sinemafilm.nettaron_egertonjeff_bridgesjulianne_moorecolin_firthhalle_berry

 

KINGSMAN 'Altın Çember'

 

Yönetmen: Matthew Vaughn

Senaryo: Jane Goldman, Matthew Vaughn (Mark Millar ve Dave Gibbons’ın Secret Service isimli çizgi romanından uyarlama)

Oyuncular: Taron Egerton (Eggsy), Colin Firth (Harry Hart), Julianne Moore (Poppy), Channing Tatum (Ajan Tequila), Jeffrey Bridges (Ajan Champagne), Halle Berry (Ginger)

Görüntü Yönetmeni: George Richmond

Kurgu: Eddie Hamilton

Müzik: Henry Jackman, Matthew Margeson

Yapım Yılı ve Süre: 2017 / 141 dk.

Bir çizgi roman uyarlaması olan Kingsman; The Secret Service’den (2014) sonra ikinci film Kingsman: Altın Çember, “comics” stiline biraz daha yakın duran bir seyirlik. İngiliz orta yaş erkek oyuncularının şahikalarından olan ve bugüne kadar pek çok farklı karakter ve filmde karşımıza çıkan Colin Firth ve Amerikan sinemasının usta oyuncusu Jeff Bridges, filmde biraraya gelmişler. İki usta oyuncuyla  birlikte rol alan Taron Egerton ise, ilk filmde ikinci isimken, Kingsman: Altın Çember’de ismini ilk sıraya yazdırmış.

Kingsman, Görevimiz Tehlike’nin doyuma ulaşması sonrasında, oluşan açığı bu tarz filmler içinde yeni bir kulvar açarak dolduruyor ve emin adımlarla yürüyüşünü sürdürüyor. Muhtemelen serinin üçüncü hatta dördüncü filmi de çekilebilir. Film, Kingsman adı altında örgütlenen İngiliz Gizli Servis ajanlarının dünyanın başına bela olan olaylar ve onları yaratan kişilerle yapılan mücadele üzerine kuruluyor. Yeni filmde ise örgütün Amerikan versiyonu da filme eklenerek ortak bir çalışma yürütülüyor. Şık bir cadde üzerinde bir terzi dükkanı görüntüsünde hizmet veren Kingsman’in, arka yüzündeki dünyada ise, 007 James Bond filmlerini anımsatan pek çok silah, araç, gereç, saldırı-savunma nesneleri ve gelişmiş siber takip sistemlerinin ajanlara destek sağladığı bir karargah ortamı var.

 

 

Bir gentleman ya da leydi tarzında yetiştirilen ajanlar, her türlü dayanıklılık testini geçerek aynı zamanda ileri dövüş teknikleri konusunda da eğitiliyorlar. Kingsman: Altın Çember’in konusunu özetlersek; uyuşturucu gelirleriyle yıllık 250 milyar dolarlık bir geliri yöneten Poppy, işini legalleştirmek istemekte ve karargahını ve üretim araçlarını sakladığı gizli Asya bölgesinden açığa çıkarmak istemektedir. Uyuşturucu kullanımı ve satışının da tıpkı alkol gibi yasal koşullarda ve açık olmasını savunan Poppy, karikatürize edilmiş bir karakter olarak kurallara uymayan elemanlarını kıyma makinasından geçiren ya da vahşi robot köpeklerine parçalatmak gibi şiddete dayalı ceza yöntemleri uygulayan bir suç kartelinin başıdır. Yasal olma arzusu, onu dünyanın önderi ABD’yi ve Başkanını tehdit etme noktasına götürerek, dünya üzerinde uyuşturucu kullanan herkese bulaştırdığı virüs ile doruk noktasına çıkar. Başkan bir taşla iki kuş vurarak hem Poppy’den hem de dünyadaki uyuşturucu kullanan insanlardan kurtulmak için Poppy ile anlaşma imzalar. Karşı çıkan ve uyuşturucu kullanan başkan yardımcısını ise karantina altına aldırır. Tüm devlet adamı açığını gene Kingsman ajanları telafi ederek, Poppy’nin dünyanın pek çok şehrindeki fabrikalarındaki antivürüsleri ele geçirerek enfekte olmuş insanlara ulaştırırlar ve Poppy’yi de karargahı ile birlikte yok ederler.  

Kingsman: Altın Çember, daha önce de vurguladığımız gibi Kingsman: Secret Service’e göre daha fazla çizgi film kıvamında bir film. Bir süre sonra aksiyon ve şiddet sahnelerinin aleniliğe dönüştüğü, beynimizi zorlasak da satır aralarından bir arthouse mesajı (kötülüğün simgesi tüm uyuşturucu ürünleri esrar, eroin, hap, vb.maddelere rağmen) çıkarılamayacak bir aksiyon filmi örneği. Diğer yandan mizahi yönünün daha öne çıktığını ve yansıtmalarını da bu bağlamda gerçekleştirdiğini eklemek de fayda görünüyor.

Filmin şüphesiz dikkat çeken ilk unsuru oyuncu kadrosu. Genç Taron Egarton, Colin Firth ve Jef Bridges canlandırdıkları karakterler aracılığıyla filmin izlenebilmesini eğlenceli kılıyor ve Julianna Moore da seyirlik zevkinin yükselmesini destekliyor. Sanat yönetmenliği açısından da filmin bir başarı düzeyini tutturduğunu vurgulamak lazım. Film bu bağlamda casusluk-aksiyon türü filmlerin ihtiyaç duyduğu tüm aksesurlar ve mekanların kotarılması ve oluşturulmasında her türlü ayrıntıyı başarıyla yansıtıyor. Diğer yandan altını çizdiğimiz başlıklar bağlamında Görevimiz Tehlike sonrası, yeni bir seri olmaya aday görünen Kingsman’in, sinema sanatı açısından daha yüksek bir başarıyı tutturduğunu iddia etmek abartılı olacaktır.

 

 

Bülent Vardar

reset