sinemafilm.netvalerianvalerianvalerianvaleriandaglarin_ardinda

 

VALERIAN VE BİN GEZEGEN İMPARATORLUĞU

 

Yönetmen: Luc Besson

Senaryo: Luc Besson

Oyuncular: Dane DeHaan, Cara Delavingne, Clive Owen, Rihanna, Ethan Hawke, Herbie Hancock, Kris Wu

Görüntü Yönetmeni: Thierry Arbogast

Kurgu: Julien Rey

Müzik: Alexandre Desplat

Yapım Yılı: Fransa / 2017

Yeni bir After Earth (dünya sonrası) filmi olan Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu, yaratıcı yönetmen Luc Besson’un yeni filmi. Film 2020 yılında başlayıp, 400 yıl ileriye sıçrayarak öyküsünü kuruyor. Besson filmini, Valerian and Laureline isimli çizgi romandan uyarlamış. Filmin öyküsünden kısaca bahsedersek; Valerian (Dane DeHaan) ve Laureline (Cara Delavingne), artık dünya gezegeni çerçevesinde değil, evren boyutlarında düzeni sağlayan insan gezegeninin hükümeti için çalışan özel ajanlardır. Komutanlarının (Clive Owen) emri doğrultusunda, Valerian ve Laureline, evrenin her köşesinden binlerce farklı türe ev sahipliği yapan, görünümüyle nefes kesen gökada metropolü Alpha’ya göreve giderler. Alpha’nın 17 milyonluk halkı, evreni iyileştirmek için tüm yeteneklerini, sahip oldukları teknolojileri ve kaynaklarını ortaya koymuşlardır. Fakat ne yazık ki, Alpha’daki herkes aynı amaca hizmet etmiyordur; tam tersine, bir takım görünmeyen güçler korkunç bir tehlikeyi Alpha’nın üzerine salmak üzere iş başındadır.

Film tüm bilim kurgu boyutu ve paralel evren denilebilecek başka bir gerçekliğe ilişkin göndermeler ve geniş bir hayal gücünün ve yaratıcılığın çerçevesinde gelişmesine karşın, aynı zamanda insanoğlunun idealleri bağlamında ve sinemanın temel düalizmi iyiler ve kötüler üzerinden mesajlarını iletiyor ve olay örgüsünü bu bağlamda kuruyor.

 

Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu filminin, öncelikli öne çıkan boyutu sanat yönetimi ve set dekorasyonu. Şüphesiz bu başarıda görüntü yönetmenliğinin de önemli katkısını vurgulamak gerekir. Ütopik, yeni bir evrensel yaşam tarzı Alpha metropolünde oluşturulmuş, özellikle Mul gezegeni bağlamında masalsı bir atmosfer yaratılsa da, dünyalı ve uzaylı evrensel canlıların bir arada ortak akılla hareket etme ideali, henüz bu dünyada gerçekleştirilemese de hepsinin en iyi olduğu alanlarla yaptıkları katkılarla en azından bir bilim kurgu türü film bağlamında Alpha’da gerçekleşiyor.

Luc Besson, sinema dünyasının yaratıcı ve sinemanın dilini başarıyla kullanan yönetmenlerinden. Genellikle ortaya çıkan yeni projeleri ilgiyle, hatta heyecanla karşılanan yönetmenin Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu filmi, binbir çeşit yaratıktan oluşan ve insanoğlunun dizginlenemeyen yeniye ulaşma isteğiyle aynı zamanda diyalektik olarak yıkıcı yanını da ele alarak, salt bir görsel şov gibi bir algının oluşmasını engelliyor. Bu filmin başrolünde teknolojinin olduğunu iddia etmek de gerçekçi bir değerlendirme olacaktır.

 

Bülent Vardar

reset