sinemafilm.netuluslararasi_juriFRIDRIK_THOR_FRIDRIKSSONnesrin_cavadzadeCARL_GOTTLIEBDOMINIQUE_DERRUDERE52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma Jürisi Belli Oldu:

ULUSLARARASI JÜRİDE USTALARIN BULUŞMASI

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin, dünya sinemasının öncü isimlerinden oluşan yedi kişilik Uluslararası Yarışma Jürisi’nde İzlanda, Amerika, Romanya, Belçika ve Türkiye sinemasının önemli isimleri bir arada.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali yarışma filmleri, usta ellere emanet. Dünya sinemasının saygın isimleri, 29 Kasım – 6 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin Uluslararası Jürisi için bir araya geldi.

Uluslararası Jüri, Türkiye’den iki filmin de yer aldığı 10 filmlik yarışma seçkisini izledikten sonra sonuçları, 6 Aralık akşamı Cam Piramit’te gerçekleştirilecek kapanış töreninde açıklayacak. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma’da bu yıldan itibaren En İyi Film ödülünün yanı sıra En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde de ödül verilecek. Bu yıl ayrıca yarışmanın en iyi filmi 50.000 Euro para ödülü kazanacak.

İzlanda sinemasının usta isimlerinden FRIDRIK THOR FRIDRIKSSON’un başkanlık edeceği jüride, Amerikan bağımsız sineması kökenli olmasına rağmen “Alacakaranlık / Twilight”ın yönetmenliğini üstlenerek kendini anaakım sinemada da kanıtlamış olan kadın yönetmen CATHERINE HARDWICKE, Romanya sinemasından dünyaya açılan genç ve başarılı oyuncu ANAMARIA MARINCA, gerilim sinemasının başyapıtlarından “Jaws”un senaristi CARL GOTTLIEB, geçtiğimiz yıl “Kuzu” ile ikinci kez Altın Portakal kazanan oyuncu NESRİN CAVADZADE, sayısız Hollywood efsanesini ilk kez kamera önüne çıkaran ve “Star Wars” gibi kilometre taşlarının da kast direktörlüğünü üstlenmiş olan DIANNE CRITENDEN ve Belçika sinemasının bol ödüllü, sıradışı yönetmeni DOMINIQUE DERRUDERE 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma Jürisi’ni oluşturuyor.

 

BAŞKAN KOLTUĞUNDA İZLANDALI BİR USTA: FRIDRIK THOR FRIDRIKSSON

Fridrik Thor Fridriksson için İzlanda sinemasının her şeyi demek yanlış olmaz. Zira kendisi 1974'te ülkenin ilk sinema kulübünü kurdu ve İzlanda'nın ilk sinema dergisi "Kvikmyndabladid"ı çıkardı. 1978'de Reykjavik Film Festivali'ni başlattı ve uzun süre yöneticiliğini üstlendi. 1987’de ise İzlanda’nın en büyük prodüksiyon şirketine dönüşecek olan “The Icelandic Film Corporation” şirketini kurdu. Bu alanda uluslararası şöhreti ise Lars Von Trier’in Zentropa’sı ve Francis Ford Coppola’nın American Zoetrope’si ile ortaklığı vesilesiyle yayıldı. Belgeseller ve televizyon filmlerinin ardından 1987'de ilk uzun metraj filmi “Skytturna / Beyaz Balinalar”ı çeken Fridriksson, ikinci filmi , “Börn Nátturunnar / Doğanın Çocukları” ile Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday gösterildi. Yakın kuşak sinemaseverler ise onu, çılgın yönetmen Lars von Trier’in “Dancer in The Dark / Karanlıkta Dans” filminin yapımcısı olarak ve yine von Trier’in “Direktøren for Det Hele /Emret Patronum” filmindeki oyunculuğuyla hatırlayacaktır. Fridriksson’ın bizde de gösterilen ve pek sevilen filmleri arasında ise “Englar Alheimsins / Evrenin Melekleri” (2000) ve “Mamma Gogo” (2010) sayılabilir.

ALACAKARANLIK EFSANESİNİN YÖNETMENİ: CATHERINE HARDWICKE

Holly Hunter’a Oscar adaylığı getiren 2003 yapımı ilk filmi “Thirteen / On Üç” ile seyirciyi sarsarken başarısını da ödüllerle taçlandıran yönetmen Catherine Hardwicke, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Jüri’sinde. Evan Rachel Wood’u yıldız mertebesine ulaştıran “On Üç”le Locarno ve Sundance’in de olduğu pek çok festivalden ödülle dönen Hardwicke, iki genç kız ve aileleri arasındaki ilişkiye odaklandığı bu filminin ardındansa yine gençlik temalı, fantastik romans “Twilight / Alacakaranlık” ile bu kez genç seyircilerden fanatik bir kitle edinmeyi başardı. Heath Ledger’lı “Lords of Dogtown” ve Oscar Isaac’li “The Nativity Story” gibi diğer hitlerinin yanı sıra klasik Kırmızı Başlıklı Kız masalını gerilim yüklü bir atmosfere büründüren “Red Riding Hood” ile izleyicisini şaşırtan yönetmen, son olarak geçtiğimiz Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve bu yılki Antalya Film Festivali’nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan, Drew Barrymore ve Toni Collette’li “Miss You Already / Seni Şimdiden Özledim” ile seyirci karşısına çıktı.

ROMANYA’DAN DÜNYAYA, CANNES’DAN HOLLYWOOD’A: ANAMARIA MARINCA

Cristian Mungiu’nun 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan çarpıcı filmi “4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile / 4 Ay, 3 Hafta ve 2 Gün” ile hayatımıza giren Romanyalı genç aktris Anamaria Marinca, kısa bir sürede çok sayıda uluslararası yapımda boy gösteren dünyaca ünlü bir yıldıza dönüştü. 2008’de usta yönetmen Francis Ford Coppola’nın “Youth Without Youth / Geç Gelen Gençlik” filminde rol alan Marinca, “Five Minutes of Heaven / Cennete Beş Dakika”, “The Countess / Kontes” ve “Perfect Sense / Yeryüzündeki Son Aşk” filmleriyle uluslararası ününü artıran Marinca geçen yıl, başrolünde Brad Pitt’in oynadığı “Fury”de boy gösterdi. Marinca 2016 Şubat ayında gerçekleştirilecek Berlin Film Festivali Shooting Stars jürisinde de yer alacak.

JAWS SERİSİNİN SENARİSTİ ULUSLARARASI JÜRİDE: CARL GOTTLIEB

Steven Spielberg imzalı, sinema tarihinin en ünlü gerilim filmlerinden “Jaws / Denizin Dişleri”nin senaristi Carl Gottlieb de 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Jüri’sinde. “Jaws” ile En İyi Senaryo dalında Altın Küre’ye aday gösterilen Gottlieb, serinin ikinci ve üçüncü filmlerinin de senaryosuna imza attı. Sinema filmlerinin yanı sıra, aralarında Neil Simon uyarlaması “The Odd Couple”ın da yer aldığı, ilgiyle izlenen pek çok televizyon dizisi ve programının da yazarlığını yapan Gottlieb, uzun süre Amerikan Yazarlar Birliği’nin (Writers Guild of America – WGA) başkanlığını üstlendi. Steve Martin’li komedi klasiği “The Jerk / Ahmak”ın da senaryosuna imza atmış olan Gottlieb, Amerikan Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu’ndaki görevini Genel Sekreter olarak sürdürüyor.

Carl Gottlieb’in kitabını yazıp filmini yönettiği ve tüm dünyada sahneye konan efsane Caveman, Alper Kul tarafından da Türkiye’de sahneye uyarlanmış ve aylarca kapalı gişe sahnelenmişti.

JÜRİYE TÜRKİYE’DEN İKİ ALTIN PORTAKAL ÖDÜLLÜ ÜYE: NESRİN CAVADZADE

Azeri asıllı oyuncu Nesrin Cavadzade, Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca Şahika Tekand Studyo Oyuncuları'nda eğitim aldı. "Yersiz Yurtsuz" dizisiyle televizyon dünyasına adım atan Cavadzade, Cemal Şan'ın ‘aşk üçlemesi’nin ikinci filmi olan "Dilber'in Sekiz Günü"ndeki başrol performansıyla Erzurum, Bursa ve Ankara Film festivallerinde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü kazandı. Daha sonra yine Şan'ın "Acı" filminde rol alan oyuncu, 2011 yılında Hasan Tolga Pulat'ın yönettiği "Güzel Günler Göreceğiz" filmindeki performansıyla 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" seçildi. Kutluğ Ataman'ın son filmi “Kuzu” , Erol Mintaş'ın ilk uzun metrajı “Annemin Şarkısı” ve Çanakkale Zaferi’ni anlatan “Son Mektup” filmlerinde yer alan Cavadzade, “Kuzu” ile 51. Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. Ardından bu yıl, ABD yapımı popüler dizi Legends’da üstlendiği rolle dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Sean Bean ile kamera karşısına geçen Nesrin Cavadzade, ülkemizdeki kariyerinin yanına uluslararası başarılar da eklemeyi sürdürüyor.

JULIA ROBERTS’I YILDIZA DÖNÜŞTÜREN KAST DİREKTÖRÜ: DIANNE CRITENDEN

Beyazperdenin en yetenekli isimleri, onun parmaklarının ucunda! Dünyaca ünlü casting direktörü Dianne Critenden de 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Jüri’sinde yer alıyor. Critenden’i tanıtmak için casting direktörlüğünü yaptığı birkaç filmin ismini vermek yeterli olacaktır: Terrence Malick imzalı “Badlands / Kanlı Toprak”, “Days of Heaven / Cennet Günleri”, ve Amerika’nın en ünlü erkek oyuncularının boy gösterdiği “The Thin Red Line / İnce Kırmızı Hat”... Efsanevî “Star Wars / Yıldız Savaşları”, “3 Men and A Baby / 3 Adam ve Bir Bebek”, “Green Card / Yeşil Kart”, Black Rain / Kara Yağmur” gibi kült filmler bir yana, Julia Roberts’ı yıldız oyuncular mertebesine yükselten “Özel Bir Kadın / Pretty Women”ın da kast direktörlüğünü üstlenen Critenden, son olarak pek sevilen “Little Boy”un oyuncu kadrosunu oluşturdu.


BELÇİKA’DAN GENÇ BİR USTA: DOMINIQUE DERRUDE

Ağabeyinden aldığı kamera ile küçük yaşta film çekme tutkusunun peşine düşen Dominique Derrude, 1986’da aykırı şair ve yazar Charles Bukowski’nin bir hikayesini film yapmaya karar verdi. “Crazy Love” adlı film, festivallerin favorisi haline geldi ve dalga dalga yayılan bir başarı kazandı. San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü de kazanan filmin başarısı, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın da dikkatini çekince bir sonraki filmi için Coppola, Zoetrope bünyesinde genç yönetmene destek verdi ve filmin dünya çapında dağıtımını sağladı. Belçikalı yönetmen 2000 yapımı “Everybody Famous!” ile Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterildi.


facebook

reset
chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
Propecia kaufen Priligy Generika kaufen Kamagra Oral Jelly bestellen Cialis Soft Tabs bestellen Kamagra Soft Tabs kaufen Cialis Original oder Generika Priligy Dapoxetin kaufen Viagra rezeptfrei kaufen Viagra kaufen Viagra kaufen Kamagra Oral Jelly kaufen Erfahrungen Generika Testpakete Erfahrungen Lida daidaihua Viagra rezeptfrei Lovegra kaufen Probepackungen Erfahrungen Original Testpakete Meizitang Soft Gel Potenzmittel im Vergleich Cialis anonym Levitra Generika kaufen Kamagra 100mg kaufen Kamagra 100mg kaufen Erfahrungen Kamagra Oral Jelly Kamagra Brausetabletten kaufen Lida kaufen
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher