirmeye uygun bulunan 599 senaryo, alanında uzman ve bağımsız senaristler ile dramaturglardan oluşan bir değerlendirme kurulunca değerlendirildi. Komedi, drama, fantastik türleri dâhil 12 türde, 33 senaryo yapıma uygun bulunarak seçildi. Projede, senaryo yazarları ve sinema profesyonellerinin yanı sıra farklı mesleklerden insanlar da yer aldı. 2015 yılında, Türkiye'nin dört bir yanına kurulan setlerde, film endüstrisinin tüm paydaşları, yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan teknisyenine sahadaydı. 33 film çekilerek, gösterime hazır hale getirildi. Filmlerde İlhan Şeşen, İpek Tuzcuoğlu, İsmail Hacıoğlu, Gürkan Uygun, Tayanç Ayaydın, Görkem Yeltan, Osman Sonant, Bestemsu Özdemir, Orhan Kılıç, Çiğdem Batur gibi birçok tanınmış isim rol aldı.

TRT Ev Sineması'nın 5 Mayıs Perşembe akşamındaki ilk yayınında, "Saruhan: İhanet Yarası" filmi yayınlanacak.

Tarihi polisiye türündeki filmin konusu kısaca şöyle: "17. yüzyılın başlarıdır. Gelecekte padişah olacağı kesinleşmek üzere olan Şehzade, Saruhan sancağına doğru yola çıktığı sırada, Saruhan'da bir cinayet işlenir. Saruhan'ın önemli kişilerinden Salih Ağa'nın oğlu Yusuf bir handa öldürülür. Saruhan Kadısı, bu cinayeti çözmek için İstanbul'dan tanıdığı Defterdar katibi Selim'i görevlendirir. İstanbul'da Yeniçeri Ağası Bekir'in idam edilmesine sebep olan Selim'in bu göreve atanması Yeniçeri Ağası Arif'i hiç memnun etmez ama engellemeye de gücü yetmez. Diğer taraftan şehzade ve onunla gelen Deli İzzet Paşa, Saruhan'a gelmeden cinayeti çözmek zorundadırlar."

Adana'da yaşayan grafiker ve web tasarımcısı Ramazan Ekmekçi'nin senaryosunu yazdığı filmin yönetmenliğini, 35. İstanbul Film Festivali'nde "Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü"ne layık görülen Çırak filminin yönetmeni Emre Konuk üstlendi. Filmde, İlker Kızmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Yurdaer Okur, Sinan Tuzcu, Hakan Kurtaş, Sümeyra Koç ve Oya Akar rol alıyor.

TRT Ev Sineması'nın 2’nci haftasında ‘Ekisporter’ adlı film ekrana gelecek.

TRT Ev Sineması'nın 2’nci haftası, 12 Mayıs Perşembe gecesi saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında ‘Ekisporter’ adlı film ekrana gelecek. Mütevazı bir hayat yaşayan Turan Usta’nın, kabuğunu kırıp büyüyerek ihracat yapmaya karar vermesi ile yaşadığı zorluklar ve değişen hayatı Ekisporter’da izleyiciyle buluşuyor.

Pinhan Filmi Oyuncuları Çiğdem Batur ve Orhan Kılıç, genç senarist Nurullah Sevimli

bunyamin

'Bünyamin' filminin oyuncuları Görkem Yeltan, Serkan Acar ve Senaristi Nurhan Elif Özer.

Oyuncular Görkem Yeltan ve Serkan Acar enteresan bir senaryo ile karşılaştıklarını ve çekerken çok eğlendiklerini, genç senaristleri ve kendilerinin güzel bir tecrübe yaşadıklarını anlattılar. Çok heyecanlı olduğunu söyleyen Özer, TRT'nin böyle bir projede yer vermesinin kendisi için çok büyük bir tecrübe olduğunu, set yaşamı hakkında çok önemli deneyimler edindiğini ve güzel insanlarla tanıştığını anlattı.

bunyamin

'Çırak' Filmiyle Antalya ve İstanbul Film Festivalleri'nde en iyi ilk film ödülünü alan Yönetmen Emre Konuk, bu proje kapsamında yer alan ve senaryosunu Antalyalı bir grafiker olan Ramazan Ekmekçi'nin yazdığı Saruhan filmini yönetti. Proje hakkındaki değerlendirmesinde her kesimden yoğun ilgiyle karşılaşmasının bu projenin doğruluğu hakkında önemli bir kriter olduğunu anlatırken toplum olarak hikaye biriktirmeyi sevdiğimizi söyledi. Bu projenin fırsat bekleyen ve yazdığı senaryonun hayata geçmesini için uğraşanlar bakımından büyük bir fırsat olduğunu, seçilen projelerin sektör profesyonellerinin de katkısıyla yapılan bir atölye çalışması sonucu son halini aldığını, Yönetmen olarak bu safhada yer almasa da, bu durumun Türkiye sineması için bir kazanç olduğunu ve bu projede yer almaktan gurur duyduğunu anlattı. Projenin fikir babası İbrahim Eren'i de kutlamak gerektiğini hatırlatan Konuk, bu projenin temellerinin bir özel kanaldaki "Çek Bakalım" programıyla atıldığına işaret ederken, kendisini de o projede birinci olduğunu ve TV kanalında bir kısa film projesinin oluşturulmasının o dönemde önemli bir olay olduğunu anlattı.

 

emre_konuk

 

10 yılı aşkın süredir senaryo yazdığını söyleyen Ramazan Ekmekçi, yıllardır senaryosunun çekilmesi için uğraştığını, bu proje sayesinde senarist olarak fırsat bulduğunu ve projede görev yapanların heyecanlarından çok etkilendiğini anlattı. Bu fırsatın sağlanmasıyla kendilerine de bir sorumluluk yüklendiğini ve bu proje sayesinde bir kaç ayda öğrendiklerini 10 yılda öğrenemediğinin altını çizerek kendisine bu imkanı verenlere teşekkür etti.

facebook

reset

chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher