Ana Sayfa Up Tanıtımlar Linkler Film Atölyesi Yapım Merkezi Kısa Film-Belgesel Film Eleştirileri Bize Ulaşın

 

 

 

SAKARYA FIRAT

 

Yapımcı: Osman Sınav

Yönetmen: Osman Sınav (STM), Emre Kabakuşak

Senaryo: Süleyman Çobanoğlu,

Görüntü Yönetmeni: Umut Yörükoğlu,

Müzik: Aytuğ Yargıç, Etnika

Yapım: Sinegraf Film Prodüksiyon A.Ş.

 

Oyuncular: Tayanç Ayaydın, Ceren Hindistan, Gerçek Sağlar, Sönmez Atasoy, Zerrin Sümer, Özay Fecth, Gökhan Soylu, Kürşat Alnıaçık, Sait Genay, İdil Yener, Şener Kökkaya, Erkan Avcı, Selim Gürata, İsmail Hakkı, Caner Özçavuş, Erkan Kolçak Köstendil, Çağdaş Onur Öztürk, Bora Koçak, Süleyman Karaahmet, Bahadır Muhtar, Barış Kılıç, Ferdi Kurtuldu, Muhammed Cangören.

Büyük şehirlerde yaşamın artık bir parçası olan ve zaman zaman akan trafik içinde yapılan akrobatik hareketler ve engellemelerle, yer yer şaşkınlık ve bazen kızgınlıkla izlediğimiz asker uğurlamaları, gündeme getirilen açılım politikaları ve örgütün uzun süredir bir eylemsizlik sürecinde olmasıyla,  eski canlılığını ve toplumsal ilgiyi yitirse de, TRT 1 ekranlarında yoluna devam eden, başarılı yönetmen-yapımcı Osman Sınav tarafından Isparta’da çekimleri sürdürülen Sakarya Fırat dizisinin seti, Sn. Osman Sınav’ın daveti ve kendisine Süleyman Demirel üniversitesi tarafından verilen “Toplumsal Katkı Ödülü”  kapsamında, danışmanımız ve yazarımız Prof. Dr. Bülent Vardar ve Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu ve diğer medya mensupları tarafından ziyaret edildi.

 

 

 

Bu bağlamda bizde sinemafilm.net olarak, başlıca ilgi alanımız tv dizileri olmamasına karşın, gerek askerliğini bu bölgede yapmış ve çatışmalarda yaralanmış, şehit düşmüş ya da psikolojik travmalar yaşamış sıradan insanların, unutmaya çalıştıkları, anılarda kalmış hikayelerine uzanan, gerekse bu toplumsal travma öyküsünü benzerlerinden farklı olarak insani boyutlarıyla olduğu kadar örgüt boyutuyla da kısmen yansıtmaya çalışan tavrıyla ve yine hakim ideolojilere sığınmaksızın, yalın ve çok bilindik, bizim insanımızın öykülerini, iyi oyunculuk, yöresel adetler ve şive zenginliğiyle harmanlayan anlatımıyla Sakarya Fırat dizisini, özellikle insana dair yanlarıyla önemli olduğunu düşündüğümüz için değerlendirdik.

Sakarya Fırat dizisi, TRT’nin en iyi reytinge sahip dizisi olarak öne çıkıyor. Ancak bir süre önce yeterli reyting alamaması nedeniyle yayından kaldırılan, sinemalarda türüne göre büyük başarı kazanmış “Nefes” filminin senaryo çalışmalarında yararlanılan kitaplardan yola çıkılarak senaryosu yazılan “Güneydoğu’dan Öyküler” dizisinin akıbeti, günümüzün globalleşen dünyasında popüler kültürün toplumumuz üzerindeki etkisini ve emperyal güçlerce tetiklenen, ülkemize maddi ve manevi bakımdan büyük faturaları olan bu yöresel, gerilla türü düşük yoğunluklu savaşın, kitlelerce nasıl algılandığını göstermesi bakımından düşündürücüdür.

Popüler kültürün kaçınılamaz etkisiyle, Türk insanının sıradan günlük yaşamıyla ters düşen, abartılı oyunculukların, lüks mekanlar, giyim kuşam ve araçların süslediği, genç, güzel ve şık giyinen insanların cinsel kimliklerinin de özellikle öne çıkarıldığı, entrikalarla bezenmiş, sıradan ama iyi kotarılmış öyküler reyting rekorlarını alt üst ederken, askerliklerini eş dost katkısıyla kıyı bölgelerinde tamamlamış, modern yaşamın bütün kolaylıklarını elde etmiş genç insanlar ve bu travmanın uzağında kalmış aileler, güneydoğudaki bu mücadelenin anlatıldığı öykülere fazla ilgi göstermiyorlar. Farklı siyasal yaklaşımlar ve teknik değerlendirmeler nedeniyle eleştirmenler de, dizinin genel yönetmeni Osman Sınav özellikle altını çizerek, siyasi bakış açısıyla yaklaşmak istemediklerini belirtse de ve hassas çizgiler korunarak yazıldığı gözden kaçmayan senaryosuna karşın, militarist kimliği nedeniyle, bu tarzdaki dizilere mesafeli duruluyor. Ancak, Osman Sınav’ın deyişiyle, “Sarp dağların zirvesinde bir Mehmet, aklında sıcak şeyler, elinde soğuk namlu, bekliyor. Sizi bekliyor, hatırlamanızı bekliyor”.

Eğer şehit düşer ya da gazi olursa, kişisel dramı birkaç dakikalık haber bültenine ya da bir haber programına konu oluyor. Son derece kısıtlı imkanlar, mütevazi şartlardaki yaşamlar, rehabilitasyon klinikleri ya da bayrak dikilmiş şehitlik görüntüleri ve acılı aileler değişmez arka plan görüntüsünü oluşturuyor. 

Sakarya Fırat, Güneydoğuda Çeliktepe Sınır Karakolu’nda vatani görevini yapan askerlerin öykülerini anlatıyor. Süleyman Çobanoğlu’nun senaryosunu yazdığı dizide,  karakter zenginliği de dikkat çekici. Yöresel şivelerin ve adetlerin başarıyla yansıtıldığı, Türkü, Kürdü, Lazı kısaca tüm etnik zenginliğiyle insanımızdan yansımalar var. Günümüz siyasi yelpazesi değerlendirilirken, eğitim ve kültürel yapısıyla fazlasıyla irdelenmeye çalışılan yurdumuz insanı ve gerçeklerinin de, gerektiğince altı çiziliyor.  Başlıca rollerde Tayanç Ayaydın, Ceren Hindistan, Zerrin Sümer, Özay Fecht, Sönmez Atasoy, Sait Genay, Gerçek Sağlar, Kürşat Alnıaçık, Erkan Avcı, Gökhan Soylu, İsmail Hakkı, Muhammed Cangören oynuyorlar.

Gönüllü asker Osman Kanat (Tayanç Ayaydın), ailesinden habersiz girdiği sınavları kazanarak asker olmuş ve uzman jandarma olarak görev yapmaktadır. Hem görev yaptığı karakolda hem de katıldığı özel operasyonlarda kendisini göstermiş, eğlenceli, dost canlısı, yetenekli bir askerdir. Ordunun kıdemli komutanlarından olan, başarılı operasyonlara imza atmış, asker babası ve tatlı sert mizaçlı, teröre ve kökenine üzerinde düşünerek yaklaşan ve kendisini katı askeri kurallarla kısıtlamayan Kıdemli Albay Hüzamettin Yavuzer’in (Selim Gürata)  gözbebeğidir. Görev yaptığı Çeliktepe karakolunda görev arkadaşları geçici karakol komutanı Asteğmen Hakan Küçükarslan (Gökhan Soylu), tecrübeli terör uzmanı,  saf ve samimi Trabzonlu Astsubay Başçavuş Durali Tahtakılıç (İsmail Hakkı),  sivil hayatta turist rehberliği yapmış İstanbul’lu Komando Çavuş “Turist” Taner Öztan (Caner Özçavuş, Diyarbakırlı iyi niyetli ve Kürt kökenli er “Gülüm Mahmut” Mahmut Karakum (Erkan Kolçak Köstendil), Aksekili filozof karakterli mütedeyyin er “Sarı Hoca” Hasan Turna (Çağdaş Onur Öztürk), Kırşehirli abdal, mucizevi onbaşı, Neşet Ertaş türkülerini başarıyla çalan ve seslendiren  Muharrem Pektaş ( Bora Koçak),  Erzurum’lu, sert karakteri ve yapısıyla tam bir görev adamı olan, çalışkan, dayanıklı komando er “Dadaş” Sait Ayhan (Süleyman Karaahmet) ve Çanakkale’li , akıllı ama iriyarı görüntüsü ve hayvan sevgisiyle, belalısı Durali Başçavuş’un hedefi er Kamil Arıtan “Tonbalığı” (Bahadır Muhtar), Poyraz timinin önde gelen karakterleridir.  

Yürekleri oğullarından gelebilecek kötü haberin endişesiyle heyecan içersinde Atabey ilçesindeki günlük mütevazi yaşamlarını sürdüren anne Fatma Kanat (Zerrin Süzer) ve baba İbrahim Kanat (Sait Genay), Osman’ın biran önce memleketine dönmesini ve komşuları Zeliha’yla (İdil Yener)  mutlu bir yuva kurmasını umarken, Osman, Yedi göbekten ağa olan, merkez sağ görüşlü, ailesine ve köyüne sahip olmak ve sarsılan ağalık kurumunu da büyük bir çabayla  kurtarmaya çalışan  Mürsel Ağa’nın (Sönmez Atasoy), küçük kızı Avukat Nihan Tekintaş’a (Ceren Hindistan) aşık olacaktır. İki aile arasındaki kültürel ve yerel farklılıklar Osman’ın önüne çeşitli engeller çıkartacak ve onu, örgüt savaşçısı sevgilisinin öldürülmesiyle hınçlanarak dağa çıkan Abla Necla (Gerçek Sağlar) “Küpeli Necla”,  tutkulu aşığı, örgütün yerel destekçisi ve her türlü kirli işe bulaşmış Bakır (Kürşat Alnıaçık)  ve bu kavganın ortasında kalmış anne Teslime Tekintaş’la (Özay Fecht) kaçınılmaz biçimde karşı karşıya getirecektir.

Sakarya Fırat dizisinin akışı içersinde, hem gülümseten hem de kederlendiren farklı öykülerin ustaca yer alması, karakterlerin buna uygun seçilmiş olması, özellikle Zerrin Sümer, Özay Fecht, Sönmez Atasoy, Sait Genay, Kürşat Alnıaçık gibi deneyimli oyuncuların kayda değer performansları, genç oyuncuların başarılı katkıları, doğru karakter ve oyuncu eşleştirmeleri, bu diziyi zevkle seyredilir hale getiriyor. Bunlar, dizinin dinamik ve sıkılmadan izlenilen bir yapıya bürünmesinin başlıca unsurları. Savaşı konu alan film ve dizilerin, türün meraklıları dışında izlenebilir olmalarındaki başlıca etkenler, anlaşılır ve altı iyi çizilmiş bir öyküye sahip olmaları,  ustaca kotarılmış sinematografik unsurlara ve görsel efektlere yer verilmesi ve oyuncular başta olmak üzere aslına sadık kalınmış detaylardır. Ülkemiz koşullarında, bu ölçekteki prodüksiyonların karşı karşıya kaldıkları sorunları, olabildiğince dengelenmiş olmakla birlikte, kuşkusuz  Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) ya da Müfreze (The Platoon)  tarzındaki, üstün teknik imkanlarıyla Amerikan sinema endüstrisinin kotardığı filmlerle ya da Kardeşler Takımı (Band of Brothers) ya da Pasifik (The Pacific) gibi dizilerle kıyaslamak da gerekli değil. Kimi zaman bazı eksikler, özellikle çatışma sahnelerinde göze çarpabiliyor. Ancak, izlediğimiz kadarıyla Sakarya Fırat’ın amacı salt çatışmayı yansıtmak değil. Kamerayı her türlü zor koşulla mücadele eden insanlara yönelterek, o küçücük yaşamlara ışık tutmak, kesitler vermek kaygısı da öne çarpıyor. İnsanca taleplerin altı özellikle çiziliyor.  Bazı eleştirilere hedef olsa da bir ölçüde bunu samimiyetle ve örgütün içerisinden unsurları da detaylandırarak yapıyor. Bu nedenle TRT de yayınlanmasının, teknik olarak doğru bir seçim olduğu düşünülmektedir.

Son sözü Hakan Evrensel’in Nefes filminin senaryosunun oluşturulmasında yararlanılan “Yer Eksi İki”  ve Güneydoğu bölgesinde yıllarca görev yapmış Tim Komutanı Abdullah Ağar’ın Güneydoğu anılarını derlediği “Baskın” kitaplarından alıntılarla bağlayalım;

 

“Karakoldan görünmemek için sırt hattının hemen birkaç metre altından yürüyorlardı. Karanlık olmasına rağmen sağ tarafta aşağıda kalan düzlükte, birkaç kişinin havan namlusunu indirmeye çalıştıkları zorda olsa seçilebiliyordu. Birkaç dakika kadar yürüdüler. Patika büyük kayaların arasında kıvrılıp tepenin üstüne doğru devam edince, en öndeki M.16’lı, aşağıya doğru, bodur çalıların arasına daldı.

Biraz daha ilerleyip sırt hattının zirvesine doğru yaklaştı. Omzundaki sırt çantasını düzeltip eğildi. Sağ elinde M.16’sı, sol elinde ise ıslak naylonu duruyordu. Birazda böyle yürüdükten sonra dizlerinin üstüne çöktü. Birkaç metre de böyle ilerledi. Arkasındakiler de aynısını yapıyordu. Karakolun çevre aydınlatmasında kullanılan projektörlerin ışık huzmelerinin sınırı hemen üstlerinden geçiyordu.

Sırt üstü uzandı. El kol işaretleri ile peşinden gelenleri çevresine yerleştirdi. Önce sağ göğüs cebindeki el bombasını yokladı, sonra telsizi eline aldı. Saatine bakıp telsizin sesini biraz daha açtı. Hışırtılar arasında karakoldaki askerlerin konuşmalarını dinlemeye başladı. (Yer Eksi İki, Hakan Evrensel, Alfa yayınları)” 

 

“Bekliyoruz karanlığı... Aysız, yıldızsız kapkaranlık bir geceyi... Birden kaleş şaklamaları tırmalıyor kulaklarımızı... Bundan biran önce ilk mermiler vuruyor üs bölgemize...

Dört ayrı yerden, dört ayrı roket apansız paralanıyor içimizde, “Zrankkk...” diye.

Ve bütün bunlar, daha biz bir tek tetiğe dahi dokunmamışken oluyor. Karşı taraf tüm hırsıyla asılıyor tetiklere...

Ve namusumuza yönelen bir baskınla karşı karşıya kalıyoruz... Şok arzulayan bir ateş kumpanyası bu... Öyle mi? Hadi bakalım! İlk yaptığım şey telsizin mandalına basıp, ortak çağrı kodunu kullanmadan konuşmaya başlamak oldu.

“Sakin, 210 bağlıları... Çok sakin...

Şu an yapabileceğinizin en iyisi bu... Sakin ve dikkatli olun... Gözünüz de aydın olsun...

Hep bekleyip durduğunuz gece nihayet başladı...  (Abdullah Ağar, Baskın, Kitaptürk yayınları

 

Reyting canavarının kıskacında olduğu bilinen bir sektörde, bu kapsamda bir projenin prodüksiyon zorlukları nedeniyle mali ve teknik riskler içerdiğini ve özellikle amacı göz önüne alınırsa,  başarılı olmasının temenni edildiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, gerek film ve dizi sektöründeki tecrübesi ve imza attığı başarılı işlerle, gerekse aldığı ticari ve teknik risklere karşın, bu diziyi bir “saygı duruşu” olarak nitelendiren ve çekimlerini sürdüren Yönetmen Osman Sınav önemli bir işe imza atmaktadır. Zor şartlarda ve İstanbul dışında çekilmesi nedeniyle, oyuncular ve teknik ekibi de kutlayarak sözümüzü tamamlayalım.

 

 

H. Vardar 

Sinemafilm.net / Editör

 

                                                                    

 Back Ana Sayfa Up

Site ile ilgili teknik problemleriniz için info@sinemafilm.net
Son güncellenme: 23-06-2014.

chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
canada goose italiaa ugg saldi woolrich uomo woolrich parka woolrich outlet moncler uomo scarpe timberland ugg stivali stivali ugg moncler milano timberland shoes canada goose outlet timberland scarpe moncler outlet canada goose zug in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
timberland shoes ugg ale canada goose suomi moncler sale canada goose takki barbour takki moncler takki timberland suomi canada goose sale parajumpers takit barbour tikkitakki canada goose ale barbour jacket parajumpers long bear moncler untuvatakki parajumpers takki
woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes barbour jas parajumpers outlet peuterey jas moncler jassen heren parajumpers sale timberland boots canada goose jas moncler jas barbour outlet uggs sale peuterey dames peuterey jassen woolrich arctic parka in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet
timberland boots timberland ireland timberland boots ireland timberland suomi timberland kengät timberland shoes
parajumpers gobi occasion moncler prix barbour soldes parajumpers gobi moncler pas cher moncler femme parajumpers liege parajumpers occasion ugg bebe moncler soldes doudoune canada goose canada goose homme timberland boots canada goose femme doudoune canada goose homme parajumpers outlet doudoune moncler femme parajumpers femme doudoune moncler homme timberland noir ugg pas cher