sinemafilm.netdissonancelove_cones_laterave_mariabelladonnaÖDÜLLÜ FİLMLER
12. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ’NDE YARIŞIYOR

Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan, bu yıl 7-17 Mart 2016 tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek olan Akbank Kısa Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar” bölümünün ön eleme sonuçları belli oldu.

44 ülkeden toplam 822 filmin başvurduğu 12. Akbank Kısa Film Festivali’nin bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü’ne 446 kısa film başvurdu. Festival jürisinin değerlendirmesi sonucu daha önce Cannes, Venedik, Berlin, Montreal Film Festivalleri’nde ödül kazanan filmlerinde aralarında yer aldığı 14 kısa film, 12. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ilk kez Türk seyircisi ile buluşma ve “En İyi Kısa Film” ödülü için yarışma hakkı kazandı.

12. Akbank Kısa Film Festivali “Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü”nde gösterilecek ve “En İyi Kısa Film” ödülü için yarışacak filmler arasında; bu yıl 88.’si düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde kısa film dalında yarışacak olan Yönetmen Basil Khalil imzalı Ave Maria’nın yanı sıra; Alman yönetmen Till Nowak’ın Berlin Film Festivali’nin ardından Avrupa Film Ödülleri’ne de aday gösterilen imzalı bol ödüllü animasyon filmi Dissonance, Uluslararası Toronto Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nü kazanan Yönetmen Maimouna Doucoure imzalı Maman(s), Venedik Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nü kazanan Yönetmen Dubravka Turic imzalı Belladonna, Hırvat yönetmen Jure Pavlovic’in Berlin Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından 20’nin üzerinde ödül alan son filmi Picnic, Yönetmen David Uloth’un Montreal Film Festivali’nde iki ödül alan kısa filmi La Voce, Yönetmen Sonejuhi Sinha’nın çok sayıda festivale katılan ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Eleştirmenler Ödülü alan filmi Love Comes Later da yer alıyor.

10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunulacak.

 

12. Akbank Kısa Film Festivali
“Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” Aday Filmler:

Maman(s) (Fransa) - Yönetmen: Maimouna Doucoure

Belladonna (Hırvatistan) - Yönetmen: Dubravka Turic

Provas, Exorcismos (Portekiz) - Yönetmen: Susana Nobre

Picnic (Hırvatistan) - Yönetmen: Jure Pavlovic

Ave Maria (Filistin, Fransa, Almanya) - Yönetmen: Basil Khalil

Melodrama (İspanya) - Yönetmenler: Cris Noda ve Cayetana H. Cuyas

Dissonance (Almanya) - Yönetmen: Till Nowak

The Translator (Türkiye, İngiltere) - Yönetmen: Emre Kayiş

La Voce (Kanada) - Yönetmen: David Uloth

A Matter of Will (Karadağ) - Yönetmen: Dusan Kasalica

Love Comes Later (ABD, Hindistan) - Yönetmen: Sonejuhi Sinha

Everything Will Be Okay (Almanya, Avusturya) – Yönetmen: Patrick Vollrath

I See a Darkness (Avusturya) - Yönetmen: Jasmin Baumgartner

Dawit (Almanya) - Yönetmen: David Jansen


facebook

reset