sinemafilm.net


68. Berlinale Ödülleri Berlinale Palast'da düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleşen 68. Berlin Film Festivali'nde ödül kazanan filmler açıklandı. Festivalin yarışma kısmının en prestijli ödülü olan 'Altın Ayı'yı Romanyalı yönetmen Adina Pintilie'nin yönettiği 'Touch me not' kazandı.

Tom Tykwer'ın başkanlık ettiği yarışma jürisinde, Cecile de France, Chema Brado, Adele Romanski, Ryuichi Sakamoto ve Stephanie Zacharek yer aldı. Alman yönetmen Tom Tykwer başkanlığındaki uluslararası jürinin, yarışma bölümünün en iyi filmi seçtiği “Touch me not”, fiziksel temasa giremeyen bir kadının öyküsünü anlatıyor. İlk gösteriminden itibaren festivalin en tartışmalı filmlerinden biri olduğu iddia edilen, transseksüellikten engellilerle cinsel ilişkiye kadar, cinselliğin birbirinden farklı biçimlerine kamerayı çeviren film, içerdiği seks sahneleri nedeniyle bazı seyircilerin sinema salonunu terketmesine neden olmuştu. Ülkesinde, Bükreş Deneysel Filmler Festivali’nin küratörü olarak da tanınan Pintilie, ilk uzun metraj çalışması ile mahremiyetin ne olduğunu bulmaya çalışıyor.

Berlinale Palast'ta düzenlenen törende Jüri, Altın Ayı ödülünü Pintilie'nin 'Touch me not' adlı filmine verirken, en iyi yönetmen ödülünü, festivalin açılışını da yapan 'Isle of Dogs' adlı animasyon filmiyle tanınmış yönetmen Wes Anderson aldı.

Alfred Bauer ödülünü Marcelo Martinessi tarafından yönetilen Las Herederas (The Heiresses) filmi alırken, en iyi aktris ödülünü de filmde gösterdiği performansla Ana Brun kazandı.

En iyi aktör ödülünü La priere (The Prayer) filmindeki performansıyla Cedric Kahn, en iyi görüntü ödülünü de Museo (Museum) filmiyle Alonso Ruizpalacios aldı. Berlin'de 15 Şubat’ta başlayan 68. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 78 ülkeden 385 film gösterildi. Festivalin yarışma bölümünde 19 film "Altın Ayı" ödülü için yarıştı.Toplam 24 filmin yer aldığı yarışma bölümünde 5 film yarışma dışı gösterildi.

 

BERLİNALE 2018 ÖDÜLLER

ALTIN AYI EN İYİ FİLM

Touch Me Not / Adina Pintilie

GÜMÜŞ AYI BÜYÜK JÜRİ ÖDÜLÜ

Twarz Mug / Małgorzata Szumowska

GÜMÜŞ AYI ALFRED BAUER ÖDÜLÜ

Las herederas-The Heiresses / Marcelo Martinessi

GÜMÜŞ AYI EN İYİ YÖNETMEN

Wes Anderson - Isle of Dogs (Isle of Dogs - Ataris Reise)

GÜMÜŞ AYI EN İYİ KADIN OYUNCU

Ana Brun - Las herederas (The Heiresses) / Marcelo Martinessi

GÜMÜŞ AYI EN İYİ ERKEK OYUNCU

Anthony Bajon - La prière (The Prayer) / Cédric Kahn

GÜMÜŞ AYI EN İYİ SENARYO

Manuel Alcalá ve Alonso Ruizpalacios - Museo (Museum) / Alonso Ruizpalacios

GÜMÜŞ AYI ÜSTÜN SANATSAL KATKILAR İÇİN

Elena Okopnaya - kostüm ve yapım tasarımı - Dovlatov / Alexey German Jr.

GVFF EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Touch Me Not / Adina Pintilie

GLASHÜTTE BELGESEL ÖDÜLÜ

Waldheims Walzer The Waldheim Waltz / Ruth Beckermann

ULUSLARARASI KISA FİLM JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

ALTIN AYI EN İYİ KISA FİLM

The Men Behind the Wall / Ines Moldavsky

GÜMÜŞ AYI KISA FİLM JÜRİ ÖDÜLÜ

Imfura / Samuel Ishimwe

AVRUPA FİLM ÖDÜLERİ İÇİN BERLİN KISA FİLM ADAYI

Burkina Brandenburg Komplex / Ulu Braun

AUDI KISA FİLM ÖDÜLÜ

Solar Walk / Réka Bucsi

DİĞER JÜRİ ÖDÜLLERİ

Generation Kplus Çocuklar Jürisi

KRİSTAL AYI EN İYİ FİLM

Les rois mongols Cross My Heart Hand auf’s Herz / Luc Picard

ÖZEL MANSİYON

Supa Modo / Likarion Wainaina

KRİSTAL AYI EN İYİ KISA FİLM

A Field Guide to Being a 12-Year-Old Girl Handbuch einer 12-Jährigen / Tilda Cobham-Hervey

ÖZEL MANSİYON

Snijeg za Vodu Snow for Water Schnee für Wasser / Christopher Villiers

GENERATION KPLUS ULUSLARARASI JÜRİSİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Sekala Niskala The Seen and Unseen Sichtbar und unsichtbar / Kamila Andini

ÖZEL MANSİYON

Allons enfants Cléo & Paul / Stéphane Demoustier

GENERATION KPLUS ULUSLARARASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Jaalgedi A Curious Girl Ein neugieriges Mädchen by Rajesh Prasad Khatri

ÖZEL MANSİYON

Cena d’aragoste Lobster Dinner Hummer zum Abendbrot / Gregorio Franchetti

Generation 14plus Gençlik Jürisi

KRİSTAL AYI EN İYİ FİLM

Fortuna / Germinal Roaux

ÖZEL MANSİYON

Retablo / Álvaro Delgado-Aparicio L.

KRİSTAL AYI EN İYİ KISA FİLM

Kiem Holijanda / Sarah Veltmeyer

ÖZEL MANSİYON

Je fais où tu me dis Dressed for Pleasure / Marie de Maricourt

GENERATION 14PLUS ULUSLARARASI JÜRİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Fortuna / Germinal Roaux

ÖZEL MANSİYON

Dressage / Pooya Badkoobeh

GENERATION 14PLUS ULUSLARARASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Juck / Olivia Kastebring, Julia Gumpert and Ulrika Bandeira

ÖZEL MANSİYON

Na zdrowie! Bless You! / Paulina Ziolkowska

DİĞER JÜRİ ÖDÜLLERİ

EKÜMENİK JÜRİ ÖDÜLLERİ

Yarışma

In den Gängen (In the Aisles) / Thomas Stuber
Özel Mansiyon: Utøya 22. juli (U - July 22) / Erik Poppe

Panaroma

Styx / Wolfgang Fischer

Forum

Teatro de guerra (Theatre of War) / Lola Arias

FIBRESCI JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

Yarışma

Las herederas (The Heiresses) / Marcelo Martinessi

Panaroma

River’s Edge / Isao Yukisada

Forum

An Elephant Sitting Still / Hu Bo

GUILD FİLM ÖDÜLÜ

In den Gängen (In the Aisles) / Thomas Stuber

CICAE ART SİNEMA ÖDÜLÜ

Panorama / Tinta Bruta (Hard Paint) / Marcio Reolon ve Filipe Matzembacher
Forum / Teatro de guerra (Theatre of War) / Lola Arias

LABEL EUROPA CINEMAS

Styx / Wolfgang Fischer

TEDDY ÖDÜLÜ

En İyi Film

Tinta Bruta (Hard Paint) / Marcio Reolon ve Filipe Matzembacher

En İyi Belgesel

Bixa Travesty (Tranny Fag) / Claudia Priscilla and Kiko Goifman

En İyi Kısa Film

Three Centimetres / Lara Zeidan

Özel Jüri Ödülü

Obscuro Barroco / Evangelia Kranioti

Teddy Özel Ödülü

Retablo / Álvaro Delgado-Aparicio L.

CALIGARI FILM ÖDÜLÜ

La casa lobo (The Wolf House) / Cristóbal León ve Joaquín Cociña

PEACE FILM ÖDÜLÜ

The Silence of Others / Almudena Carracedo ve Robert Bahar

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ FİLM ÖDÜLÜ

Zentralflughafen THF (Central Airport THF) / Karim Aïnouz

Özel Mansiyon: Eldorado / Markus Imhoof

HEINER CAROW ÖDÜLÜ

Styx / Wolfgang Fischer

OKUR JÜRİLERİ OKUYUCU ÖDÜLLERİ

Panorama Audience Award
Kurmaca Film

Profile / Timur Bekmambetov

Panorama Audience Award
Belgesel Film

The Silence of Others / Almudena Carracedo ve Robert Bahar

BERLINER MORGENPOST OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

Dovlatov / Alexey German Jr.

TAGESSPIEGEL OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

L'empire de la perfection (In the Realm of Perfection) / Julien Faraut

MANNSCHAFT TEDDY OKUYUCULARI JÜRİSİ ÖDÜLÜ

Las herederas (The Heiresses) / Marcelo Martinessi

Diğer Ödüller

COMPASS-PERSPEKTIVE-ÖDÜLÜ

Überall wo wir sind (Everywhere We Are) / Veronika Kaserer

KOMPAGNON-FELLOWSHIP

Blutsauger / Julian Radlmaier (Perspektive Deutsches Kino 2017) When a farm goes aflame, the flakes fly home to bear the tale /Jide Tom Akinleminu (Berlinale Talents 2018)

ARTE INTERNATIONAL ÖDÜLÜ

The War Has Ended / Hagar Ben Asher, produced by Madants (Poland), Match Factory Productions (Germany) and Transfax Film Productions (Israel)

EURIMAGES CO-PRODUCTION GELİŞTİRME ÖDÜLÜ

Madants (Poland), Match Factory Productions (Germany) ve Transfax Film Productions (Israel) - The War Has Ended (yönetmen: Hagar Ben Asher)

VFF YÜKSELEN YETENEK ÖDÜLÜ

Yapımcı Jing Wang (Çin) - Tropical Memories (Yönetmen: Shipei Wen)

 

berlinale_2017_fotograflar

 

 


facebook

reset