Indexbir_nefessovalyeask_3dkaili_blues_lu_bian_ye_can)olumcul_Yalanlar_Wir_Monster

facebook twitter_button you_tube_button

 

27. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR:

62 UZUN, 117 KISA, 34 BELGESEL FİLM 
KÜÇÜK İZLEYİCİLER İÇİN ÖZEL FİLM GÖSTERİMLERİ
İNGİLTERE’DE KAPALI GİŞE SAHNELENEN “HAMLET” OYUNUNU BEYAZPERDE’DE İZLEME FIRSATI
İÇİNDEN FİLM GEÇEN SOKAKLARDA YÜRÜYÜŞ
SANAL GERÇEKLİK DENEYİMİ
SİNEMANIN SULTANI İLE BİRLİKTE FİLM İZLEME VE SOHBET KEYFİ

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni ve seçkin örnekleri ile sinema tarihine damga vuran filmlerin izlenebileceği, sanatçı ve yönetmenlerin konuk olacağı, konserler, yürüyüşler, atölye çalışmalarının yapılacağı  Ankara Uluslararası Film Festivali başladı…

27. ANKARA Uluslararası Film Festivali programında 62 uzun metrajlı, 117 kısa ve 34 belgesel film yer alıyor. Festival,  45 ülkeden 197 yönetmenin toplam 213 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema atölyelerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

DÜNYA Kitle İletişimi Vakfı tarafından 1988 yılında film şenliği olarak başlayan,  Türkiye’nin en büyük kültür sanat etkinliklerinden birisi olan Ankara Uluslararası Film Festivali,  28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında 27. kez gerçekleştirilecek.

Dünya sinemasının en yeni örneklerinden ünlü yönetmenlerin kült yapıtlarına, Türkiye sinemasının klasik eserlerinden son dönem örneklerine zengin bir programı izleyicilerine sunacak olan AUFF, Ankara’da sinema dolu günler yaşatacak. Halkbank’ın ana sponsorluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen festivalin bu yılki programında 62 uzun metrajlı, 117 kısa ve 34 belgesel film yer alıyor. Festival,  45 ülkeden 197 yönetmenin toplam 213 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema atölyelerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

Onur ödülleri

27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni, 28 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda yapılacak. Ceyda Düvenci’nin sunacağı, Türkan Şoray, Yılmaz Erdoğan, Beren Saat,  Erden Kıral'ın aralarında bulunduğu birçok ünlü ve sinemaya emek vermiş ismin katılacağı törende, 2016 yılı Onur Ödülleri de sahiplerini bulacak. Festivalin bu yılki Onur Ödülleri, yönetmen Tomris Giritlioğlu, Beşiktaş Kültür Merkezi’nin kurucuları Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar ile ressam ve eğitmen Prof. Turan Erol’a takdim edilecek. Sinema, medya, siyaset ve akademik camiayı buluşturacak gece, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın sahne performansıyla renklenecek.Fernando Franco ve Begoña Arostegui'nin ilk kısa canlandırma filmi olan El Lugar Adecuado da açılış gecesinde izlenecek.

FESTİVAL BOYUNCA YARIŞMA HEYECANI

Genç sinemacıları teşvik etmek, Türkiye sinemasına yeni eserler kazandırmak amacıyla her yıl düzenlenen Ulusal Uzun, Kısa ve Belgesel kategorilerindeki yarışmalara bu yıl toplam 386 film başvurdu.  Ön jürilerin bu yapıtlar arasından seçtiği ve  ödül için yarışacak 53 film, festival süresince izlenebilecek.

En İyi Film”, “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü”, “Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü” gibi birçok ödül için yarışacak 10 uzun film:

Ana Yurdu (Yön. Senem Tüzen), 

Çırak (Yön. Emre Konuk),

Kalandar Soğuğu (Yön. Mustafa Kara),

Melekleri Taşıyan Adam (Yön. Cansel Elçin),

Memleket (Yön. Murat Saraçoğlu),

Misafir (Yön. Mehmet Eryılmaz),

Rüzgarın Hatıraları (Yön. Özcan Alper),

Saklı (Yön. Selim Evci),

Sarmaşık (Yön. Tolga Karaçelik),

Toz Bezi (Yön. Ahu Öztürk).

Bu yapıtlar arasından “En İyi Filmi” seçecek olan Ulusal Uzun Film Yarışma jürisi; Erden Kıral, Mehmet Aslantuğ, Ayça Damgacı, Fatih Özgüven ve  Şükran Esen’den oluşuyor.
SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film Ödülü için derneğin belirlediği seçici kurulda ise Cem Altınsaray, Gül Yaşartürk ve Münir Emre Göker bulunuyor.

EN İYİ KISA VE BELGESELE PARA ÖDÜLÜ

Pek çok önemli sinemacının yolunu Ankaralı seyircilerle ilk defa kesiştiren Ulusal Kısa ve Belgesel Film Yarışmaları kapsamında “En İyi Kısa Film”e 5 bin, “En İyi Belgesel Film”e ise Ankara Sanayi Odası'nın katkılarıyla 10 bin lira ödül de verilecek.

Bu sene tür ayrımı olmaksızın tek bir kategori altında yarışacak 27 kısa film:

2 Kızgın Adam (Yön. Baran Gündüzalp), Amansız Takip (Yön. Ahmet Kıran), Balık Havuzu (Yön. Ezgi Kaplan), Bir Hediye (Yön. Muhammed Seyyid Yıldız), Büst (Yön. Hakan Hücum), Cahide Devekuşu’nun Açık Evliliği (Yön. Ali Kemal Güven), Çay Fincanı (Yön. Elif Boyacıoğlu), Çevirmen (Yön. Emre Kayış), Çocuk (Yön. Aytaç Uzun), Denize (Yön. Ufuk Çavuş), Dilemma (Yön. Burak Günaydın), Eksilmek (Yön. Seçkin Göksoy), Enkaz (Yön. Ezgi Büşra Çınar), Günah (Yön. Gülistan Acet),  Hüvelbaki (Yön. Süleyman Arslan), Huzurevi (Yön. Ahmet Toklu), Kırıntı (Yön. Mert İnan, Cemre Yılmaz), Kuyu (Yön. Selman Nacar),  Mucize Aynalar (Yön. Metehan Şereflioğlu), Orman (Yön. Onur Saylak, Doğu Yaşar Akal), Rodi (Yön. Emre Sert, Gözde Yetişkin), Salı (Yön. Ziya Demirel), Savaş Bölgesi (Yön. Oğuzhan Kaya), Seyirci (Yön. Ayberk Olgay), Yoğurt (Yön. Tahsin Özmen), Yumurta (Yön. Muaz Güneş, Emrah Doğru), Zemheri, (Yön. Melih Özhan Dinçel).

Ulusal Kısa Film Yarışma jürisinde, Nesimi Yetik, Sermet Yeşil, Ayris Alptekin, Nagehan Uskan ve Mario Rizzi yer aldı.

Bu seneki yarışmada bulunan 16 belgesel film ise şöyle:

Ali Değil Ari Komutanım (Yön. Deniz Özden),  Daha Güzel Bir Hayat (Yön. Pınar Okan), Dokunuş (Yön. Ethem Özgüven), Geride Kalan… ‘Mermanat’ (Yön. Zeynep Gülru Keçeciler), Gözyaşı Yolu (Yön. Engin Türkyılmaz), İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi (Yön. Eytan İpeker), Kameralı Çocuk (Yön. İbrahim Yeşilbaş), Kara Atlas (Yön. Umut Vedat), Kayıp Vatan (Yön. Aydın Kapancık), Kayıp Zamanlar (Yön. Faysal Soysal), Kinostajik (Yön. Resul Sakınmaz), O’nsuz (Yön. Ufuk Erden), Uzak (Yön. Vahap Sarıaltın), Patronsuzlar (Yön. Sidar İnan Erçelik), Son Vardiya (Yön. Mert Cemal Pekşan), Vefa (Yön. Baran Vardar).

Ulusal Belgesel Film Yarışma jürisinde ise Mine Gencel Bek, Mihriban Sezen, Veton Nurkolları, Nazım Alpman ve Şükrü Küçükşahin yer alıyor.

KAPANIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ

Ödüllerin sahiplerini bulacağı ve caz solisti Su İdil'in konseriyle renklenecek kapanış töreni 8 Mayıs'ta Akün Sahnesi'nde düzenlenecek. Gecenin sunuculuğunu, başarılı radyo ve TV programlarıyla tanınan Fulya Akbuga yapacak.

ÖZEL GÖSTERİMLER
Dünya ve Türkiye sinemasının farklı türlerden son dönem örneklerini buluşturacak “Özel Gösterimler” kapsamında 2 uzun, 3 belgesel film sinemaseverleri bekliyor.

Senaryosu Onur Ünlü’ye, yapımcılığı Yağmur Ünal’a ait olan, Türkan Şoray’ın yönettiği Uzaklarda Arama filmine iki özel gösterim yapılacak. Büyülü Fener Sineması ile Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimler sonrasında Şoray, filmin yapımcı ve oyuncularından Yağmur Ünal ile bazı oyuncular, izleyenlerin sorularını yanıtlayacak. 

Ankara merkezli bir sinema kolektifi olan SinemaKavram'ın son uzun filmi Sarmaşıklar’ın izleyicilerle buluşacağı özel gösterim, ekiple gerçekleştirilecek sohbetle renklenecek. Ayrıca filmin dünya prömiyeri yapılmış olacak.

Türkiye'de gelişen sinema sektörünün beraberinde getirdiği tekelleşmenin izini yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar ve ekonomistlerle birlikte süren Kapalı Gişe ve Gençlerbirliği Spor Kulübü'nün alt liglerde geçirdiği ve tekrar 1. lige dönme mücadelesi verdiği 1970-1982 yılları arasındaki dönemi Gençlerbirliği taraftarlarının gözünden anlatan Döğüşenler de Var Bu Havalarda özel gösterimi yapılacak Türkiye'den belgeseller. Ayrıca Döğüşenler de Var Bu Havalarda belgeselinin dünya prömiyeri yapılmış olacak.

Üç farklı sivil hak hareketine odaklanarak, Gezi Parkı protestolarının iki yıl sonrasına ne kaldığını sorgulayan Çemberin Dışındakiler (The Outsider) belgeseli ise Türkiye prömiyerini festivaldeki özel gösterimle yapmış olacak.

Her üç belgeselin özel gösteriminin ardından da film ekibinden katılımcılarla söyleşi gerçekleştirilecek.

ÇOK ÖZEL SEÇKİLER 

Festival, bu yıl da dikkat çekici seçkileri sinemaseverlerin beğenisine sunuyor:
Çok Uzaktan Gelmiş Olamayız!:  Želimir Žilnik Toplu Gösterimi'nde, Yugoslav Kara Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden  Žilnik’in filmlerinden oluşan seçki izlenebilecek. Ankara’ya konuk olacak yönetmen ile sinema yazarı Bengi Muzbeg'in katılacağı bir panel de düzenlenecek.

Sürgün hayatı yaşamasına sebep olan dönemden, o sürgünlüğü yaşadığı, sonrasında ayrılmak zorunda kaldığı Almanya'da tanık olduklarına,  geri döndüğü Yugoslavya'da karşılaştığı şiddet ikliminden, ülkenin parçalanması sonrasına geniş tarihsel bir kesitin Žilnik'in bakışıyla beyazperdeye nasıl yansıdığını gösterecek, seçkide yer alan filmler şunlar: ilk belgesel filmi Kışın, Köy Gençliği Üzerine Haberler (Žurnal o Omladini Na Selu, Zimi),  ilk uzun filmi Erken Dönem Eserleri (Rani Radovi), Küçük Öncüler (Pioniri Maleni Mi Smo Vojska Prava, Svakog Dana Ničemo Ko Zelena Trava),  İşsizler (Nezaposleni Ljudi), Haziran Kalkışması (Lipanjska Gibanja), Kara Film (Crni Film),  Envanter (Inventur - Metzstrasse 11),  Tito'nun Sırbistan'da İkinci Kez Zuhuru (Tito Po Drugi Put Među Srbima),  Esaretin Kalıntısına Elveda (Do Jaja), Ella İçin (Za Ellu), Kenedi Üçlemesi, Bildiğiniz Kapitalizm (Stara Škola Kapitalizma) ve en yeni filmi İstikamet_Sırbistan(Destinacija_Serbistan).

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN EN YENİLER

Savaş ve tufan arasında kalan bir kadının hikayesini anlatan ve Avrupa prömiyeri gerçekleşecek Birmiş Gibi (IIsa, Yön. Chuck Gutierrez), ıssız bir yerde açtıkları pansiyonda şanslarını deneyen evli çiftin hikayesi Orizont Oteli (Orizont, Yön. Marian Crisan), Çanakkale Savaşı'na katılmış altı Yeni Zelandalı’nın gözünden o tarihsel kesiti görmemizi sağlayan animasyon film 25 Nisan (25 April, Yön.Leanne Pooley), Bahman Ghobadi'nin çabasıyla ellerine kamera alan ve mülteci kampındaki yaşamlarını beyazperdeye taşıyan sekiz çocuğun hikayesine ortak olduğumuz Sınırda Yaşam (Life On The Border), ABD siyasi tarihinin önemli bir kesitini ele alan Devrimin Öncüleri Kara Panterler (The Black Panthers: Vanguard of the Revolution, Yön. Stanley Nelson), dünya pr savaşın içinde harap olmuş bir mülteci kampında piyanosuyla hayata tutunan Ayham Aḥmad'a dair olan ve dünya prömiyeri gerçekleşecek Mülteci Kampının Orkestra Şefi (Maystro al-Mokhayam, Yön. Amnah Omar), 2016 Berlin En İyi Uzun Film kategorisinde Gümüş Ayı'ya kavuşan Balçık (Es esmu seit, Yön. Renars Vimba) ve 2015 DOK Leipzig'de yarışan Evliliğimin Mahrem Tarihi (Wedding: A Closet Documentary, Yön. Mohammadreza Farzad).

25 Nisan, Sınırda YaşamDevrimin Öncüleri Kara Panterler, Evliliğimin Mahrem Tarihi ve  Balçık filmlerinin Türkiye prömiyerleri gerçekleşecek.

Birmiş Gibi, Balçık, Mülteci Kampının Orkestra Şefi ve Evliliğimin Mahrem Tarihi gösterimlerinin ardından yönetmenler söyleşiler de gerçekleştirilecek.

BERLİN HEYECANINI ANKARA'YA TAŞIYACAK FİLMLER

Bu yıl 66’ıncısı düzenlenen Berlin Film Festivali'nden ödülle dönen ve dikkat çeken filmler, Ankaralı sinemaseverlerle buluşturulacak.

Berlin'den Altın Ayı'yla dönen ve mültecilerin yaşadığı zorlukları farklı bir gözle anlatan Denizdeki Ateş (Fuocoammare),  bu ödüle aday olan filmlerden 24 Hafta (24 Wochen) ve Bir Ejderha Uyanıyor! (Ejdeha Vared Mishavad!), Aslı Özge'nin  ödüllü filmi Ansızın (Auf Einmal!), her sene festivalde LGBT temalı filmlere verilen Teddy Ödülü'nün En İyi Uzun Film kategorisinde bu yılki kazananı olan Tekir (Kater), En İyi Uzun Film kategorisinde Gümüş Ayı'ya kavuşan Balçık (Es esmu seit) festivalde izlenebilecek.

Ansızın, Tekir ve  Balçık gösterimlerinin ardından filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle söyleşi de yapılacak.

DÜNYA FESTİVALLERİNDE DİKKAT ÇEKEN FİLMLER

Frank Müller'in imzasını taşıyan ve 2015 Münih FF'den ödülle dönen Happy Hour, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Kolombiya'nın 2016 yılı Oscar temsilcisi olan ve Cannes başta olmak üzere birçok festivalden ödülle dönen Yılanın Kucağında (El abrazo de la serpiente), En İyi Yeni Yönetmen ve En İyi İlk Film gibi kategorilerde 2015 Locarno ve Uzakdoğu'nun en önemli festivallerinden olan Altın At FF'den ödüllerle dönen Kaili Blues (Lu bian ye can), 2015 Varşova UFF'den iki ödülle dönen Bin Başlı Canavar (Un monstruo de mil cabezas), Christian Zübert'in imzasını taşıyan Bir Nefes (Ein Atem), Binbir Gece Masalları'nı günümüz Portekiz'ine başarılı bir şekilde uyarlayan Miguel Gomes'in birbirini tamamlayan üç filmi; Binbir Gece: Bölüm 1  Huzursuz Adam,  Bölüm 2 Kasvetli Adam, Bölüm 3 Büyülenmiş Adam,

Wolfgang Becker'in yeni filmi Ben ve Kaminski (Ich und Kaminski), Gaspar Noe'nin sarsıcı sinema dilinin en son örneği Aşk 3D (Love 3D), Münih FF'den ödülle dönen Babam (Babai), uygarlıkla kurulan bağı korkusuzca kıran bir kadının hikayesini aktaran Vahşi (Wild), 2015 Saraybosna, Selanik ve Londra FF'den ödülle dönen Şövalye (Chevalier) ve işlenen bir suçun dağılmış bir aileyi bir araya getirmesiyle gelişen gerilim dolu hikayeyi konu alan Ölümcül Yalanlar (Wir Monster) seçkide yer alan diğer filmler. 

Happy Hour, Ölümcül Yalanlar ve Bir Nefes gösteriminin ardından film ekipleriyle söyleşiler de gerçekleştirilecek.

ANISINA...

Mesa Holding'in bölüm sponsoru olduğu, 2015'ten bugüne geçen süreçte kaybettiğimiz yönetmenlerin filmlerinden oluşan “Anısına” (In Memoriam) seçkisiyle, Albert Maysles, Chantal Akerman, Ettore Scola, Memduh Ün ve Jacques Rivette anılacak.

Bu bölümün filmleri:

Çağdaş feminist sinemanın öncülerinden Akerman'ın ölmeden bir süre önce çektiği son filmi No Home Movie, yönetmenin sinema dünyasına bakmaya davet eden Hiçbir Yere Ait Değilim (I Don’t Belong Anywhere - Le cinéma de Chantal Akerman),  kardeşiyle birlikte belgesel alanında yeni ufuklar açan Albert Maysles'ın da imzasını taşıyan Grey Gardens, Ettore Scola'ya 1976 Cannes'da En İyi Yönetmen Ödülü'nü getiren Çirkinler, Kirliler ve Kötüler (Brutti, Sporchi e Cattivi), Yeni Dalga akımının önemli temsilcilerinden Jacques Rivette'in 1974 Locarno'da Jüri Özel Ödülü'nü kazan filmi Celine ve Julie (Céline et Julie vont en bateau: Phantom Ladies Over Paris) ve Türk sinemasının usta isimlerinden Memduh Ün'ün yönettiği, Muzaffer İzgü'nün aynı adlı romanından uyarlanan Zıkkımın Kökü.

Bay Meraklı da Festival'de

Çizer Osvaldo Cavandoli'nin sade ve bir o kadar da akılda kalıcı üslubuyla hayat verdiği, yalnız yeni bölümlerinin yayınlandığı yıllarda değil, sonrasında da popülerliğini yitirmeyen Bay Meraklı (La Linea) serisi 45. yılını kutluyor. Festival takipçileri bu unutulmaz seriyi “La Linea: 45 Yıl Özel Gösterimi” başlıklı seçkide izleyebilecek.

USTA İŞİ

Mahall Ankara'nın bölüm sponsoru olduğu “Usta İşi” başlıklı seçki,  dünya sinemasına katkı sağlamış usta yönetmenlerin en yeni filmlerinden oluşuyor:

2015 Berlin'den iki ödülle dönen Sedef Düğme (El botón de nácar, Yön. Patricio Guzmán), Coen Kardeşler'in merakla beklenen yeni filmi Yüce Sezar! (Hail, Caesar!, Yön. Ethan and Joel Coen), 2015 Locarno'dan Altın Leopar dahil olmak üzere üç ödülle dönen Doğru Zaman (Ji-geum-eun-mat-go-geu-ddae-neun-teul-li-da, Yön. Sang-soo Hong), yine aynı festivalden En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Kosmos (Cosmos, Yön. Andrezj Zulawski), 2015 Venedik'den ikişer ödülle dönen ve Altın Aslan adayları arasında yer alan Francofonia (Yön. Aleksandr Sokurov) ve Rabin'in Son Günü (Rabin, The Last Day, Yön.  Amos Gitai) seçki kapsamında sinemaseverlerin izleme şansı yakalayacağı filmler.

6 ÜLKEDEN 6 HAMLET FİLMİ

Loft İncek'in bölüm sponsoru olduğu, British Council ve Shakespeare Lives’in destek verdiği ve “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlıklı seçkide ise altı ülkeden altı Hamlet uyarlaması izlenebilecek. Bu özel bölümde yer alan yönetmenler ve filmleri şöyle:
Yeni Dalga akımının önemli temsilcilerinden Claude Chabrol'dan Ophélia, tiyatro ve sinema dünyasında hem oyuncu hem yönetmen olarak önemli izler bırakmış Laurence Olivier'den Hamlet, Finlandiyalı usta yönetmen Aki Kaurismaki'den Hamlet İş Başında, Yugoslav Kara Dalga akımının önde gelen yönetmenlerinden Krsto Papić'den Mrduši Donjoj Köyü Hamlet Sahneliyor, geçtiğimiz yıl ölen Avusturyalı sıradışı yönetmen, tiyatro oyuncusu ve senarist Peter Kern'den Hamlet – Bu Senin Ailen ve uluslararası bir festivalde Türkiye'den ödül alan ilk isim olan  Metin Erksan'dan Kadın Hamlet: İntikam Meleği.

Bölümün sürprizi ise “The Imitation Game” ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olan Benedict Cumberbatch'in, Londra'da Barbican'da sahnelediği Hamlet oyunundan görüntülerin özenle kurgulandığı ve tiyatroseverlerin bu performansı sinemada izleme şansı yakalayacağı özel gösterim.
Seçkiye paralel iki söyleşi de yapılacak.

Dünya sinemasına kısa bir bakış ...

İlk festivalden günümüze kısa filme destek veren AUFF, ulusal ve uluslararası birçok kısa filmi festival takipçilerine izleme şansı verecek seçkilere de ev sahipliği yapacak:
Güney Kore’nin en büyük ikinci kenti Busan’da her yıl yapılan ve dünya festivalleri arasında da önemli bir yere sahip olan  Uluslararası Busan Film Festivali, 27. AUFF için “Busan Seçkisi” hazırladı. Bu bölümde Güney Kore’de üretilen başarılı kısa filmler yer alıyor:
Değişim Öğrencisi (The Transfer Student), Utanç Günlüğü (Shame Diary), Hpakant (Hpakant Jade Life), Nia'nın Kapısı (Nia’s Door), Üç Tekerlek (Three Wheels), Ölmek Zamanı (Time to Die), Geride Kalan Bir Yer (A Place Left Behind).

KISA SINIR TANIMAZ!

YDA İnşaat'ın bölüm sponsoru olduğu ve Festival klasikleri arasında yer alan “Kısa Sınır Tanımaz” bölümü,  canlandırma, deneysel ve kurmaca kategorilerinde üretilmiş ve önemli festivallerden ödül almış ulusal ve uluslararası yapımları bir araya getiriyor.  Bu seçkideki filmlerden bazılarının Türkiye prömiyeri AUFF’de yapılmış olacak.  Bölüm filmlerinden bir kısmı şöyle:

Dünyanın en önemli kısa film festivallerinden olan Clermont-Ferrand'dan bu yıl ödülle dönen Madam Kara (Madam Black), Küvet (Die Badewanne), Replik (Réplique), 2015 Cannes'da En İyi Kısa Film adaylığıyla dikkat çeken Pazar Yemeği (Le Repas Dominical), 2016 Sundance'de En İyi Kısa Film Jüri Büyük Ödülü adaylarından olan Şiirler ya da Övgüler Çıkarmak (Mining Poems or Odes), 2015 California FF'de Yabancı Film Yarışması Elmas Ödülü'nü kazanan Çıkış Sağdan (Ausstieg Rechts), Kırgızistan sinemasından bir örnek Seide ve savaş sırasında abluka altında tutulan kasabalara ekmek taşımaya çalışan bir kadının askerle karşılaşmasını anlatan Kuşatılmış Ekmek (Besieged Bread).

ÇOCUKLUK HALLERİ

Çocuk oyuncuların başrolde olduğu kısa filmlerden oluşan “Çocukluk Halleri” adlı seçkide ağırlıklı olarak uluslararası yapımlar yer alıyor. Bunlar arasından öne çıkan iki kısa, bu yıl  En İyi Kısa Film Oscar adaylarından olan Her Şey Yoluna Girecek (Alles Wird Gut) ve 2016 Clermont-Ferrand'da Canal + Ödülü'nü kazanan Ölü Gibi Yap (Fais le Mort).

Belgesel programı yine dopdolu...

“Tanıklıklar” bölümünde,  Ortadoğu coğrafyasında yaşanan savaşları, gazeteci, yerel halk, göçmenler gibi farklı kitlelerin bakış açılarından ele alan belgeseller gösterilecek. Gösterimi gerçekleştirilecek filmler;  Ateşe Karşı Çekim (Shooting vs. Shooting), Vatanım (Homeland: Iraq Year Zero), 9 Gün (9 Days), Bu Bir Sürgün (This is Exile) ve Halep'im (My Aleppo).

Ateşe Karşı Çekim'in yönetmeni Nikos Megrelis ile Vatanım'ın yönetmeni Abbas Fahdel, kendi filmlerinden sonra tanıklıklarına dair izleyicilerle sohbet gerçekleştirecek.

Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenen ve önemli belgesel festivallerinden olan DokuFest, özel bir seçki ile bu sene Ankara Uluslararası Film Festivali programına katkı sunuyor. Altı kısa kurmaca filmin de yer alacağı seçki kapsamında, DokuFest koordinatörü Veton Nurkolları’nın sunumu ile seçkin belgeseller izleyiciyle buluşturulacak. Bu bölümde gösterimi gerçekleştirilecek belgeseller şunlar:

Pim: Simon Bolivar’ı Nasıl Yaktım (The Fuse: Or How I Burned Simon Bolivar), Yüzen Otel (Flotel Europa), Ötedekiler (The Other Side), Michael S.’nin Koleksiyonu (Michael.S., Re-collected), Suçlamalar ve Alevler (Blames and Flames)  ve Burası Araba Yıkamacısı Değil (Not a Carwash).

Festivali okula dönüştüren FESTİLAB...

Alanlarında başarılı çalışmaları olan isimlerin yürüteceği çeşitli atölye çalışmaları ile Türkiye ve dünya sinemasından konukların katılacağı panel ve söyleşiler, FESTİLAB kapsamında gerçekleştirilecek.  Geniş bir yelpazeye sahip etkinlikler özetle şöyle: 

Filmlerle Ankara’yı Yürümek: Ankara’yı mekan edinmiş filmlerin izini sürerek, Ulus’tan başlayıp Gençlik Parkı, Ankara Garı ve Atatürk Bulvarı'ndan Tunalı Oteli'ne kadar bir yürüme hattının takip edileceği rotanın rehberi, uzun yıllardır Festival'e destek veren Ege Berensel olacak. Yürüyüşe katılanlar, Zeki Ökten’in “Düttürü Dünya”sı ve ”Sürü”sünden, Mankiewicz’in “Five Fingers”ına, Zeki Demirkubuz’un “İtiraf” ve “Yeraltı”sından,  Yutkeviç’in “Türkiye’nin Kalbi Ankara”sına hafızalarda yer etmiş filmlerin kahramanlarının ayak izlerini takip ederek, Ankara’nın beyazperdede nasıl inşa edildiğinin cevaplarını arayacak.

Kentin Seslerine Bakmak: Dinleme Atölyesi ve Ses Yürüyüşü: Ankara’nın sokaklarında, katılımcılara yeni düşünce kanalları açacak bu yürüyüş öncesi Arş. Gör. Mehtap Çağlar ile yapılacak atölyede, dinleme egzersizleri ve tartışmalar yapılacak. Sonrasında, temiz duyuma hazır kulaklarla Kuğulu Park'tan Kızılay Büyülü Fener Sineması'na doğru “Ses Yürüyüşü”ne çıkılacak, duyulmak için bekleyen sesler keşfedilecek.

Hikaye Anlatmanın Yeni Formu ve Katılımcı İletişim Olanağı Olarak İnteraktif Belgesel: Prof. Dr. Mine Gencel Bek'in gerçekleştireceği bu atölyede, hikaye anlatmanın yeni formlarından birisi olarak interaktif belgeseli iyi örneklerle tanıtmaya odaklanılacak. ‘İzleyici’nin izlemekle sınırlı kalmayıp, yaratım sürecine dahil olmasının anlamını sorgulayacak tartışma ortamı, “interaktif belgeseller sadece büyülendiğimiz görselliklerle donanmış sanatsal üretimler midir?”, “bu yeni form, ‘izleyici’nin yeni kavrayışlar, algılayışlar, hissetmeler geliştirmesine, ötekilerle empati kurmasına olanak sağlayabilir mi?”gibi sorulara yanıt aranmasını sağlayacak.

Yeni Bir Hikaye Anlatma Biçimi Olarak Sanal Gerçeklik & The Cube (Küp):  Yeni teknolojiden beslenen, son derece heyecan verici yeni bir hikayecilik biçimi olan sanal gerçekliğin izi sürülecek. Ayrıca Festival süresince dünyaca ünlü transmedya sanatçısı Simon Wilkinson'ın çokduyusal sanal gerçeklik performansına tanıklık edilebilecek. 12 aylık bir geliştirme sürecinin sonunda, CiRCA69 firması tarafından beğeniye sunulan The Cube (Küp), aynı zamanda tamamlanmış halinin ilk resmi gösterimini de Ankara'da yapmış olacak. Bu çok-ortamlı hikayecilik eserinin amacı, izleyiciyi hikayenin bir parçası haline getirirken, sanatçıyla arasında münazara ortamı yaratmak. Performansa dahil olmak isteyenlerin kayıt için rezervazyon@filmfestankara.org.tr adresine mail atmaları gerekiyor.

Plan Sekans ve Kamera Hareketi:   Ana biçimsel unsuru tek plan çekimler olan filmlerin sayısı günümüz sinemasında artıyor. Bilkent Üniversitesi Öğretim Elemanı ve yönetmen Andreas Treske ile görüntü yönetmeni Stephan Vorbrugg'un düzenleyeceği bu atölyede,  gün geçtikçe daha çok tercih edilen bu biçimsel üslup irdelenecek.  

Yapımcı Ne Yapar?:  “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?”, “Adem'in Trenleri”, “Pandora'nın Kutusu” ve “Araf” gibi dikkat çekici filmlerin yapımcılığını üstlenen Serkan Çakarer, yapımcılıkla ilgili yerleşik bilgi eksikliği ve algı yanlışlığına dikkat çekecek.  

Uyarlama Atölyesi: Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Yaz Yağmuru”, Yılmaz Karakoyunlu’nun “Salkım Hanımın Taneleri” ve “Güz Sancısı” adlı eserlerini Türkiye sinemasına kazandıran Tomris Giritlioğlu, katılımcılarıyla deneyimlerini paylaşacak, sinemayı besleyen bu önemli alanla ilgili ufuk açıcı bilgiler sunacak.

Deneysel sinema ve video sanatı

80'lerin sonundan bu yana deneysel sinemanın ödüllendirildiği ve desteklendiği Ankara Uluslararası Film Festival'inde, bu sene üç farklı deneysel seçki ve bir video sergisi yer alıyor. Bunlardan ilki olan “Gizli Sinema: Türkiye Deneysel Sinemasının Son On Yılı” kapsamında Nazlı Dinçel, Cana Bilir-Meier, Deniz Johns, Dilek Aydın, Gürcan Keltek ve Ege Berensel'in deneysel filmleri izlenebilecek. Deneysel sinema tarihinin önemli örneklerine odaklanan “Bakış Makineleri: Deneysel Filmin Tarihi” seçkisi Wim Wenders, Jean-Marie Straub ve Werner Nekes gibi önemli yönetmenlerin deneysel filmlerini kapsıyor. “Deneysel Faz”, deneysel sinemanın Kurt Kren, Johannes Hammel gibi önemli yönetmenlerinin filmlerini bir araya getiriyor. “Manzaranın Kaybı” video sanat sergisi ise, Avusturyalı sanatçı Lukas Marxt'ın beş video işini bir araya getirecek.

Çocuklara özel...

Küçük izleyiciler için Çin Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali seçkisinden Küçük Mutlu Denizaltı 3 (Happy Little Submarine 3), Kuğu (I Swan) ve Benim Kutsal Atım (My Avatar Horse) adlı filmler gösterilecek.

Ankara’daki mülteci çocukların katılacağı ve canlandırma sinemasının teknikleri üzerine düzenlenecek Stop Motion Atölyesi kapsamında, heykel sanatçısı Aykut Öz,  basit tekniklerle çizgi film yapımını öğretecek.

İLK BULUŞMA! 

Festivalin gelenek haline getirmeyi hedeflediği “Buluşmalar” ilk kez gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Türkiye’nin çeşitli kentlerinde bulunan Öğrenci Sinema Toplulukları ile bir araya gelinecek. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Öğrenci Sinema Toplulukları’ndan temsilcilerin katılacağı programda, öğrenciler kendi ürettikleri filmleri izleyip, tartışacaklar.

FESTİVALİN DESTEKÇİLERİ

Festivalin bu yılki diğer destekçileri arasında T.C. Başbakanlık Tanıtım Fonu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Ströer Kentvizyon, Büyülü Fener Sinemaları, bölüm sponsorları Mahall Ankara, Loft İncek, Most Life Club, Mesa Holding, YDA İnşaat ile ASO, Panora AVM, Holiday Inn, TED, Anadolu Jet ve her yıl Festival'le olan hizmet, basın, medya, internet sponsorları, yabancı misyon ve elçilikler yer alıyor.

Askıda Bilet Var!

Türk Eğitim Derneği (TED)’in tescilli sosyal sorumluluk projesi “Askıda Bilet Var”, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da daha çok izleyicinin festivalle buluşmasını sağlayacak.  TED’in katkılarıyla askıya çıkarılan biletler, fırsat eşitliği yaratarak, festivalin farklı gelir gruplarına ulaşımını arttırmayı hedefliyor.

28 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek olan gösterimlerin ilk 3 seansında Türk Eğitim Derneği'nin askıya çıkaracağı biletler, farklı gelir gruplarından sinemaseverlerin TED'in misafiri olarak filmleri izlemesini sağlayacak. Ayrıca izleyiciler de  “askıya” biletler bırakabilecek. 

Biletler satışta!

Gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Goethe Institut- Ankara’da gerçekleşecek. Goethe Institut- Ankara’daki  gösterimler ise ücretsiz olacak.

Kızılay Büyülü Fener Sineması’ndaki gösterim bilet fiyatları ilk seanslar için 8 TL, diğer seanslarda tam için 14 TL ve öğrenci/öğretmen/65 yaş üstü için 12 TL olarak belirlendi. Benedict Cumberbatch’in “Hamlet”i tam 40, indirimli 30 TL, Coen Kardeşler’in “Yüce Sezar!” filmi ise herkes için 17 TL...

Biletler Kızılay Büyülü Fener Sineması gişeleri ve www.biletinial.com’da.

Festival ana sponsoru Halkbank kredi kartı olan Paraf kart, sahiplerine özel bir kampanya sunuyor. Paraf kart ile tüm gösterimlere biletler % 50  indirimli...

 


facebook

reset
chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher