sinemafilm.net


69. Berlinale Ödülleri Berlinale Palast'da düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Berlinale olarak da bilinen ve bu sene 69’uncusu düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali'nde ‘Altın Ayı’ ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in Synonyms filmi kazandı. "En İyi İlk Film" ödülü ise Almanya adına yarışan Oray filmiyle genç yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay'a verildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen festivalin ödülleri, Berlinale Palast Sineması'ndaki törenle sahiplerini buldu.

Fransız oyuncu Juliette Binoche'un jüri başkanlığını yaptığı festivalde Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai'ın "So Long, My Son" filmindeki rolüyle Yong Mei'ye "En iyi Kadın Oyuncu" ödülü verilirken aynı filmde oynayan Wang Jingchun da "En iyi Erkek Oyuncu" dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülü aldı.

Jüri Büyük Ödülüne ise "Grace à Dieu" filmiyle yönetmen François Ozon layık görüldü.

"En İyi Yönetmen" dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülünü "Ich war zu Hause aber" filmiyle Alman yönetmen Angela Schanelec alırken "En İyi Senaryo" dalındaki ‘Gümüş Ayı’yı da "La Pranza dei bambini" isimli İtalyan filmiyle Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi ve Roberto Saviano kazandı. 7 Şubat’ta başlayan 69. Berlinale'de 74 ülkeden 400 film gösterilmiş,16 film ‘Altın Ayı’ ve ‘Gümüş Ayı’ için yarışmıştı. Altın Ayı için yarışan filmler arasında Emin Alper'in "Kız Kardeşler" filmi de yer almıştı.

 

BERLİNALE 2019 ÖDÜLLER

ALTIN AYI EN İYİ FİLM

Synonyms / Nadav Lapid

GÜMÜŞ AYI BÜYÜK JÜRİ ÖDÜLÜ

Grâce à Dieu / François Ozon

GÜMÜŞ AYI ALFRED BAUER ÖDÜLÜ

Systemsprenger - System Crasher / Nora Fingscheidt

GÜMÜŞ AYI EN İYİ YÖNETMEN

Angela Schanelec / Ich war zuhause, aber (I Was at Home, But)

GÜMÜŞ AYI EN İYİ KADIN OYUNCU

Yong Mei / Di jiu tian chang (So Long, My Son) / Wang Xiaoshuai

GÜMÜŞ AYI EN İYİ ERKEK OYUNCU

Wang Jingchun - Di jiu tian chang (So Long, My Son) / Wang Xiaoshuai

GÜMÜŞ AYI EN İYİ SENARYO

Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi ve Roberto Saviano - La paranza dei bambini (Piranhas) / Claudio Giovannesi

GÜMÜŞ AYI ÜSTÜN SANATSAL KATKILAR İÇİN

Rasmus Videbæk Sinematografi için, Ut og stjæle hester (Out Stealing Horses/Pferde stehlen) / Hans Petter Moland

GVFF EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Oray / Mehmet Akif Büyükatalay

GLASHÜTTE BELGESEL ÖDÜLÜ

Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari

ULUSLARARASI KISA FİLM JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

ALTIN AYI EN İYİ KISA FİLM

Umbra / Florian Fischer ve Johannes Krell

GÜMÜŞ AYI KISA FİLM JÜRİ ÖDÜLÜ

Blue Boy / Manuel Abramovich

AVRUPA FİLM ÖDÜLERİ İÇİN BERLİN KISA FİLM ADAYI

Suc de síndria Watermelon Juice / Irene Moray

AUDI KISA FİLM ÖDÜLÜ

Rise / Bárbara Wagner ve Benjamin de Burca

ÖZEL ÖDÜL

Omarska / Varun Sasindran

DİĞER JÜRİ ÖDÜLLERİ

Generation Kplus Çocuklar Jürisi

KRİSTAL AYI EN İYİ FİLM

Une colonie - A Colony / Geneviève Dulude-De Celles

ÖZEL MANSİYON

Daniel fait face Daniel / Marine Atlan

KRİSTAL AYI EN İYİ KISA FİLM

Juste moi et toi - Just Me and You Nur / Sandrine Brodeur-Desrosiers

ÖZEL MANSİYON

#pestverhaal #bullyingstory / Eef Hilgers

GENERATION KPLUS ULUSLARARASI JÜRİSİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Di yi ci de li bie A First Farewell / Wang Lina

ÖZEL MANSİYON

Mijn bijzonder rare week met Tess My Extraordinary Summer with Tess / Steven Wouterlood

GENERATION KPLUS ULUSLARARASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

El tamaño de las cosas The Size of Things / Carlos Felipe Montoya

ÖZEL MANSİYON

Pappa Dad / Atle Blakseth, Einar Dunsæd

Generation 14plus Gençlik Jürisi

KRİSTAL AYI EN İYİ FİLM

Hölmö nuori sydän Stupid Young Heart / Selma Vilhunen

ÖZEL MANSİYON

We Are Little Zombies / Makoto Nagahisa

KRİSTAL AYI EN İYİ KISA FİLM

Tattoo / Farhad Delaram

ÖZEL MANSİYON

Four Quartets / Marco Alessi

GENERATION 14PLUS ULUSLARARASI JÜRİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Beol-sae House of Hummingbird / Kim Bo-ra

ÖZEL MANSİYON

Bulbul Can Sing / Rima Das

GENERATION 14PLUS ULUSLARARASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Liberty / Faren Humes

ÖZEL MANSİYON

Soeurs Jarariju The Jarariju Sisters / Jorge Cadena

DİĞER JÜRİ ÖDÜLLERİ

EKÜMENİK JÜRİ ÖDÜLLERİ

Yarışma

Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunya) / Teona Strugar Mitevska

Panaroma

Buoyancy / Rodd Rathjen

Özel Ödül

Midnight Traveler / Hassan Fazili

Forum

Erde (Earth) / Nikolaus Geyrhalter

FIBRESCI JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

Yarışma

Synonymes (Synonyms/Synonyme) / Nadav Lapid

Panaroma

Dafne / Federico Bondi

Forum

Die Kinder der Toten / Kelly Copper ve Pavol Liska

GUILD FİLM ÖDÜLÜ

Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunya) / Teona Strugar Mitevska

CICAE ART SİNEMA ÖDÜLÜ

Panorama / 37 Seconds / HIKARI
ForumNos défaites (Our Defeats) / Jean-Gabriel Périot

LABEL EUROPA CINEMAS

Šavovi (Stitches) / Miroslav Terzić

TEDDY ÖDÜLÜ

En İyi Film

Breve historia del planeta verde (Brief Story from the Green Planet) / Santiago Loza

En İyi Belgesel

Lemebel / Joanna Reposi Garibaldi

En İyi Kısa Film

Entropia / Flóra Anna Buda

Özel Jüri Ödülü

A Dog Barking at the Moon / Xiang Zi

Teddy Özel Ödülü

Falk Richter

CALIGARI FILM ÖDÜLÜ

Heimat ist ein Raum aus Zeit (Heimat Is A Space in Time) / Thomas Heise

PEACE FILM ÖDÜLÜ

Espero tua (re)volta (Your Turn) / Eliza Capai

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ FİLM ÖDÜLÜ

Espero tua (re)volta (Your Turn) / Eliza Capai

HEINER CAROW ÖDÜLÜ

Schönheit & Vergänglichkeit (Beauty and Decay) / Annekatrin Hendel

OKUR JÜRİLERİ OKUYUCU ÖDÜLLERİ

Panorama Audience Award
Kurmaca Film

37 Seconds / HIKARI

Panorama Audience Award
Belgesel Film

Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari

BERLINER MORGENPOST OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

Systemsprenger (System Crasher) / Nora Fingscheidt

TAGESSPIEGEL OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

Monștri. (Monsters.) / Marius Olteanu

QUEER.DE TEDDY OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

Breve historia del planeta verde (Brief Story from the Green Planet) / Santiago Loza

Diğer Ödüller

COMPASS-PERSPEKTIVE-ÖDÜLÜ

Born in Evin / Maryam Zaree

KOMPAGNON-FELLOWSHIP

To Be Continued (WT) / Julian Pörksen (Perspektive Deutsches Kino 2018)

Transit Times by Ana-Felicia Scutelnicu (Berlinale Talents 2019)

ARTE INTERNATIONAL ÖDÜLÜ

A Responsible Adult / Shira Geffen,yapımcı Marker Films (Israil)

EURIMAGES CO-PRODUCTION GELİŞTİRME ÖDÜLÜ

Avalon PC (İspanya) - Alcarràs (Yönetmen: Carla Simón)

VFF YÜKSELEN YETENEK ÖDÜLÜ

Yapımcı Vincenzo Cavallo (Kenya) - Bufis (Yönetmen: Mahad Ahmed)

 

berlinale_2019_fotograflar

 

 


facebook

reset